Integrisani praktični pristup u liječenju sekundarnog hiperparatireoidizma mora biti takav, kaže dr Jukić, da se pokušava reducirati serumski fosfor svim mogućim mjerama, smanjiti opterećenje kalcijumom, izbjeći visoke doze vitamina D, pokušati izbjeći adinamičnu bolest kostiju, pa tako pokušati prevenirati progresiju paratiroidne bolesti te na taj način održavati zdravlje kostiju bolesnika.
Hiperfosfatemija 50 odsto povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti
Prof. dr Marina Ratković istakla je da hiperfosfatemija kod bolesnika od hronične bubrežne insuficijencije, predstavlja jedan od ključnih faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti jer izaziva ubrzanu arterosklerozu. – Rizik za razvoj kardiovaskulrnih bolesti je 50 odsto veći kod naših dijaliznih bolesnika koji imaju hiperfosfatemiju. Doprinoseći mehanizmi koji pomažu da fosfor dovede do povećanja kardiovaskularnog rizika jeste direktni učinak na pojačanu kalciilaksu i na arteriosklerozu u miocitima i samim koronarnim sudovima. Hronična hiperkalcemija dovodi do ubrzane fibroze i kalcifikacije srčanih zalistaka i promjene na zidovima koronarnih arterija. Direktno je dejstvo PTH na kardiomiocite, a povećana hiperkalcemija izaziva povećanu reaktivnost i kontraktivnost miocita. Dolazi do povećanja perifernog otpora i povećanja osjetljivosti krvnih sudova na kateholamine – kazala je prof. dr Ratković, ističući da najnovija istraživanja pokazuju da je 35 odsto bolesnika sa hroničnom bubrežnom insuficijencijom umrlo od srčane smrti. Rizik se za bolesnike na dijalizi smanjuje 10 do 20 odsto u odnosu na one koji nijesu na dijalizi.
U Kliničkom centru je 63 pacijenta na hemodijalizi, a kod njih 38, kaže prof. dr Ratković, zabilježene su komplikacije od kojih su 74 odsto kardiovaskularne. Iza njih slijede neurološke komplikacije.
Od kardioloških komplikacija, prema njenim riječima, najčešća je generalizovana arterioskleroza zabilježena kod 40 odsto pacijenata, 15 odsto su imali akutni infarkti miokarda, 12 odsto pacijenata je liječeno kardiološki, urađen im je aortokoronarni bypass, 15 su sa implantiranim stentovima i 12 odsto ima anginu pektoris.
Uticaj dijalize na koštani metabolizam
Predstavljajući podatke iz istraživanja poremećaja fosfokalcemičnog bilansa kod bolesnika na hroničnom programu hemodijalize obavljenog 2012. godine u Kliničkom centru Crne Gore, dr Branka Gledović kazala je da je cilj istraživanja bio da se pokaže uticaj dužine dijaliznog staža na biohemijske parametre generalnog koštanog metabolizma.
– Ispitano je ukupno 67 bolesnika, a 27 njih su bili muškarci i 40 žene, prosječne starosti 57,35 godina. Povišen krvni pritisak imalo je 23 bolesnika, njih 11 je imalo policistozu, 6 bolesnika bilo je sa dijabetisom I. i II. tipa, njih 5 imalo je glomeronefritis, a 8 bolest nepoznate etiologije. Ispitujući generalni koštani metabolizam ispitivali smo parametre kalcijuma (Ca) i fosfora (P), te visinu paratiroidnih hormona. Ti parametri praćeni su tri mjeseca i kod bolesnika je utvrđena serumska vrijednost fosfora iznad referentnih (0,8-1,4), a isto je bilo i sa kalcijumom čije su referentne vrijednosti 2,13-2,63. Povećan je bio i nivo parat-hormona, pa je sve ukazivalo na sekundarni hiperparatireodizam. Vrijednosti kalcijuma zabilježile su blagi pad u trećem, a posebno u četvrtom kvartalu – kazala je dr Gledović.
Add comment