Negativna očekivanja dovode do tzv. nocebo efekta ili pogoršanja toka bolesti. Poznato je da neki pacijenti u eksperimentu, iz placebo grupe, dobiju medikamentozni osip ili alergijsku reakciju, koja je uočena u isto vrijeme kao nuspojava kod osoba koje su zaista dobile biohemijski aktivnu supstancu. 80% pacijenata koji su umjesto emetika (sredstva koje izaziva povraćanje) dobili slatku vodu, reagovali su povraćanjem. Postoje čak i izvještaji o zavisnosti nekih osoba od placeba. Očekivanja terapeuta i njegova vjera u efikasnost tretmana, te fiziološki odgovor na smanjenje anksioznosti kod pacijenta važni su elementi placebo efekta. Model uslovnog refleksa naučeni je odgovor na medicinsku intervenciju. Prethodno iskustvo poboljšanja oduzimanja pilula ili kontakta sa bijelim mantilom, djeluje kao uslovni stimulus (upoređenje sa zvonom kao stimulusom u poznatom Pavlovljevom eksperimentu). To znači da svaki idući kontakt sa ljekarom ili novo uzimanje pilula refleksno aktivira proces poboljšanja, tj. placebo efekt.
Placebo efekt je prisutan u svakom procesu izlječenja, bez obzira na to da li je podstaknut toplim razgovorom, akupunkturom, homeopatskim lijekom, alopatskim lijekom ili hirurškim tretmanom. Samim tim što neko dođe po pomoć, počne uzimati lijek ili prihvati tretman, postoji određeni stepen pozitivnog vjerovanja da će biti izliječen. Vjerovanje, tj. očekivanje pokreće placebo efekt ili, kako često kažemo, samoiscjeljenje. Što je pozitivnije očekivanje, to je i placebo pozitivni efekt veći.
Ukoliko čovjek radi na jačanju svoje volje, moguće je napraviti velike promjene u načinu razmišljanja i vođenja života. Najdominantnija sila u čovjekovom životu je sila odlučivanja -sve u čovjekovom životu zavisi od pravilnog izbora. Kao što pažljivo biramo ulje i tip goriva koje sipamo u svoje auto, i nikada ne kažemo: „Bog je odredio kada će moje auto da umre i ne moram se brinuti o njemu”, tako bi snagom izbora trebalo odabrati ono što unosimo u svoj mozak i želudac.
Nikola Tesla je tvrdio da sve što možemo zamisliti, to možemo i napraviti. Tijelo je u neraskidivoj vezi sa umom i ono ocrtava stanje uma. Ono će biti zdravo ako je um zdrav.
Promjene u načinu života mogu da spriječe ili odlože nastanak bolesti za koju smo genetski predodređeni. U vezi sa tim dr Lemont Mardok, Medicinski fakultet Loma Linda, rekao je: „Loša genetika puni pištolj, način života povlači okidač.
Izreka „Menssana in corpore sano! – U zdravom tijelu zdrav duh!” mogla bi se tumačiti drugačije: „Sa zdravim duhom zdravo tijelo!”
Mentalno zdravlje je važnije od fizičkog. Ako je um zdrav i tijelo će biti. Ako je um čist, ako su vam misli čiste, bićete oslobođeni bolesti, primarnih i sekundarnih. Misao ljubavi trenutno neutralizuje misao mržnje. Misao hrabrosti služi nam kao moćni protivotrov protiv misli straha.
Vedrina je najprirodnije stanje svakog ljudskog bića. Zapamtite! Pozitivno uvijek nadvladava negativno! To je jedan od glavnih i djelotvornih zakona prirode.
Život je izazov i divna pustolovina. Najvažnije sredstvo da se ostane zdrav i u starijoj dobi jeste ovo: „Učite uvijek nove stvari i izgovarajte samo afirmativne misli. To je pravi način da ostanemo mladi u mislima, a time i zdravi u tijelu.”
Piše: dr Jasmina Ćorovič-Kuburović, Klinički centar univerziteta u Sarajevu
Add comment