Romatem je zdravstveni brend u oblasti rehabilitacije. Započeo je sa radom 2005. godine otvaranjem Centra za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju u Samsunu u Turskoj. Potom se otvaraju klinike i bolnice specijalizovane u oblasti rehabilitiacije širom Turske (Kocaeli, Istanbul, Bursa, Izmir, Ankara), potom Azerbejdžan (Baku). Romatem biva prepoznat po multidisciplinarnom i sveobuhvatnom pristupu, timskom radu na polju fizikalne medicine i rehabilitacije. Naša bolnica u Bursi ima kapacitet 50 mijesta za hospitalne pacijente, gdje se primjenjuju najsvremenije tehnologije, naročito na polju neuološke rehabilitacije, gdje pored konvencionalnih metoda kineziterapije primjenjujemo najsavremeniju robotsku rehabilitaciju (Arm robot, Amadeo- hand and fingers robot, Andago Gaint Training, Walking Robot, Wearable Walking Robot, C-Mill Gait Training).
Cilj je učiniti Romatem međunarodnim zdravstvenim bredom. Zbog toga nastavljamo da razvijamo naš kvalitetan i human rad.
Centar za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju Romatem Montenegro je započeo sa radom u maju 2022. godine u Podgorici u ul. Šeika Zaida 2.
Terapije koje sprovodimo u cilju oporavka pacijenta rade se uz najsavremeniju tehnologiju – laser visokog intenziteta (HILT), terapija udarnim talasima (SHOCKWAVE), TECAR terapija, dekompresija, uz primjenu ostalih dobro poznatih modaliteta fizikalne terapije.
Po prvi put u Crnoj Gori pacijenti sa neurološkim oboljenima kao što su moždani udar, povrede i oboljenja kičmene moždine, cerebralna paraliza mogu da sprovode robotsku rehabilitaciju pomoću robota za hod i robota za ruku, a sve pod nadzorom našeg iskusnog tima doktora i fizioterapeuta.
Proces oporavka i oporavka funkcije može se ubrzati uz pomoć različitih robotskih uređaja. Bolji rezultati se mogu postići kada se ove robotske tehnologije koriste zajedno s klasičnom fizikalnom terapijom i metodama rehabilitacije. Jedan od najčešćih uređaja koji se koriste u robotskoj rehabilitaciji su roboti za hod.
Nakon što se tjelesna težina u potpunosti prenese na uređaj, robotski uređaji za hodanje se pričvršćuju na noge pacijenta. Pacijent počinje hodati prenošenjem djelimičnog opterećenja na tredmil traku kako bi se stvorio normalan obrazac hodanja. Cilj je detektovati i stimulisati aktivne pokrete tokom hodanja uz pomoć senzora. Primarni cilj terapije robotskim hodanjem je poboljšati izgubljenu ili oštećenu sposobnost hodanja.
Robotska rehabilitacija za ruku je neurorehabilitacijska metoda koja se prmjenjuje u cilju vraćanja funkcije ruke kod oboljenja gdje je prisutna slabosti gornjeg ekstremiteta (nakon moždanog udara, povrede mozga, povrede vratnog dijela kičmene moždine, multiple skleroze).
Ova metoda rehabilitacije stimuliše i obnavlja motoričke sposobnosti tako što pacijent učestvuje u stimulaciji i razvija mogućnost ponovnog uspostavljanja pokreta.
Mnoge kliničke studije su pokazale da je aktivna metoda rada s robotskim uređajima za ruku učinkovitija od tradicionalnih terapijskih sistema. Ponavljano izvođenje pokreta omogućavaja mozgu da razvije nove neuronske puteve i obnovi potpunu ili djelimičnu kontrolu motornih funkcija. Robotski sistem kompenzuje težinu ruke i olakšava povećanje aktivnog pokreta i smanjenje učinaka patološke sinergije mišića. Ova rehabilitacijska metoda povećava motivaciju i orijentisana je na izvođenje određenog zadatka.
Vizija Romatema
Na osnovu našeg uvjerenja u pravo svakoga da dobije visokokvalitetnu zdravstvenu zaštitu, namjeravamo raditi zajedno koristeći najnovije tehnologije i tehnike čija se primjena dokazala uspješna u praksi u fizioterapiji, rehabilitaciji i u bliskoj saradnji sa lokalnim i međunarodnim medicinskim organizacijama i ustanovama.
Misija Romatema
Pružanje održivih i visokokvalitetnih medicinskih usluga u skladu sa najvišim standardima efikasnosti, uz trajnu posvećenost kontinuiranom razvoju naših medicinskih usluga i unapređenje stručnosti i vještina naših zaposlenih, imajući na umu željenu budućnost i oslanjajući se na inovacije i timski duh.
Rehabilitacija je naša misija.
Add comment