1. Oktinoksat (Octyl Methoxycinnmate), najčešće up otrebljavan sastojak sredstava za zaštitu od sunca. Na laboratorijskim životinjama utiče na lučenje tireoidnih hormona i moždanu funkciju.
2. Oksibenzon (Benzophenone-3) optužen je za nisku težinu novorođenih djevojčica pri upotrebi od strane njihovih majki u vrijeme trudnoće, kao i loš uticaj na adrenalni sistem i niži nivo testosterona kod dječaka
3. Avobenzon se pod uticajem sunca raspada na nepoznate hemikalije, posebno u prisustvu aktivnog sastojka oktinoksata
4. Retinil-palmitat, forma vitamina A, može povećati rizik za nastanak karcinoma kože povećavajući nivo slobodnih radikala pri dodiru sa kožom!
I među organizacijama za zaštitu potrošača dolazi do neslaganja u vezi primjene nanotehnologije u proizvodnji sredstava za zaštitu od sunca! Organizacija „Friends Of The Earth” preporučuje izbjegavanje nanomaterijala, dok EWG smatra mikronizovani titanijum-dioksid sigurnim i čak boljom zaštitom od sunca od velikih čestica titanijum-dioksida! U ovom smislu, Australijska unija učitelja (Australian Education Union, AEU) insistira na izbacivanju nanotehnologije iz proizvodnje sredstava za zaštitu od sunca, a Australijski kancer savjet (Australian Cancer Council) odriče štetnost nanopartikula u sastavu ovih sredstava!
Ovakva situacija na tržištu sredstava za zaštitu od sunca u USA dovela je i potrošače i dermatologe do blage konfuzije. Stručnjaci se pitaju koliko su aktuelna sredstva za zaštitu od sunca sa hemijskim ilterima sigurna, da li su eikasna onoliko koliko mi mislimo, da li se nanopartikule
hemijskih filtera, pa i fizičkih filtera koji se sada proizvode u nanoobliku, apsorbuju u kožu potrošača, kako se ponašaju na oštećenoj koži i dječjoj koži i sl.
Možda je najbolje, kao zaključak, citirati riječi dr Lima: – Kao naučnici, mi moramo biti otvoreni za sva razmišljanja. Istraživanja u ovakvoj kontroverznoj oblasti su svakako dobrodošla, a budućnost svakako nosi konkretnije zaključke!
MITOVI O SREDSTVIMA ZA ZAŠTITU OD SUNCA:
1. Aplikacija sredstva za zaštitu od sunca po sistemu sloj na sloj uvećava zaštitu!
(Istina je da dva sloja sredstva za zaštitu od sunca SPF 15 ne postaju SPF 30!)
2. Vodootporna sredstva za zaštitu od sunca ne treba reaplikovati poslije kupanja, znojenja i sl.
( Istina je da ova sredstva duže ostaju na koži i pod ovim uslovima, ali se za potpun efekat ipak moraju nanijeti ponovo!)
3. Sredstva za zaštitu od sunca ne treba nanositi djeci. (Ovo vrijedi za djecu mlađu od 6 mjeseci, koju svakako treba držati u hladu ili sjenci, zaštićenu odjećom i pelenama sa utkanim faktorom zaštite, suncobranom i sl.)
4. Što viši faktor zaštite ( SPF), to bolje!
(Za dnevnu zaštitu dovoljan je SPF 15 – FDA i AAD standardi su ovdje oprečni, prvenstveno zbog činjenice da većina potrošača ne nanosi dovoljnu količinu sredstva za zaštitu od sunca pri njegovom korišćenju! Činjenica je da viši faktor zaštite daje adekvatnu zaštitu od UVB zraka, ali ne i od UVA zračenja!)
5. Priprema kože za sunčanje odlaskom u solarijum. (Ove lampe proizvode mnogo jače UVA zračenje nego što je UVA zračenje pri ekspoziciji suncu, što nosi veliki rizik od bržeg starenja kože, melanoma i drugih karcinoma kože! TREBA IZBJEGAVATI UPOTREBUSOLARIJUMA!)
6. Sredstva za tamnjenje kože ujedno su i zaštita od sunca. (Ova sredstva nisu „prava” pigmentacija koja adekvatno štiti kožu, niti sadrže filtere za zaštitu od sunca. SPF 4 se dobija pri sunčanju, kao prirodna odbrana ljudskog oranizma od sunčevog zračenja.)
NOVIJA ISTRAŽIVANJA
Osim topikalnih sredstava za zaštitu od sunca, već duže od desetak godina u svijetu, u Australiji, postoje sredstva za zaštitu od sunca u vidu posebne vrste odjeće, posebnih šešira i kupaćih kostima koji pokrivaju maksimum fotoeksponirane kože, a komforni su i moderni dizajnom! Napravljeni su od specijalne vrste gusto tkane odjeće, obično dugih rukava i obloženi fizičkim filterima koji reflektuju UV zrake (cink-oksid, titanijum-dioksid). Efikasnost ove odjeće mjeri se UPF-om (engl. Ultraviolet Protection Factor) ili CPF-om (engl. Cloth Protection Factor). Za djecu postoje i pelene sa zaštitnim faktorom! Nove naočare za zaštitu od sunca obojenih su stakala, sa 100% UVB i UVA zaštitom, polarizovane. Visina zaštite mjeri se EPF-om (engl. Eye Protection Factor). Okvir naočara ne smije da naliježe na kožu, omogućavajući mogućnost cirkulacije vazduha oko ovog područja i komfor za cjelodnevno nošenje. Boje koje najbolje štite su žuta, boje breskve i roza. U posljednje vrijeme naučnici su izmislili nove pilule za zaštitu od sunca koje daju veću zaštitu od topikalnih, do sada korišćenih preparata, upotrebljavajući prirodne antioksidanse iz šargarepe, nara, paradajza, crvenog vina, različitih vrsta paprati… i svrstavaju se u grupu proizvoda zvanih „nutraceuticals”.
Add comment