Mr. Jovan Šofranac,
Doktorant fakulteta inženjerskih nauka
U tekstu u prethodnom broju definisali smo industriju 4.0 i devet osnovnih tehnologija na kojima se ona temelji.
Trenutno, cio svijet prelazi na četvrtu industrijsku revoluciju ili industriju 4.0, koja predstavlja prelazak na digitalna, potpuno automatizovana okruženja i sajber-fizičke sisteme. Industrija 4.0 obuhvata mnogo različitih tehnologija i inovacija, koje se primjenjuju u mnogim različitim sektorima. U ovom tekstu fokusiramo se na zdravstvenu zaštitu. Cio ekosistem se kreće ka zdravstvenoj zaštiti 4.0, kroz primjenu metodologije industrije 4.0.
Autori su razmatrali tehnologiju industrije 4.0 i njen značaj u zdravstvenom sektoru. Uloga industrije 4.0 u zdravstvu je izuzetna, jer je smanjila vrijeme, troškove i dovela do implementacije boljih rješenja.
Konstatujući širok spektar tehnologija koje omogućavaju industriji 4.0 u zdravstvu 4.0 da pruže efikasnije i efektivnije usluge, korišćena je metodologija “piramide mudrosti”. Sproveden je sistematski pregled trenutno dostupnih digitalnih tehnologija u zdravstvu 4.0. Istražujući postojeće praznine, izazove i tendencije u primjeni zdravstva 4.0 otkriveno je da je istraživanje zdravstva 4.0 sprovedeno na interdisciplinaran način, sa različitim aplikacijama i funkcijama i otkrivene su mogućnosti implementacije zdravstva 4.0 u upravljanju bolničkim informacijama.
Pored ovog značajan broj studija je sproveden iz različitih perspektiva u zdravstvenim sektorima. Industrija 4.0 omogućava tehnologijama da zdravstveni sector učine jednostavnijim nego ranije, na primjer poboljšanje i omogućavanje sistema za daljinsko praćenje zasnovan na IoT-u. Pored toga, sistemi snimanja zasnovani na oblaku i brza komunikacija su neki od najuočljivijih napredaka. Prenos podataka sa jednog mjesta na drugo je još jedna prednost tehnologija industrije 4.0.
Tehnologije kao što su IoT, blockchain, cloud computing i AI dovedele su do nekih fantastičnih poboljšanja u zdravstvu. Znači industrija 4.0 u zdravstvu je izuzetna, jer je smanjila vrijeme, troškove i dovela do implementacije brzih rješenja.
U sektoru zdravstva, “osnova digitalnih podataka” se sastoji od savremenih tehnologija, uključujući IoT, koja je takođe jedna od najbrže usvojenih tehnologija u ovom trenutku. Opisuje usluge daljinskog nadzora. Uređaji za daljinsko praćenje pacijenata su u osnovi osnovna digitalizovana tehnologija za slanje i primanje informacija između pacijenata i medicinskih ustanova. Pacijenti mogu sami sebe da nadgledaju i prikupljaju podatke, a zatim se uz pomoć IoT uređaja podaci mogu elektronski prenijeti ljekarima. Internet stvari je neophodan element zdravstva 4.0, koji je doveo do značajnih promjena u zdravstvenom sektoru.
Ljekari mogu direktno da pristupe svojim pacijentima putem daljinskog nadzora sa ambijentalnim IoT uređanima. U industrijskim scenarijima proširenje IoT-a imalo je značajan uticaj na zdravstveni sector.
Industrija 4.0 za medicinske/zdravstvene usluge
Prema Lu, Papagijanidisu i Almanosu (2018) termin Internet stvari nije tako jednostavan kao fundamentalne ideje ili znanje.
U sektoru lanca snabdijevanja u zdravstvu, IoT se već dugo koristi. Aplikacije koje se odnose na lanac snabdijevanja zdravstvene zaštite su dizajnirane da prate, identifikuju i prikupljaju podatke o pacijentima i osoblju. Kao što je poznato uređaji koji se odnose na IoT su priključeni na senzore, koji kontinuirano hvataju i prikupljaju podatke o pacijentu. Ovi podaci uključuju zdravstvene indikatore, nivo krvi, broj otkucaja srca i još mnogo toga. Nakon dobijanja podataka u realnom vremenu, oni se putem bežične mreže prenose na srednji uređaj, koji može biti računar ili uređaj. Podaci se zatim analiziraju. Korišćenjem bežičnog sistema, IoT štedi vrijeme i trud medicinskog osoblja. Internet stvari mogu poboljšati kvalitet zdravstvenih usluga i smanjiti njihovu cijenu. Drugi uređaj, poznat kao daljinski upravljač, omogućava odličnu komunikaciju između ljekara i pacijenata. Ljekari mogu da komuniciraju i procjenjuju zdravstveno stanje pacijenata, kao i da daju sugestije putem daljinskog upravljanja. Kao rezultat četvrte industrijske revolucije, tehnologije koje se koriste u zdravstvu su izvanredne. Prenos i prijem podataka se vrši preko IoT mreže. IoT zdravstvena zaštita se sastoji od topologije, kao i arhitekture i platforme. Arhitektura zdravstvene zaštite pokazuje softversku organizaciju sistema u cjelini i odražava hijerarhijski model.
Biblioketa, okvir i okruženje čine sktor platforme. Sistemi za daljinsko praćenje zdravstvene zaštite koji se mogu nositi su postojeća tehnologija koja se koristi u zdravstvenom sektoru. IoT uređaji su napravljeni sa senzorima, koji mogu dati tačne podatke.
Predloženi su neki sistemi za zdravstvenu zaštitu u IoT-u. Jedna od njih je arhitektura pod nazivom Smart Hospital System (SHS), SHS može da prikuplja podatke u realnom vremenu u situacijama životne sredine, uključujući fiziološke parameter pacijenata. Cio ovaj sistem ukazuje na arhitekturu sa novim funkcionalnostima. Ovaj sistem prikuplja podatke i dostavlja ih glavnom kontrolnom centru, dok aplikacija za praćenje analizira primljene podatke i šalje poruke upozorenja u slučaju nužde.
Mješavina fizičkih i računarskih metoda poznata je kao sajber-fizički sistemi. Sajber-fizički sistemi generalno opisuju robote i senzore.
Okviri koji prate IoT i usluge podataka odnose se na sajber-fizičke sisteme.
Blockchain tehnologija u zdravstvu 4.0
Problemi u zdravstvenoj zaštiti, kao što su zaštita privatnosti, kvalitet njege i bezbjednost informacija privlače pažnju stručnjaka širom svijeta. I ako je digitalizacija zdravstvene industrije donijela mnogo koristi, neka pitanja i dalje su neriješena.
Zahvaljujući blokchain tehnologiji i upotrebi elektronskih medicinskih kartona, zdravstvena zaštita postala je kvalitetnija i dostupnija. Do uvođenja digitalnih zdravstvenih kartona, medicinski kartoni pacijenata često su bili rasuti po bolnicama, klinikama i laboratorijama, a informacije o njihovom zdravstvenom stanju nalazile su se u mnogobrojnim sistemima koji često nijesu bili međusobno povezani. To je dovodilo do toga da smo iznova i iznova morali da ponavljamo istoriju svoje bolesti i da nosimo gomilu papirne medicinske dokumentacije sa sobom.
Sa blockchain-om, sve administrativne transakcije, od zakazivanja pregleda do dijagnoze, uputa, ljekova i terapija, dostupne su svim učesnicima na mreži, počevši od medicinskih sestara, ljekara, pa sve do apoteka i osiguravajućih društava. Blockchain je distribuirana javna knjiga koju garantuje peer to peer mreža koja bilježi transakcije i prati imovinu bez centralizovanog ovlašćenja. Zapisi blockchain-a su raspoređeni u uređenu blok strukturu. Ovi blokovi su hronološki povezani-cio ovaj lanac se naziva blokchain. U ovom dizajnu, ni jedan blok iz sredine lanca ne može da se promijeni bez izmjene ostalih blokova istovremeno. Ova karakteristika omogućava da mreže blokova budu nepromjenljive. Ova nepromjenljivost blockchain podataka je jedan od glavnih aspekata zašto je blockchain privukao pažnju za upotrebu u zdravstvenom sektoru. Od blockhain-a se prvenstveno očekuje da poboljša upravljanje medicinskim kartonima, potraživanja od osiguranja i unaprijedi klinička i biomedicinska istraživanja.
Glavni aspekti blockchain-a, kao što su porijeklo podataka, robusnost, decentralizovano upravljanje, bezbjednost i privatnost i nepromjenljiva priroda uskladištenih podataka, ključni su faktori koji su uzeti u obzir da bi se poboljšala situacija sa podacima u zdravstvenim i medicinskim uslugama.
Blockchain tehnologija može omogućiti prava subjekta na njihove medicinske informacije. Do danas nijesu navedeni nikakvi zahtjevi za sistem upravljanja zdravstvenom zaštitom zasnovan na blockchain-u.
Postojeće metode za rukovanje bezbjednošću elektronskih zdravstvenih kartona (EHR) čine ove zapise nedostupnim pacijentima.
Zato se predlaže okvir zasnovan na blockchain-u, kako bi se odražavali i efikasno čuvali EHR-ovi, istovremeno omogućavajući efikasan i siguran pristup podacima i očuvanje povjerljivosti informacija. Podacima mogu pristupiti pacijenti, treća lica i zdravstveni radnici. Blockchain može biti održivo rješenje u aplikacijama Zdravstvo 4.0.
Bezbjednost podataka o pacijentima može biti ugrožena usled generatora podataka i više uređaja potrebnih za krajnjeg korisnika. Skupi i složeni savremeni sistemi u vezi sa zdravljem mogu se poboljšati korišćenjem tehnologije blockchain-a, uz bolje korišćenje i pravilno upravljanje evidencijom zdravstvenih informacija, koje moraju biti dostupne samo zainteresovanim stranama.
Skraćenice:
IoT (engl. Internet of Things)-internet stvari
IoS (engl. Internet of Services)-internet usluga
CPPS (engl. cyber physical production systems)-kibernetsko-fizički proizvodni sistemi
ICT (engl. Information and communications technology)-informaciono-komunikacione tehnologije
IT (engl. Information technology)-informacione tehnologije
CLOUD COMPUTING (u prevodu sa engleskog računarstvo u oblaku)
BIG DATA (u prevodu sa engleskog veliki podaci)