Upravo je Program 12 koraka zasnovan na podizanju svijesti o ličnoj odgovornosti osobe za svoje drogiranje i svoj život. Kroz Program osoba se upoznaje sa bolešću zavisnosti, priznaje da ima problem. Kako je apstinencija od droga nešto što ostavlja egzistencijalnu prazninu u životu osobe, uvode se duhovni elementi, koji nisu striktno religijske prirode, tako da osoba može da istraži i izabere duhovne principe koji joj najviše odgovaraju a koji se na mikronivou ostvaruju kroz grupni rad i povezivanje sa grupom. Zatim osoba, u sigurnoj sredini se upoznaje sa sobom, svojim manama i vrlinama za koje preuzima odgovornost, kao što preuzima odgovornost za svoj odnos prema drugim ljudima, posebno onima koje je povrijedila kroz fazu aktivnog drogiranja. Na taj način se izgrađuju empatija, altruizam, odgovornost, realan uvid u sebe, odnosno sve one osobine koje obično poremećajima ličnosti i drugim težim poremećajima nedostaju. Prorada koraka je višegodišnje iskustvo jer je potrebno dosta vremena da osoba izgradi nove strukture u ličnosti. Naravno, osoba je pozvana da postojeće obrasce ponašanja mijenja i da utvrđuje nove, funkcionalne obrasce. Na grupama samopomoći ne postoji hijerarhija, nema vođa. Svi prisutni su jednaki bez obzira na dužinu apstinencije, zavisnički staž i druge razlike. Nema osude i kritike. Dijele se isključivo lična iskustva oporavka. Na grupama se “ništa ne mora”. Sve navedeno je veoma značajno jer zavisnici često imaju osećaj niže vrijednosti, izraženu potrebu da budu prihvaćeni, probleme sa “autoritetima”. Upravo na grupama se oni osjećaju kao svoji i na svojem, okruženi ljudima sa kojima ih veže isti problem.
Program je, vremenom adaptiran da odgovori na potrebe raznih oblika zavisnosti: od narkotika, alkohola, seksa, prejedanja, kocke, rada…
Širom svijeta više miliona članova sada koristi ovaj Program u procesu oporavka. Prema sajtu: www.12steptreatmentcentres.com, postoji veliki broj centara u mnogim državama koji se bave tretmanom bolesti zavisnosti koristeći Program 12 koraka, često kombinovan sa drugim terapijskim modalitetima, uz obavezno psihijatrijsko praćenje i psihoterapijski rad u većini ovih centara.
Hazelden fondacija, koja je osnovala nekoliko važnih rezidencijalnih klinika u Americi, zajedno sa jednom od najpoznatijih klinika za liječenje bolesti zavisnosti, Beti Ford klinikom, formirala je Hazelden Beti Ford fondaciju koja se bavi izdavaštvom, sa posebnim osvrtom na literaturu koja se tiče Programa 12 koraka. Beti Ford, inače jako interesantna ličnost, je bila supruga bivšeg američkog predsjednika Džeralda, koja se prvo izborila sa sopstvenom zavisnošću, a potom osnovala kliniku.
Prema riječima Darlene Lancer (Santa Monika, S.A.D.) sertifikovanog psihoterapeuta za porodicu, ko-zavisnost i zloupotrebu supstanci, postoje terapeuti koji ne shvataju da se Program 12 koraka ne koristi samo kao lijek protiv upotrebe supstanci već i kao vodič za transformaciju cjelokupne ličnosti. Prema njenim riječima, osnivač Programa Bil Vilson je bio pod velikim uticajem Junga, jednog od najpoznatijih teoretičara ličnosti u psihologiji, koji mu je u privatnoj korespodenciji napisao da je jedini lijek za alkoholizam spiritualna sila koja je jača od samog alkohola (spiritusa). Jungova ideja se može sažeto prikazati kao Spiritum contra spiritus ( duhom protiv pića).
Ovaj citat se može naći i kod Marka Aurelija (121. – 180. n.e.) i glasi: Espiritum vinci espiritus – Viša sila pobjeđuje alkohol.
Prema riječima Dejvida Saka, psihijatra pri Centru za liječenje bolesti zavisnosti u Malibuu, koji je u svom članku za magazin Psihologija danas (www.psychologytoday.com ) istakao značaj Programa, ne postoji, nažalost, dovoljan broj naučnih istraživanja koja bi pobliže utvrdila efikasnost Programa, upravo zbog podijeljenosti na naučnu zajednicu i zajednicu oporavka, gdje Program spada u ovu drugu, naravno. Bilo bi veoma dobro, prema njegovim riječima, sprovesti jasna i precizna naučna istraživanja na ovu temu, koja bi dala i jasniju sliku o efektima samog Programa i implikacijama istog na oporavak od bolesti zavisnosti. Prema njemu, efekti Programa se vide na mnogim ljudima koji su prošli kroz ovakav tretman, ali to bi trebalo i naučno validirati. On smatra da, kao i svaki drugi vid terapeutskog modaliteta, ni ovaj vid oporavka nije za svakog, ali za one ljude koji mu se istinski posvete može dati izuzetne rezultate na duge staze, jer se ne zasniva, kao što smo rekli samo na prestanku korištenja supstance, već na promjeni cjelokupnog životnog stila osobe.
Primjena Programa u našoj ustanovi i regionu
U našoj ustanovi smo, za 7 godina uspješnog rada sa zavisnicima od droga, alkohola i kocke imali preko 270 prijema. Zasnovali smo svoj rad na činjenicama vezanim za bolesti zavisnosti. Prvo, bolest zavisnosti nije samo privatna stvar pojedinca. Ona pogađa njegovu porodicu i širi socijalni kontekst, zato u tretman uključujemo i članove porodice koje upoznajemo sa osnovnim mehanizmima bolesti zavisnosti, načinima prevazilaženja ko-zavisničkih obrazaca ponašanja, kao i učenjem zdravih obrazaca i stilova života. Uvijek je porodični sistem taj koji je pozvan da promijeni svoj način funkcionisanja da bi pojedinac mogao da u njemu ispolji novonaučene obrasce ponašanja koji neće više biti destruktivni odgovor na patološko funkcionisanje cijele porodice. Individualno liječenje same osobe bez uključivanja njemu bliskih osoba daje skromne rezultate.
Add comment