Pored gore navedenog, origano sadrži i vitamin K (važan za zdravlje krvi i kostiju) i mangan (mineral važan za kosti, krv i endokrini sistem). Origano je izvor vlakana i bogat je antioksidansima. Poput srodnih mu ruzmarina i majčine dušice, origano je bogat fitonutrijentima poput timola i pomenute ruzmarinske kisjeline. Ovi antioksidansi štite ćelije od oksidacijskog stresa. Origano je 42 puta jači antioksidans od iste količine jabuka, i 4 puta jači od odgovarajuće količine borovnica.
Antioksidativna svojstva ulja origana blagotvorna su za dugotrajno očuvanje zdravlja. Ona štite od slobodnih radikala i popravljaju već nastala oštećenja ćelija. Poznato je da antioksidansi usporavaju starenje, štite od raka, sprečavaju makularnu degeneraciju, gubitak vida i sluha, živčane poremećaje i mnoge druge bolesti vezane za djelovanje slobodnih radikala.
Ulje origana ima moć neutralisanja otrovnih ugriza, poput pčelinjih, zmijskih i paukovih, a takođe je korisno i za sprečavanje infekcija, smanjivanje upala i bolova od ubodnih rana i ugriza životinja.
Olakšava grčeve i bol u mišićima, pospješuje zacjeljivanje povreda, uganuća, upala tetiva i slično, a njegova protivupalna svojstva ujedno ga čine i moćnim lijekom protiv artritisa. Od svih vrsta origana, 3 vrste su najljekovitije: Origanum vulgare, Origanum onites i Origanum minutiflorum; prva dva sadrže 30 do 60% karvakrola, dok Origanum minutiflorum sadrži čak 80 – 90% ovog aktivnog sastojka. Zbog tako visokog sadržaja karvakrola od Origanuma minutifloruma najčešće se i spravlja ljekovito ulje. U paletu ljekovitih svojstava origana ubrajaju se:
– Antibakterijska svojstva
– Antioksidativni efekat
– Dejstvo protiv gljivičnih upala
– Antihistaminski efekat (pomaže u liječenju alergija)
– Ublažavanje bolesti kože
– Dejstvo protiv bolesti disanja
– Otklanjanje začepljenosti pluća i sinusa
– Ublažavanje bolova i tegoba u mišićima
– Ublažavanje menstrualnih grčeva
– Ublažavanje bolova u želucu
– Jačanje imunološkog sistema.
Origano ima značajnu primjenu i u kulinarstvu. Veoma je popularna začinska biljka, za pice, jela od tijesta i ribe, ali i za jela od mesa divljači. Pčele ga vole, a odbija mrave, pa ga treba saditi u blizini mravinjaka, ukoliko su oni na smetnji.
Ulje origana jednako mogu koristiti i odrasli i djeca (naravno, uz konsultacije sa ljekarom). Popiti nekoliko kapi – u čaši vode, soka. Može se koristiti i spolja – u kupkama, za jačanje desni, za masažu ili inhalaciju. Moguća je i njegova upotreba u aparatima za dezinfekciju prostorija, za dezinfekciju ruku itd.
Esencijalno ulje origana najjači je poznati biljni antiseptik, čak preko 26 puta jači u antiseptičkom djelovanju od fenola koji se koristi za sterilizaciju bolničke opreme. Na našem tržištu može se naći u sljedećim farmakološkim oblicima: ulje divljeg origana (100% organsko) u formi čaja i u formi origano vodice.
Origano je veoma ukusna i potentna biljka koja uvijek dobro dođe. Osim što ima brojna ljekovita svojstva, može vas -kao u antička vremena – usrećiti. Isprobajte ga što prije i uvrstite ga u svoje dnevne rituale. U danima koji dolaze svakome će dobro doći šolja čaja od divljeg origana.
Recept za kupku:
Za kupku treba uzeti 100-200 gr isitnjene suve droge, na 2-3 litra proključale vode. Ostaviti da odstoji u poklopljenom sudu 20 minuta, pa procijediti. Čaj dodati vodi za kupanje, radi smirivanja upalnih procesa i poboljšanja raspoloženja. Neki autori upozoravaju da origano ne treba da koriste osobe sa povišenim krvnim pritiskom i visokom tjelesnom temperaturom.
U terapiji reumatizma može se koristiti i mješavina od 5 gr ulja origana i 95 gr tinkture ruzmarina, koja se utrljava spolja, na oboljele zglobove.
Piše: Mr sci. ph. Ivana Gojković
Add comment