Mr Vesna Samardžić, spec. primijenjene fizioterapije,
Univerzitet Crne Gore, Medicinski fakultet, Studijski program primijenjena fizioterapija, Igalo
Mr Bojan Kraljević, spec. primijenjene fizioterapije,
JU Stručna medicinska škola, Podgorica
Mr Krsto Kovačević, spec. primijenjene fizioterapije,
Komora fizioterapeuta Crne Gore
Uvod
Tendinopatija tibijalisa posteriora nastaje pod uticajem mehaničkih, vaskularnih i neuralnih činilaca, koji u većini slučajeva djeluju u kombinaciji. Najčešće je u pitanju povreda usljed prenaprezanja i prekomjerne upotrebe (engl. overuse), pri čemu tetiva pretrpi iznenadnu traumu od koje ne može spontano da se oporavi. Javljaju se bol, otok i poremećaj funkcije. Može da nastane i kao posljedica imobilizacije nakon preloma, ako tetiva ostane u skraćenom položaju.
Tendinopatija tibijalisa posteriora predominantno se javlja kod trkača i sportista čiji sport zahtijeva trčanje. Manifestuje se bolom, otokom i poremećajem hoda. Čest je uzrok stečenog ravnog stopala.
Anatomski podaci
Tibijalis posterior polazi sa posterolateralne strane tibije i posteromedijalne strane fibule i membrane interosee. Prolazi kroz duboki posteriorni kompartment potkoljenice. Tetiva prolazi iza medijalnog maleolusa, gdje je ishrana insuficijentna, pa je to uobičajeno mjesto rupture. Tetiva se prije pripajanja dijeli u više snopova. Pripaja se za navikularnu, drugu i treću kuneiformnu i kuboidni kost i za plantarni dio druge, treće i četvrte metatarzalne kosti. Povratna komponenta tetive se pripaja za sustentakulum talusa.
Tibijalis posterior stabilizuje srednji dio stopala i formira rigidan segment, učestvuje u produkciji energije za propulziju u fazi terminalnog oslonca u kombinaciji sa plantarnim fleksorima. Prolongirana pronacija u fazi terminalnog oslonca pri hodu vjerovatni je uzrok preopterećenja tetive, što dovodi do degenerativnih promjena, praćenih disfunkcijom i pojavom bola.
Tendinopatija tibijalisa posteriora objektivno se manifestuje bolnom osjetljivošću na palaciju neposredno iza medijalnog maleolusa, nekada i proksimalno duž posteromedijalnog dijela tetive na tibiji, kao i bolnom osjetljivošću na palpaciju navikularne kosti. Bol se javlja pri pružanju otpora na pokret plantarne fleksije i inverzije, kao i pri pasivnoj everziji i dorzifleksiji.
Prevalenca iznosi od 3,3% do 10%, ali ako se dijagnostikuje u kasnijem stadijumu, sa većim procentom.
Klinički stadijumi
Tendinopatija tibijalisa posteriora odvija se u četiri klinička stadijuma.
- Prvi stadijum karakteriše se blagim otokom, bolom s unutrašnje strane medijalnog maleolusa, bolnim podizanjem na prste pri jednostrukom osloncu, deformitet se ne javlja.
- Drugi stadijum: longitudinalni svod se spušta, stopalo je u abdukciji, odizanje na prste često je nemoguće.
- Treći stadijum karakteriše se fiksiranim deformitetom tarzusa.
- Četvrti stadijum odlikuje se lateralnim nagibom talusa.
Epidemiologija i faktori rizika
Oko15% povreda prenaprezanja kod trkača su tendinopatije mišića stopala, i to najčešće Ahilove tetive, tetive tibijalisa posteriora, peroneusa longusa i peroneusa brevisa. Tendinopatije se javljaju kod sportista, ali i kod sedantarnih osoba, rijetko kod djece. U populaciji starijih osoba prevalenca je 10%. Disfunkcija tetive je najčešći uzrok stečenog ravnog stopala kod odraslih, obično nastaje kod gojaznih, sredovječnih žena. Čak do 60% pacijenata imaju hipertenziju, dijabetes, gojaznost, koriste kortikosteroide, u anamnezi navode raniju operaciju ili povredu stopala. Obično je zahvaćeno samo jedno stopalo.
Potrebno je odrediti moguće faktore rizika: unutrašnje (intrinsične) i spoljašnje (ekstrinsične). Ekstrinsični faktori su neodgovarajući trening, loša tehnika trčanja, neadekvatna obuća. Intrinsični faktori su loše postavljeno stopalo, diskrepanca u dužini nogu, disbalans mišića, ženski pol, starost, laksitet zgloba, gojaznost.
Anamneza i fizikalni pregled
Pacijenti sa tendinopatijom navode postepeni početak bola u predjelu zahvaćene tetive, koji se pogoršava u toku aktivnosti. U ranoj fazi bol se smanjuje nakon zagrijavanja, a u kasnijoj fazi prisutan je i pri mirovanju. U anamnezi se navodi povreda, novi sport, nove vježbe, povećanje intenziteta aktivnosti. Bol u mirovanju opisuje se u vidu tištanja, a kao oštar u toku aktivnosti. Pri pregledu se uočava smanjen obim pokreta i bol na palpaciju. Važno je ispitati biomehaničke abnormalnosti pri stajanju i hodu. Pri pregledu može se vidjeti ,,previše prstiju”: posmatranjem straga uočava se više prstiju na spoljnoj strani stopala, prekomjerna pronacija i slabost mišića zahvaćenog stopala. Nedostaje normalan varus pete pri odizanja na prste. Podizanje na prste u jednostrukom osloncu je bolno i ne može da se izvede 10 puta uzastopno.
Liječenje
Do 1990. godine bolna tetiva se označavala kao tendinitis sa pretpostavkom da je inflamacija uzrok patološkog procesa. Liječenje je bilo usmjereno na primjenu nesteroidnih antiinflamatornih ljekova i kortikosteroida. Tokom prve decenije 21. vijeka neinflamatorna ili degenerativna teorija se dominantno koristi u objašnjenju tendinopatije. Ovaj ,,degenerativni“ pristup u tumačenju tendinopatije nastoji da unaprijedi terapiju i rehabilitaciju zahvaćene tetive pristupom koji u osnovi nije ,,antiinflamatorni“. Uobičajeni tretmani se klasifikuju u četiri grupe:
1) ekscentrične vježbe s progresivnim opterećenjem,
2) infiltracija krvi i krvnih produkata radi pospješivanja zacjeljenja i remodelacije,
3) kontrola bola, i
4) ekstrakorporalna udarna talasna terapija (engl. extracorporeal shock wave therapy – ESWT).
Tretman tendinopatije treba uvijek početi konzervativnim liječenjem koje uključuje zaštitu, relativno mirovanje, led, kompresiju, elevaciju, medikamente i modalitete. Preporučuje se smanjenje fizičke aktivnosti radi poštede. Trajanje relativnog mirovanja zavisi od povrede i nivoa aktivnosti svakog pacijenta. U ranoj fazi preporučuje se hod pomoću štaka, uložak za petu i ortoza za stopalo. Nesteroidni antiinflamatorni ljekovi, led i drugi modaliteti koji djeluju antininflamatorno takođe se mogu koristiti. Modaliteti koji uspješno otklanjaju i smanjuju bol su laser, ultrazvuk, krioterapija i poprečna frikciona masaža. Nema mnogo istraživanja koja podržavaju efikasnost fizikalnih modaliteta u tretmanu tendinopatije. Led je jednostavan modalitet za smanjenje otoka i bola. Primjenjuju se hladne obloge u trajanju 20 do 30 minuta svaka dva do četiri sata ili kad se osjeti da je bolno mjesto ponovo toplo. U sljedećoj fazi primjenjuju se vježbe obima pokreta – everzija i dorzifleksija s oprezom jer prekomjerno pasivno istezanje tetive može da prolongira zacjeljenje. Za održavanje medijalnog longitudinalnog svoda privremeno se primjenjuje tejping i/ili ortoza dok se ne izradi uložak po mjeri. Korisne su vježbe u vidu hvatanje kamenčića, lateralno nabiranje peškira, pokreti inverzije i everzije, kružni pokreti u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smjeru na balans ploči. Vježbe balansa su stresne za lateralne tetive stopala. Vježbe u zatvorenom kinetičkom lancu i ekscentrično jačanje primjenjuju se u kasnijoj fazi rehabilitacije. Ekscentrične vježbe jačanja smatraju se korisnim za stimulisanje stvaranja novog kolagena. Ekscentrično propadanje pete pri stajanju na jednoj nozi funkcionalno opterećuje tetivu tibijalisa posteriora. Bočni hod i hod sa preplitanjem nogu postavljaju ekscentrični izazov za tetivu. Kontrolisano prizemljenje prilikom silaska sa stepenice, u progresiji sa većom visinom, uspostavlja neophodnu kontrolu pronacije pri trčanju i doskoku. Hiruško liječenje se primjenjuje kada fizikalni tretman u roku od šest mjeseci ne dovede do poboljšanja.
Tretman uključuje identifikaciju i modifikaciju intrinsičnih i ekstrinsičnih faktora koji su uzrokovali tendinopatiiju. Terapijske vježbe su ključne za oporavak, ali se moraju primijeniti u odgovarajućem trenutku i s odgovarajućim intenzitetom, inače mogu izazvati pogoršanje.
Program ekscentričnih vježbi
Ekscentrične vježbe se sastoje u kontrolisanoj elongaciji opterećenog mišića. Smatra se da su ove vježbe najbolji način za jačanje tetive. Dokazana je takođe korist od ekscentričnog jačanja u tretmanu tendinopatije Ahilove i patelarne tetive, a i kod drugih tendinopatija.
Program ekscentričnih vježbi za bolnu tendinopatiju treba da se sastoji od tri seta vježbi sa po 15 ponavljanja, jednom do dva puta dnevno, najmanje 12 sedmica. Pojava bola za vrijeme vježbi nije kontraindikacija. Pacijenti se ohrabruju da nastave sa vježbama iako su one praćene bolom, ali bol ne smije da se pojačava ili da onemogućava pokret. Koncentrične vježbe treba da se izvode pasivno ili pomoću nezahvaćenog segmenta kada su u pitanju vježbi u zatvorenom kinetičkom lancu. Ekscentrične vježbe odnose se samo na zahvaćeni mišić, u početku se izvode sporo, a kasnije brzina pokreta se progresivno povećava. Ako je evidentna slabost mišića u kinetičkom lancu, ona treba da se riješi prije vraćanja sportskim aktivnostima.
Zaključak
Na osnovu dostupnih istraživanja može se zaključiti da je primjena terapijskih vježbi kod tendinopatije tibijalis posteriora dobar izbor. Vježbe jačanja u kombinaciji sa upotrebom ortoze su korisne, a ekscentrično jačanje ima prednost u smislu boljeg uticaja na kontrolu bola, onesposobljenost i subjektivnu samoevaluaciju funkcionalnosti stopala. Nedostaju dokazi u vezi jedinstvenog protokola doziranja, intenziteta vježbi jačanja i istezanja. Osim zaključka da nema dovoljno istraživanja, može se istaći da se u postojećim istraživanjima uočava pitanje metodološkog kvaliteta budući da je u pitanju mali broj ispitanika, a randomizacija je primijenjena u svega nekoliko istraživanja. Fizioterapeuti se u praksi rukovode objektivnom i subjektivnom procjenom, evaluacijom faktora rizika i uzroka tendinopatije i svoju praksu zasnivaju na dokazima (evidence based physiotherapy practice).
Add comment