FOKUS JE NA OBRAZOVANJU
Projekat od velikog značaja za zdravstvo Crne Gore, Kongres farmaceuta Crne Gore sa međunarodnim učešćem, po četvrti put je održan u Bečićima. Zbog aktuelnosti tema i značaja farmaceutike u savremenom svijetu, privukao je zapažen broj stručnih gostiju iz zemlje i inostranstva. Organizatori su bili Farmaceutska komora Crne Gore i Studijski program Farmacija Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Podrška ovom projektu stigla je i od strane najistaknutijih državnih adresa: Vlade Crne Gore, Instituta za ljekove i medicinska sredstva, kao i brojnih sponzora.
Uključujući pretkongresni dio, svečanost povodom otvaranja, brojna stručna predavanja, prezentacije, diskusije, zabavni dio programa, Četvrti kongres farmaceuta je trajao od 11-og do 14-og maja. Slogan je bio „Moć farmacije – Snaga našeg zdravlja”. Kao opšte teme izdvojeni su: uticaj pandemije COVID-19 na zdravstvenu zaštitu, obezbjeđenje kvaliteta farmaceutske zdravstvene zaštite i nova otkrića i pristupi u farmaceutskim i biomedicinskim naukama.
Poslednjih nekoliko godina donijele su značajne izazove za farmaceutsku profesiju, u kojima je naša posvećenost farmaciji zasnovanoj na dokazima, pacijentima i uopšte zdravlju ljudi, stavljena na veliki test.
Farmaceutska struka je prihvatila izazove, omogućila nove uloge farmaceutima i na taj način obezbjedila najbolju moguću njegu našim pacijentima, što je u vrijeme pandemije COVID19 posebno došlo do izražaja.
Cilj ovog Kongresa je da uspostavi bližu saradnju između farmaceuta i drugih članova naučne i stručne zajednice koja se bavi istraživanjem i razvojem ljekova[1].
Tanja Vojinović, predsjednica Naučnog odbora Kongresa
Predsjednica Organizacionog odbora Četvrtog kongresa farmaceuta gđa Jovana Orlović izrazila je počastvovanost zbog mogućnosti da u okviru svečanog dijela Kongresa u ime organizatora pozdravi prisutne predstavnike najviših zdravstvenih vlasti i institucija. ─ Ako je suditi prema aktivnostima i rezultatima koje su pokazale kolege farmaceuti, treba da budemo ponosni na sve farmaceute, bilo da rade u javnom, bolničkom ili nekom drugom sektoru ─ istakla je ona. ─ Kongres farmaceuta je prilika da se upoznaju najaktuelnije teme i dostignuća iz oblasti farmaceutskih nauka, ali i da se ostvari kritika i razmjena mišljenja i iskustva u naučnom i stručnom smislu, unapređujući znanje i vještine na putu ka krajnjem cilju a to je očuvanje i unapređenje zdravlja građana ─ rekla je u nastavku gđa Orlović. Ona je zahvalila učesnicima organizacije i najavila predsjednika Međunarodne farmaceutske federacije (FIP) g. Dominika Jordana koji se obratio putem videa. Ovom prilikom podsjetio je na značajnu ulogu farmaceuta u savremenom društvu i značaj edukacije u njihovom radu.
U ime Farmaceutske komore Crne Gore svečanom skupu obratila se gđa Milanka Žugić, predsjednica Komore. ─ Kao predsjednici Farmaceutske komore Crne Gore zaista mi čini čast da posle 4 godine opet smo zajedno u našim prelijepim Bečićima, na istom zadatku: da se edukujemo i proširujemo naša znanja i iskustva ─ navela je gđa Žugić. ─ Moć farmacije, snaga našeg zdravlja govori o nama i našoj efikasnosti. Da li je prošlo vrijeme kada je farmaceut samo spravljao ljekove? Koncept farmaceuta u modernoj farmaciji je sada više nego ikad prije okrenut pacijentu. Farmaceut je stručnjak koji pored profesionalnog znanja o lijeku učestvuje i prati liječenje pacijenta i radi na njegovom opštem zdravlju ─ objasnila je ona. Ono što nas čini jakim je znanje. Moć farmacije nam pomaže da to znanje primjenjujemo.
Predsjednica Farmaceutske komore posebno je izrazila zahvalnost i empatiju svim zdravstvenim radnicima, a pogotovu farmaceutima i farmaceutskim tehničarima. Ona je naglasila značaj njihovog rada u toku protekle pandemije, najavila Kongres i pozvala na aktivno učešće u njemu.
Uručene zahvalnice pokroviteljima
U okviru svečanog dijela programa uručene su zahvalnice pokroviteljima događaja. Priznanja su primili direktorica kompanije Farmegra gđa Branislava Raičević, pomoćnica direktora ZU „Montefarm” gđa Sandra Pejović, gđa Dušanka Lončarević u ime „Instituta za proučavanje ljekovitog bilja” iz Beograda, gđa Sanja Bulajić u ime „Lijeka ─ Bosna”, g. Vojin Ramović („Farma nova”), regionalni menadžer za „Hemofarm Vršac” g. Zoran Radić, gđa Jelena Stojadinović za „Novartis”, kao i predstavnici „Arsmont investments” i „Hipotekarne banke”.
Predsjednica Naučnog odbora Kongresa gđa Marija Vojinović istakla je da je, kao što i sam naziv Kongresa govori, moć ljudskog zdravlja usko povezana sa snagom farmacije koja igra ključnu ulogu u očuvanju i unapređenju zdravlja ljudske populacije. Ona je podsjetila na ulogu farmaceuta u vrijeme pandemije i ukazala na značaj edukacije i unapređenja resursa. ̶ Naučni odbor je, pripremajući program Kongresa, vodio računa o obuhvaćenosti svih farmaceutskih disciplina i užih naučnih oblasti, pa smo uvjereni da će raznovrsnost programa privući vašu pažnju. Ovim putem zahvaljujem se svim predavačima, ali i brojnim kolegama čije su poster prezentacije prihvaćene za prezentovanje na ovom kongresu ̶ rekla je ona i poželjela srećan rad.
Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Miodrag Radunović podsjetio je da su farmaceuti pomogli zdravstvenom sistemu da se izbori s pandemijom SARS COV-2, pa s tim u vezi i istakao da su čuvari kapije našeg zdravlja. On je naglasio da su doktori farmacije bili i jesu zdravstveni radnici i zaslužuju pravednu valorizaciju rada u zakonskim okvirima i u našem zdravstvenom sistemu. On je, takođe, naveo i da je studijski program farmakologije bio samostalan fakultet, te da smatra da taj status treba vratiti jer postoji interesovanje za to. Prof. dr Radunović izrazio je podršku takvom eventualnom poduhvatu od strane Medicinskog fakulteta.
Edukativna misija farmacije
─ Sigurna sam da dijelite moj entuzijazam u pogledu sticanja novih znanja, razmjene iskustava i novih poznanstava. Sigurna sam da dijelimo jedan zajednički cilj, a to je otvaranje novih vidika, obezbjeđivanje kvalitetne zdravstvene zaštite i udruživanje u borbi sa izazovima sa kojima se svakodnevno suočavamo ̶ istakla je u svom obraćanju direktorica CINMED-a doc. dr sci med. Snežana Mugoša. Ona je iskoristila priliku da u ime Instituta za ljekove i medicinska sredstva posebno pozdravi nove partnere i prijatelje koji su po prvi put gostovali na Kongresu i u Crnoj Gori: resornog ministra Malte i direktora Agencije za ljekove Malte.
Pomoćnica dikrektora „Montefarma” Rosa Čukić Ćorović navela je da je u ustanovi koju predstavlja trenutno zaposleno više od 130 farmaceuta, te da njen rad traje duže od 3 decenije. „Montefarm”, kako je ovom prilikom objašnjeno, snabdijeva, pored svojih 56 apoteka, i 18 domova zdravlja, 7 opštih i 3 specijalne bolnice, Institut za javno zdravlje i Zavod za transfuziju krvi, Institut „Dr Simo Milošević”, Bolnicu u Meljinama, kao i KCCG, a bio je i glavni partner u vršenju masovne imunizacije protiv korona virusa. ̶ Činjenica je da posle 3 godine naša ustanova bilježi evidentan rast metaprofita i postaje sigurno jedan od najatraktivnijih poslodavaca na tržištu rada ̶ navela je ona. ̶ Godine kovid pandemije su srećom za nama, ali ponavljam i ponavljaću, farmaceuti su iznijeli veliki teret u korist cjelokupnog zdravstvenog sistema jednog izazovnog, a sada mogu već reći, i istorijskog događaja. Uradili su to bez pompe ̶ rekla je gđa Čukić Ćorović i podsjetila na način rada u to vrijeme.
Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja gđa Slađana Ćorić u ime Vlade Crne Gore zvanično je otvorila IV Kongres farmaceuta. ̶ Farmacija danas ima značajne benefite kako za zdravlje tako i za državu, prije svega kroz edukativni karakter u ovoj oblasti, primjenu novih terapijskih mogućnosti na osnovu istraživanja i razvoja, obezbjeđivanja sigurnih i provjerenih ljekova, optimizaciju ishoda liječenja, i u okviru kliničke farmakologije odn. farmacije ̶ navela je sekretarka Ćorić.
Izraditi model povećanja ovlašćenja farmaceutima
̶ Prepoznavajući efekte razvoja farmacije kao djelatnosti od posebnog značaja za društvo, sve institucije sistema u narednom periodu moraju da stvore doprinos posebno u cilju unapređenja položaja farmaceuta. Takođe, u cilju unapređenja ovlašćenja farmaceuta, potrebno je izraditi model kojim bi se omogućila veća ovlašćenja farmaceutima, mogućnost zdravstvene zaštite svakog građanina ̶ istakla je državna sekretarka Ćorić. ─ Takođe, naš zajednički cilj je pronalaženje visokog nivoa farmaceutske zdravstvene zaštite, posebno u pogledu dostizanja koncepta univerzalne zdravstvene zaštite koja je glavni moto Ministarstva zdravlja u ovim godinama ─ navela je ona.
Gđa Ćorić je ovom prilikom naglasila da svi zajedno moraju raditi na promociji javnog zdravlja i savjetovanja pacijenta, te jačanju zdravstvene pismenosti pacijenta. ─ Fokus treba biti na snaženju obrazovanja u oblasti farmacije i razvoju politike kada je zapošljavanje u pitanju ─ navela ja ona. Ovogodišnji skup je, kako je rečeno, izvrsna prilika za promociju najnovijih dostignuća farmaceutske djelatnosti u ljekarskoj praksi, afirmaciju farmaceutske djelatnosti kao i za postizanje stručne, naučne saradnje u regionu i šire.
Savremeni izazovi farmaceuta
Četvrti kongres farmaceuta Crne Gore sa međunarodnim učešćem privukao je zavidan broj učesnika iz zemlje i inostranstva. Svečanom otvaranju Kongresa prethodio je Pretkongresni simpozijum u okviru kog su stručna predavanja o farmaceutskim servisima imali prof. dr Entoni Koks, klinički psiholog Radoje Cerović, prof. dr Branislava Miljković i doc. dr Arijana Meštrović. Prof. dr Koks je naknadno, u okviru plenarnog predavanja, govorio i o specifičnim ulogama farmaceuta i obrazovnim izazovima u UK.
Raznovrsne teme
Moderatorke uvodnih sesija Kongresa bile su prof. dr Branislava Miljković i mr ph. spec. Maja Stanković. U uporednim predavanjima bilo je riječi o unapređenju adherence do optimizacije ishoda terapije, spremnosti Crne Gore da prihvati i primijeni Rezoluciju CM/RES (2020)3* o implementaciji farmaceutske zdravstvene zaštite u korist pacijenata i zdravstvenih usluga (mr sci. pharm. Jasmina Krlić), zdravstvenoj pismenosti pacijenata i njenom značaju kod savjetovanja pacijenata sa hroničnim bolestima (prof. dr Dušanka Krajnović), sinergiji inovacije i nauke u cilju unapređenja zdravstvene zaštite u Crnoj Gori (mr ph. spec. Maja Stanković), unapređenju studija farmacije i budućem uticaju na zapošljivost IQHARM ERASMUS+ CBHE projekta (prof. dr Tamer Bego), prezentovana je i studija o farmakoekonomskim aspektima liječenja degenerativnih oboljenja perifernih zglobova (prof. dr Marina Kostić) i opisana Dader metoda kao indikator kvaliteta primjene ordinirane terapije (prim. dr. sci. Zahida Binakaj).
U okviru plenarnog predavanja prof. dr Dragan Laušević govorio je o stanju nakon pandemije COVID-19, a u nastavku programa govoreno je o ulozi farmaceuta i farmaceutskih tehničara u doba pandemije COVID-19 (dr pharm. Kristina Vlahović) i jačanju uloge farmaceuta u promociji značaja HPV vakcinacije (Dragana Rajković / Brankica Filipić).
Mr sci pharm spec. Đulija Hadžibeti moderirala je sesiju sa predavanjima o savremenoj dijabetologiji u svijetlu farmaceutske nauke (doc. dr sc spec. Aleksandar Đogo), odgovornom savjetovanju iz prve ruke kroz mentalizaciju (mr sci. pharm. spec. Đulija Hadžibeti), novim, zelenim antioksidansima u kozmetičkim proizvodima za zaštitu kože (prof. dr Ivana Nešić), dok je sesija moderatorke prof. dr Snežane Pantović prezentovala ispitivanje optičke čistoće vorikonazola na beta-ciklodekstinskoj stacionarnoj fazi (prof. dr Branka Ivković), farmaceutski potencijal organskih materija zastupljenih u peloidu iz Igala (prof. dr Snežana Pantović), i ulogu liposoma u povećanju terapijske efikasnosti ljekova (prof. dr sc. Nina Dragićević).
Drugi dan Kongresa započet je sesijama koje su moderirale doc. dr Snežana Mugoša i doc. dr Nemanja Turković. Bilo je riječi o digitalizaciji u farmaceutskoj industriji (prof. dr Svetlana Ibrić), infodemiji i infodemiologiji (mag. farm. Pavle Zelić), upravljanju nestašicama ljekova (mr pharm. Ana Kontek), unapređenju bezbjednosti ljekova kroz MEDI-THEFT projekat (mr David Kočović), Smart farmaceut procesu upravljanja terapijom (doc. dr. sc. Arijana Meštrović), kao i o tome da li je ljubav lijek (dr Vladimir Đurić).
O prognostici primjenom NT-pro BNP govorila je dr sci. pharm spec. Marijana Marković Boras. Dr sci med. Tijana Mićović prezentovala je specifičnu antiinflamatornu aktivnost metanolnih ekstrakata herbe izopa, novosti o prevenciji i liječenju melanoma opisala je dr sci. pharm spec. Maja Kuzmanović. Prikaz kliničkog registra pacijenata oboljelih od multiple skleroze u Crnoj Gori prezentovao je dr med. Milovan Roganović. Plenarnim predavanjem doc. dr sci spec. Viole Macolić Šarinić o značaju Real World Evidence (RWE) u farmakovigilanci i zdravstvenom odlučivanju zaključena su stručna predavanja u sesijama.
Satelitski simpozijumi
U okviru Četvrtog kongresa farmaceuta satelitskim simpozijumima predstavljena su i pojedina farmaceutska rešenja. Ovaj niz je započet prezentacijom inovacija u zaštiti kože od štetnih sunčevih zračenja (mr pharm. spec. Katarina M. Kostadinović), a zatim je bilo riječi o povratku nekih globalnih farmaceutskih brendova na tržište Crne Gore (mr. pharm Aleksandra Knežević). Farmaceutske preporuke za najbolju zaštitu od sunca dala je i dr pharm. Katarina Bogavac, a neke aspekte terapije funkcionalne dispepsije opisala je prof. dr Brigita Smolović. Mobilnu aplikaciju za edukaciju farmaceuta predstavila je Mazalica Marijana, a doc. dr Arijana Meštrović opisala je specifičnosti uloge farmaceuta u očuvanju javnog zdravlja. Značaj stabilnosti probiotskih preparata za njihovu bezbjednost i efikasnost opisao je doc. dr sc. Davor J. Korčok, o tajnama hormonske kontracepcije govorio je prof. dr Artur Bjelica, a uljne formulacije za njegu kože opisala je dr pharm. Marija Duletić. Uz poster prezentacije Kongres je okončan 14-og maja.
Anita Đurović
Add comment