Ostvareno je i pozitivno iskustvo u saradnji sa hrvatskim centrom za transplantaciju, na koje ukazuje dobro stanje mladog pacijenta koji već 4. godinu živi bez komplikacija. Ono što je medicina pružila, ali opet za odabrane pacijente, jesu mehanički uređaji za lijevu ventriku. Vršeći prikaz slučaja iz prakse, mr Bulatović je naveo podatak da se do 65. godine starosti smatra da čovjeku može da bude izvršena transplantacija srca, a kasnije dolaze na red mehanički divajsi. Kako je tokom diskusije pojašnjeno, na Zapadu se te granice pomjeraju čak i do 80. godine, pa i u smislu transplantacije kod osoba sa HIV-om ili hepatitisom C. Ipak, mehaničko srce treba da pretrpi još dosta promjena da bi moglo donekle da zamijeni pravo.
Sama tehnika transplantacije srca kao kardio-hirurški zahvat nije komplikovana. Bitno je raditi na povećanju broja donora kako bi se stvorili uslovi za ovako nešto i kod nas.
Diskusija na temu transplantacija završena je uz evociranje uspomena u vezi sa požrtvovanom akcijom transplantacije pacijenta, kao i prikazom slučajeva iz prakse. Na samom kraju programa navedeno je i da je u dosadašnjim aktivnostima u vezi sa animiranjem crnogorske javnosti za učešće u transplantacionom programu u svojstvu donora potpisano 314 donorskih kartica.
Anita Đurović
Add comment