Za svaku pohvalu: Rožajski ginekološko-akušerski tim
Borba za zdravo potomstvo danas je umnogome otežana brojnim faktorima koje savremeni način života nameće, a u novije vrijeme otežavajućim okolnostima se pridružuju i masovna infektivna oboljenja. Situacija se dodatno usložnjava ukoliko regionalnom ginekološkom centru nedostaju optimalna medicinska sredstva i resursi za brigu o pacijentkinji, pa u takvim okolnostima posebno dobijaju na značaju privrženost i lično angažovanje medinskog osoblja.
Nakon prezentacije jednog takvog slučaja iz Rožaja, odlučili smo da publikujemo kako izgleda borba za potomstvo u okolnostima vođenja trudnoće sa prisutnim intrauterinim uloškom, (tzv. spirala) i zaražavanja trudnice Covid-om u dva navrata. Trudnoća je, kako se navodi u opisu slučaja, završena rađanjem zdravog novorođenčeta, „bez ikakvih komplikacija tokom trudnoće i porođaja”[1]. Za uspješan ishod pete po redu trudnoće 39-godišnje Rožajke[2] zaslužan je medicinski tim Doma zdravlja sa Vanbolničkim porodilištem u Rožajama koji su činile: Azra Lukač, Aleksandra Ilić i Milica Mijović.
Kakve su bile komplikacije trudnoće ?
Prema izvještaju medicinskog tima iz Rožaja: Azre Lukač, Aleksandre Ilić i Milice Mijović, u opisanom slučaju postojale su dvije vrste komplikacija. Prva je bila prisustvo intrauterinog uloška (IUU), koji ovog puta nije poslužio svojoj osnovnoj svrsi: kontroli zatrudnjivanja. Kod navedene tridesetdevetogodišnje trudnice trudnoća je potvrđena u šestoj nedjelji trudnoće i pored prisustva „cooper” intrauterinog uloška, što se, u njenom slučaju, desilo po drugi put u životu. Nažalost, u slučaju prvog zatrudnjivanja uz prisustvo IUU nije došlo do željenog ishoda trudnoće već je uložak morao biti odstranjen, a zbog nerazvijanja ploda došlo je i do kiretaže.
Intrauterini uložak (IUU)
Pored visoke efikasnosti u sprečavanju trudnoće kod primjene oba poznata tipa ovog kontraceptiva (do 99%), trudnoća se kao neželjeno dejstvo dešava kod oko 0.5–5% žena u 100 tokom prve dvije godine.
„Istraživanja su pokazala da je primjena intrauterinog uloška ─ spirale rasprostranjeno kontraceptivno sredstvo širom svijeta, a da je mogućnost nastanka trudnoće pri upotrebi ovog sredstva mala (do 0.8%), ali ipak postoji. Vrlo mali broj studija je opisao slučajeve i postupke odstranjivanja IUU kada je postojala želja žene za nastavkom trudnoće. Prema nekim autorima, do sada je opisano 9 takvih slučajeva”[3].
Drugi vid opasnosti po zdravlje majke i bebe u navedenom slučaju bila je infekcija virusom SARS-CoV-2 (COVID -19) u dva navrata tokom trudnoće[4]. „Dosadašnja istraživanja”, kako se navodi u opisu ovog slučaja, „pokazala su da trudnice oboljele od ovog virusa su pod visokim rizikom od ozbiljnog oboljevanja, pa čak i smrti, kao i komplikacijama tokom trudnoće”. Zahvaljujući savjesnom vođenju trudnoće, zdravlje majke i bebe nijesu ugroženi uprkos navedenim prijetnjama.
Kako su prevaziđene komplikacije ?
Budući da predstavlja mehaničku smetnju razvoju ploda u materici, intrauterini uložak je pacijentkinji odstranjen u šestoj nedjelji trudnoće, uz pristanak pacijentkinje i poštovanje medicinskih i etičkih procedura. Na taj način je prevaziđena prva prepreka[5].
Pošto pacijentkinja nije bila vakcinisana protiv Covida-19, do infekcije je ipak došlo u 14-oj nedjelji gestacije. Simptomatologija je uključivala: bol u grlu i nosu, povremeni kašalj, glavobolju, naročito u frontalnoj regiji, malaksalost, kostobolju, opštu slabost. Ipak, opšte stanje pacijentkinje nije zahtijevalo bolnički nadzor, pa je upućena na kućno liječenje uz primjenu prateće terapije. Nakon tri sedmice njen PCR nalaz bio je negativan. U 16-oj nedjelji trudnoće perinatolog KCCG-a potvrdio je uredan tok trudnoće.
Do nove komplikacije dolazi u 28-oj nedjelji gestacije. Pacijentkinja se javlja sa sličnim Covid-19 simptomima, a PCR test je opet pozitivan. Uspješno je primijenjen raniji postrupak liječenja i nakon 3 sedmice potvrđeno odsustvo infekcije.
Stigla je zdrava beba
U 39-oj nedjelji gestacije trudnica je u Rožajama porođena vaginalnim putem, bez komplikacija. Na svijet je stigao zdrav dječak, težine 3.580 g i ostalim tjelesnim karakteristikama 57/35 cm. Dječak je, po opisu nadležnog ljekara, sada stariji od 7 mjeseci, urednog zdravstvenog stanja i redovno vakcinisan. Pacijentkinja se, takođe, osjeća dobro, bez prisutnih vidljivih postcovid simptoma.
Anita Đurović
[1] Dom zdravlja sa Vanbolničkim porodilištem ─ Rožaje: Azra Lukač, Aleksandra Ilić, Milica Mijović
[2] Studija, kako se navodi u Izvještaju, „predstavlja slučaj 39. godišnje žene u petoj trudnoći koja je nastala uz prisustvo cooper IUU i koja je tokom trudnoće inficirana u dva navrata sa SARS-CoV-2 (COVID -19)”.
[3] Opis slučaja
[4] „Analiza Gray et al. (18) pokazala je da trudnice i dojilje produkuju uporedivi vakcinom indukovani humoralni imuni odgovor, u odnosu na kontrolnu grupu žena koje nisu trudne, kao i da generišu viši titar antitela nego žene nakon infekcije SARS-CoV-2 u trudnoći.” (Opis sl.)
[5] „Dobro je poznato da su trudnoće uz prisustvo IUU sa povećanim rizikom za komplikacije kao što je ektopična trudnoća, pobačaj, prijevremeni porođaj, i horioamnionitis. Kada se uzmu u obzir ove mogućnosti komplikacija koje može izazvati trudnoća, može se reći da je slučaj nastanka i daljeg razvoja trudnoće uz prisustvo spirale izuzetno rijedak ishod.
Uklanjanje IUU, u ranoj trudnoći koja se želi produžiti, povezano je sa mnogim poteškoćama i rizicima. Neki autori sugerišu da je bolji izbor nastaviti trudnoću uz prisustvo spirale, pogotovu kada ona nije vidljiva. Ipak, ozbiljne komplikacije mogu nastati kada se trudnoća nastavi uz prisustvo IUU u kavumu uterusa, i to su posljedice koje bi imale negativan efekat i na majku i na fetus.” (Opis slučaja)
Add comment