Uvođenjem četiri oblika imunoterapije u Hrvatsku, bila bi stvorena nova nada za liječenje onkoloških pacijenata. Kako bi terapije postale dostupne, a pacijenti dobili novu priliku za život, potrebno je prikupiti 2,5 milijuna eura. Poruka je to sa konferencije za medije na kojoj su doktori i naučnici okupljeni ispred Udruženja Zora predstavili projekt Uvođenja naprednih oblika ćelijskih imunoterapija tumora u Hrvatskoj.
– Ćelijska imunoterapija je složena, ali djelotvorna metoda liječenja onkoloških pacijenata kod kojih je tumor metastazirao i drugi oblici liječenja više ne djeluju. Ideja je da u kliničku praksu uvedemo četiri oblika ćelijskih imunoterapija tumora. Limfocite T s kimeričkim receptorom (CAR-T) koji su već pokazali izvrsnu učinkovitost u liječenju određenih podgrupa leukemija B stanica ili limfoma 1, zatim tumor-infiltrirajuće limfocite koji su visoko djelotvorni u liječenju metastatskog raka dojke 2, tumorske vakcine koje produžuju život pacijenata s karcinomom prostate i pluća te onkolitičke viruse koji djeluju kod pacijenata s glioblastomom – istakao je dr Mladen Merćep, imunolog iz Dječje bolnice Srebrnjak, inače idejni začetnik projekta uvođenja ćelijskih imunoterapija u Hrvatsku.
U Hrvatskoj trenutno postoji primjena CAR-T limfocita, no samo za liječenje velikoćelijskog limfoma, poručio je internista dr Igor Aurer iz KBC-a Zagreb, a cilj je da CAR-T terapija postane dostupna svim onkološkim pacijentima kojima drugi oblici liječenja više ne pomažu.
U projekat se uključila i Caring Cross neprofitna organizacija iz Sjedinjenih Američkih Država, čiji je izvršni direktor Hrvat Boro Dropulić. Za uvođenje CAR-T ćelija planirano je korištenje nove generacije vektora koju razvijaju naučnici iz Caring Crossa. Danas.hr
Add comment