Jedina grupa u Britaniji za koju vakcinacija postaje obavezna su medicinski radnici. U Londonu je svaki deseti zaposleni u tom sektoru nevakcinisan. Takvom medicinskom osoblju prijeti otkaz ukoliko bolnice i ordinacije ne budu mogle da nađu adekvatno alternativno radno mjesto. To samo pospješuje ionako užasan pritisak pod kojem zdravstvo u Britaniji radi već dvije godine.
Omikron soj koronavirusa prosto je projurio kroz britansku prestonicu i ostatak Britanije tokom božićnih i novogodišnjih praznika. No, treći talas pandemije polako jenjava i broj zaraženih pao je u poslednjih nekoliko dana sa 200.000 na oko 150.000 dnevno.
Broj smrtnih slučajeva, ako se uporedi sa drugim talasom pandemije, je sedam puta manji. Dakle, broj smrtnih slučajeva dnevno u drugom talasu pandemije bio je oko 1.200, a sada je to broj smrtnih slučajeva u poslednjih nedelju dana.
Bez obzira na to što je broj pacijenata u bolnicama manji, statistike pokazuju da je jedan od sedam bolničkih trustova u Britaniji na ivici kolapsa i zbog toga je i pozvana vojska u pomoć. Jedan od vodećih razloga za ovakvu situaciju je značajno povećan broja bolovanja među medicinskim radnicima. Broj bolovanja zdravstvenih radnika povećan je za nekih 40 posto u odnosu na prošlu godinu. Zdravstveni radnici u Britaniji su sagoreli i pregoreli u ovoj pandemiji.
Ono što ljekari ističu ovih dana je da je među kolegama znatno povećan broj ljekara koji imaju post-traumatski stres sindrom i depresiju. Takođe dolazi do blagog povećanja bolesti zavisnosti među ljekarima.
Procjenjuje se da britanskom zdravstvu nedostaje između devedeset tri i sto hiljada medicinskih radnika. RTS
Add comment