Omikron lakše izbjegava imunitet domaćina nego delta varijanta koronavirusa, što objašnjava i zašto se brže širi, prema novom danskom istraživanju.
Otkako je omikron otkriven u novembru, naučnici žurno nastoje da otkriju uzrokuje li lakše simptome bolesti i zašto se čini zaraznijim od delte. Postoje različiti razlozi zbog kojih bi se virus mogao lakše prenositi. Na primjer, koliko dugo ostaje da lebdi u vazduhu, koliko je sposoban da se prihvati za ćelije te koliko dobro izbjegava imuni sistem domaćina.
Istraživanje pod vodstvom naučnika sa Univerziteta u Kopenhagenu, glavne organizacije za statistiku Statistics Denmark i serološkog instituta Statens Serum Institute (SSI) ukazuje na to da je glavni razlog bržeg širenja ove varijante virusa njegova sposobnost izbjegavanja imuniteta dobijenog putem vakcinacije.
– Naša otkrića potvrđuju da brzo širenje omikrona možemo pripisati sposobnosti zaobilaženja imuniteta, a ne inherentnom povećanju prenosivosti – tvrde istraživači.
Danski Naučnici ranije su zaključili da je među vakcinisanom populacijom omikron između 2,7 i 3,7 puta zarazniji od delte. Istraživanjem je takođe otkriveno da je, nezavisno o kojoj se varijanti virusa radi, manja vjerojatnost da će oni vakcinisani trećom dozom prenijeti virus nego nevakcinisani.
– Iako je lakše prenosiv, omikron izaziva blaži oblik bolesti – izjavila je Tyra Grove Krause, tehnička direktorica SSI-a.
Dodala da je rizik od hospitalizacije zbog omikrona upola manji nego kad je u pitanju delta, ali su zbog većeg broja zaraženih zdravstveni sistemi i dalje pod pritiskom. Slični podaci javljaju se i u drugim istraživanjima omikrona. Hina
Add comment