Evropska unija radi na prevenciji nestašica važnih ljekova poput paracetamola i morfija. Evropska agencija za ljekove je objavila popis kritičnih ljekova koji uključuje više od 260 matrija, odnosno tretmana, uključujući vakcine, ljekove protiv bolova i ljekove za astmu. Takav popis omogućiće preduzimanje proaktivnih mjera za izbjegavanje nestašice, prije svega skladištenje i proizvodnju unutar EU, a povod su bile nestašice prošle zime koje su se javile u nekoliko zemalja.
Evropa se uvelike oslanja na Kinu i Indiju kao izvore ljekova i vitalnih prekursora potrebnih za njihovu proizvodnju, a to je upravo ono što EU, koji teži strateškoj autonomiji, želi izbjeći. Zbog toga je za očekivati da će predlozi mjera ići podsticanju kompanija na stvaranje zaliha, ali mogući su i podsticaji za ulaganja u nove proizvodne pogone te uvođenje zajedničkih protokola nabavke kao što je bilo sa vakcinama protiv Covid-19.
Lijek se smatra kritičnim, ako je ključan za osiguravanje kontinuiteta zaštite i jamčenje visokog nivoa zaštite javnog zdravlja u Evropi. Objavljeni popis uključuje salbutamol, sredstvo za opuštanje mišića koje se koristi u inhalatorima za astmu, inzulin za liječenje dijabetesa, varfarin, koji sprječava stvaranje krvnih ugrušaka, te nekoliko vrsta penicilina i drugih antibiotika uključujući eritromicin. Navedene vakcine uključuju injekcije za meningitis, ospice, zaušnjake, rubeolu, gripu i tetanus.
Anestetici i ljekovi protiv bolova poput lidokaina, morfija i fentanila te često korišteni ljekovi poput oksitocina takođe su na kritičnom popisu EU-a.
Adrian van den Hoven, glavni direktor udruženja proizvođača generičkih ljekova Medicines for Europe, rekao je da to tijelo “snažno podržava” ovaj potez, ali je upozorio da bi se zdravstveni sistemi i potrošači mogli suočiti s višim cijenama.
-Mnogi ljekovi na ovom popisu podliježu najekstremnijim oblicima ograničavanja troškova u zemljama članicama EU-a, što povećava rizik od nestašica – istakao je Hoven.
Didier Reynders, vršitelj dužnosti povjerenika EU-a za tržišnu nabavku, rekao je na Evropskom zdravstvenom summitu u Bruxellesu da je otvoren za dopuštanje subvencija za nove proizvodne pogone, piše Financial Times.
-To je osjetljivije zbog narušavanja tržišnoe konkurencije. Ali moguće je – smatra Hoven.
Danas.hr