Ivana Anđelković, menadžer za zdravstvo Telegraf Media Group, otvorila je veliku konferenciju VTO pod nazivom PUT DO NOVOG ŽIVOTA, koja se održala u organizaciji Telegraf Media Group, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja na kojoj su se okupili stručnjaći iz ove oblasti.
Anđelković je na početku svog obraćanja istakla da svaki šesti par ima problem sa začećem.
Država plaća neograničen broj stimulisanih postupaka BMPO i neograničen broj krioembriotransfera do 45. godine žene koja nema djece. Dva stimulisana postupka BMPO i tri krioembriotransfera za žene do 45. godine koja ima jedno dijete. Država plaća proceduru VTO i kada muški partner ima dijagnozu azoospermije i zamrznuti materijal u nekoj od klinika u Srbiji.
Za sve koji ispunjavaju kriterijume za donaciju država omogućava jedan paket uvoza za izvođenje postupaka. Tri postupaka VTO sa doniranim jajnim ćelijama i tri stimulisana postupka sa doniramim spermatozoidima imaju svi parovi kojima je neophodna procedura, kao i tri krioembriotransfera za postupke sa doniranim materijalom.
Ženama bez partnera omogućena je vantelesna oplodnja o trošku države, tri stimulisana postupka sa doniranim spermatozoidima, kao i tri krioembriotransfera dobijenih uz pomoć doniranih speramrozoida. Uslov je da žena ima manje od 45 godina i da nema djece.
Konferencija je bila podijeljena na dva panela, u prvom Zajedno – da nas bude više, prof. dr Aleksandar Stefanović direktor GAK Višegradska, govorio je o Banci reproduktivnih ćelija i o svemu što je dostupno, prof. dr Predrag Sazdanović iz UKC Kragujevac donio je najnovije podatke o uspješnosti VTO, dok je embriolog dr Ana Jeremić, šef Kabineta za embriologiju GAK Narodni front, iznijela svoja iskustva iz prakse.
U drugom panelu Uvek je pravo vrijeme, doc. dr Dejan Mitić iz UKC Niš, doc. dr Stevan Milatović iz UKC Vojvodine i dr Davor Živković iz ZC Valjevo, donijeli su iskustva i informacije uz svojih Centara za VTO, te su predočili zašto je važno javiti se na vrijeme.
IZVOR: Telegraf.rs