Svjetski dan borbe protiv raka predstavlja jedinstvenu globalnu inicijativu usmjerenu na podizanje svijesti o rasprostranjenosti raka u populaciji. Obilježavanjem ovog dana naglašava se značaj zdravog načina života, ranog otkrivanja bolesti i dostupnosti pravovremenog liječenja s ciljem poboljšanja kvaliteta života oboljelih, saopšteno je iz IJZ-a.
Kako su kazali iz te zdravstvene ustanove, tema Svjetskog dana borbe protiv raka Ujedinjeni kroz jedinstvenost ističe značaj saradnje, uključenosti i zajedničke posvećenosti unaprjeđenju zdravstvene zaštite za sve osobe oboljele od raka. Ova tema naglašava značaj personalizovane njege i tretmana koji su prilagođeni jedinstvenim potrebama svakog pojedinca.
Maligne bolesti, koje su po broju oboljelih i umrlih druge po redu nakon kardiovaskularnih bolesti, predstavljaju rastući javnozdravstveni problem. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2022. godinu, registrovano je oko 10 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora, dok je 19,9 miliona osoba oboljelo od nekog oblika raka.
-Najzastupljeniji oblici malignih bolesti po smrtnosti su rak pluća, kolorektalni karcinom i rak jetre. Očekuje se da će opterećenje malignim bolestima dostići čak 26 miliona novih dijagnoza i 17 miliona smrtnih ishoda do 2030. godine – navode u saopštenju.
Kako ističu, rastući trend obolijevanja od raka povezan je sa produženjem očekivanog trajanja života i ukupnim porastom broja stanovnika, a rizik se znatno povećava ukoliko su prisutni faktori rizika kao što su konzumiranje duvanskih proizvoda, nepravilna ishrana, visok indeks tjelesne mase, infekcije, konzumacija alkohola, fizička neaktivnost, zagađenost vazduha i dr.
-U Crnoj Gori je prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije iz 2022. godine bilo je 2 739 novih slučajeva oboljelih od malignih bolesti. Slično kao u ostalim zemljama u razvoju naše stanovništvo najčešće obolijeva od raka pluća, raka dojke, kolorektalnog karcinoma, karcinoma prostate. Muškarci najčesće obolijevaju od karcinoma pluća (21,9 odsto), na drugom mjestu je karcinom prostate (15,5 odsto) karcinom debelog crijeva (11,2 odsto)”, navode u saopštenju.
U Crnoj Gori se sprovode nacionalni programi za skrining raka grlića materice, raka dojke i kolorektalnog raka, od koji se u narednom periodu očekuje smanjenje umiranja od navedenih vrsta raka (otkrivanje u ranijim stadijumima) i dijelom smanjenje obolijevanja (otkrivanjem premalignih promjena i njihovim liječenjem).