„Rizik od tromba embolije i duboke venske tromboze bez upotrebe profilakse je jako velik. Taj rizik ostaje i nakon otpusta iz bolnice, tako da sa sprovođenjem profilakse treba nastaviti najmanje 14 dana nakon izlaska iz bolnice,“ kazao je dr Jovančević.
Kao prednost niskomolekularnih heparina dr Jovančević je naveo odnos prosječnih molekulskih masa koji je mnogo niži nego kod klasičnog heparina, i kreće se od 3 500-4 500 daltona. Odnos anti Xa i anti IIa faktora koagulacije je u najboljem odnosu, 4:1, kod niskomolekularnih heparina, dodao je dr Jovančević.
„Niskomolekularni heparini djeluju brzo, postiži i održavaju niske vrijednosti anti Xa faktora koagulacije. Dva do četiri sata nakon davanja niskomolekularni heparini postižu svoj maksimum dejstva. Niskomolekularni heparina se ne smiju davati kod akutnog krvarenja i skorašnje intraokularne ili intrakranijalne hirurgija. Dvanest sati nakon spinalne ili epiduralne anestezije se takođe ne smije davati niskomolekularni heparin. Niskomolekularni heparini se daje u kožni nabor podignut između dva prsta i pod uglom od 90 stepeni. Lak je za upotrebu jer je spakovan u špriceve od 20, 40, 60 i 80 mg,“ rekao je dr Jovančević.
„Hirurški pacijenti koji nijesu dobili profilaksu u visokom su stepenu rizika od duboke venske tromboze,“ dodao je dr Jovančević.
Dr Veliša Aligrudić je na simpozijumu održao predavanje na temu: „Tromboprofilaksa poslije operacije kuka.“
„Tromboembolijska profilaksa se daje kod velikih hirururških intervencija, kao što su: totalna zamjena kuka, totalna zamjena koljena i rizični acijenti zbog genske tromboze. Bez profilakse duboka venska tromboza se ljavlja u 40 do 60 procenata u prvih 7 do 14 dana nakon hirurgije. Kontinuiranim davanjem tromboembolijske profilakse duboka venska tromboza se kod pacijenata u prva tri mjeseca kreće od 1.3 do 10 procenta. To je značajno smanjenje u odnosu na nekorišćenje profilakse. Profilaksa smanjuje rizik od duboke venske tromboze i najtežih komplikacija plućne embolije. Glavni limitirajući faktor je dodavanje niskomolekularnog hiparina. Kod prolongiranog davanja niskomolekularnoh hiparina u odnosu na standardno davanje, duboka venska tromboza smanjena je za 62 procenta, a plućna embolija 87 procenata. Tromboembolijska profilaksa u ortopedskoj hirurgiji daje se od 28 do 35 dana nakon operacije,“ rekao je dr Aligrudić.
Stručni simpozijum je akreditovan od strane Ljekarske komore Crne Gore.
Add comment