Britanska agencija za ljekove odobrila je lijek za Alchajmerovu bolest Lekembi, za koji kaže da je prvi lijek koji je na ispitivanju pokazao neki uticaj u usporavanju progresije Alchajmera, ali vlada ga neće finansirati te lijek ostaje skup i nedostupan za većinu pacijenata.
Ali vlada Velike Britanije vjerovatno neće platiti finansiranje za taj lijek nakon što je nezavisna agencija zasebno izdala izvještaj u kome se zaključuje da se prednosti Lekembija „ne mogu smatrati dobrom vrijednošću za poreske obveznike“.
Pored cijene lijeka, obezbeđivanje lijeka Lekembi zahtijeva da pacijenti budu hospitalizovani svake dvije nedjelje da bi ga primili i da se pažljivo prate zbog neželjenih efekata. Stručnjaci su takođe ukazali na nedostatak podataka o dugoročnoj efikasnosti lijeka Lekembi.
-Realnost je da su koristi koje ovaj lijek pruža suviše male da bi opravdale tako značajne troškove – rekla je dr Samanta Robers, izvršna direktorka Nacionalnog instituta za zdravlje i njegu (NICE).
Agencija je procijenila da bi oko 70.000 ljudi u Britaniji moglo imati koristi od Lekembija. Lijek je i dalje dostupan samo za one koji mogu da ga plaćaju privatno. U SAD košta oko 26.000 dolara po pacijentu godišnje.
-Ovo će dovesti do veće nejednakosti kod osoba sa demencijom, jer će samo oni koji imaju pristup privatnoj zdravstvenoj zaštiti moći da prime lijek – rekla je prof. dr Tara Spajr Džons, direktorka Centra za otkriće nauke o mozgu na Univerzitetu u Edinburgu.
Prošlog mjeseca, Evropska agencija za ljekove preporučila je da lijek Lekembi ne bude odobren širom EU, rekavši da uticaj lijeka na usporavanje kognitivnog opadanja nije veći od njegovih ozbiljnih neželjenih efekata, uključujući oticanje i potencijalno krvarenje u mozgu.
Nacrt smjernica koje je izdao NICE sada će biti otvoren za javnu raspravu i svi odgovori će biti razmotreni na drugom sastanku kasnije ove godine prije nego što izda konačnu odluku.
Neki stručnjaci su rekli da iako su shvatili da bi pacijenti i njihove porodice mogli biti razočarani vijestima, postoji nada da će se uskoro razviti bolji ljekovi.
Dr Hilari Evans Njuton, izvršna direktorka Alchajmerovog istraživanja UK, rekla je da Lekembi predstavlja „početak promjene u načinu na koji će se bolesti poput Alchajmerove bolesti liječiti u budućnosti“.
Ona je rekla da je u toku više od 160 ispitivanja koja testiraju preko 125 eksperimentalnih tretmana za Alchajmerovu bolest širom svijeta.
-Uprkos današnjim frustrirajućim vijestima, zaista je pitanje kada, a ne da li će novi tretmani postati dostupni – rekla je dr Evans Njuton.
Američka uprava za hranu i ljekove ovlastila je Lekembi u julu prošle godine, otvarajući put Medicare-u i drugim planovima osiguranja da počnu pokrivati liječenje.
IZVOR: Danas.rs