U 2023. godini 1.172 smrtna slučaja pripisana su drogama, posebno opijatima, odnosno 12 odsto više nego 2022. godine, čime je okončan pad započet od rekorda iz 2020. (1.339 smrtnih slučajeva), saopštio je škotski zavod za statistiku.
Škotska, u sklopu Velike Britanije, sa oko pet miliona stanovnika, klasifikovana je prema nekim studijama kao evropska teritorija sa najvećom stopom smrtnosti od droga. Smrtni slučajevi se uglavnom odnose na muškarce, i usko su povezane sa siromaštvom. Stanovnici najugroženijih oblasti imaju 15 puta veću vjerovatnoću da će umrijeti od predoziranja, nego oni u najbogatijim oblastima.
Više od 80 odsto smrtnih slučajeva nastaje poslije upotrebe nekoliko vrsta droga. U 80 odsto slučajeva radi se o opijatima kao što su heroin ili metadon, najsmrtonosnije supstance u Škotskoj od 2008. godine.
Međutim, primjećen je nagli porast smrtnih slučajeva povezanih sa benzodiazepinom, anksiolitikom (58 odsto), ispred kokaina (41 odsto), prenosi Beta pozivajući se na AFP.
Škotska heroinska kriza izbila je na međunarodnu scenu 1996. godine sa filmom Denija Bojla (Danny Boyle) Trejnspoting, čija se radnja odvija u Edinburgu.
Posljednjih godina škotska vlada je pokušala da pojača borbu protiv upotrebe droga, a ministar zdravlja Neil Gray opisao je prošlogodišnji porast kao “izuzetno zabrinjavajući”.
-Pojačaćemo napore i naporno radimo da odgovorimo na rastuću prijetnju koju predstavljaju veoma opasni i veoma jaki sintetički opioidi poput nitazena – dodao je ministar.
Nitazeni, 500 puta jači od morfijuma, dileri ponekad miješaju sa heroinom koji potom narkomani konzumiraju često i bez sopstvenog znanja o takvoj opasnosti.
IZVOR: Portal Analitika