Ljekari u Velikoj Britaniji pozdravili su pionirski tretman za agresivni oblik leukemije, nakon što je trinaestogodišnja tinejdžerka Alisi postala prvi pacijent kome je data nova terapija, nakon koje je ušla u remisiju.
Njoj je dijagnostikovana akutna limfoblastna leukemija T-ćelija još 2021. Ali karcinom krvi koji je imala nije reagovao na konvencionalni tretman, uključujući hemoterapiju i transplantaciju koštane srži, prenosi Science alert.
Bila je upisana u kliničko ispitivanje za novo liječenje u londonskoj bolnici Great Ormond Street za djecu (GOSH) koristeći genetski modifikovane imunske ćelije zdravog dobrovoljca. Za 28 dana njen karcinom je bio u remisiji, što joj je omogućilo da primi drugu transplantaciju koštane srži kako bi obnovila svoj imuni sistem. Šest mjeseci kasnije, ona je „dobro“ i nalazi se kod kuće u Lesteru, u centralnoj Engleskoj, gdje dobija dodatnu njegu.
– Bez ovog eksperimentalnog liječenja, Alisina jedina opcija bila je palijativna njega – navodi se u saopštenju bolnice.
Prof. Robert Kiesa, konsultant GOSH, rekao je da je njen preokret bio „izvanredan“, iako rezultate još uvijek treba pratiti i potvrditi u narednih nekoliko mjeseci.
Akutna limfoblastna leukemija (ALL) je najčešća vrsta karcinoma kod djece i utiče na ćelije imunskog sistema, poznate kao B ćelije i T ćelije, koje se bore i štite od virusa. N1
Add comment