Njemačkim apotekama nedostaje puno toga: od dječjih sirupa za snižavanje temperature do ljekova za oboljele od raka. Razlog je obustava domaće proizvodnje pojedinih ljekova, jer se ona proizvođačima ne isplati, ističe DW.
Bijelo slovo N u ljubičastom krugu je oznaka da traženog lijeka nema. Nedostaju antibiotici, ljekovi protiv bolova i za snižavanje krvnog pritiska te ljekovi za oboljele od raka ili protiv želučanih tegoba, ističu apotekari.
Bebe i mala djeca ne mogu gutati tablete. Kad imaju temperaturu ili bolove, daju im se sirupi koji sadrže aktivni sastojak paracetamola ili ibuprofena. U Njemačkoj se svake godine proda više od deset miliona takvih sirupa, ali trenutno su police u apotekama uglavnom prazne. Nedostaju i penicilinski i antibiotski sirupi.
Problema sa snabdijevanjem je bilo i ljetos, ali ipak samo povremeno dok je sada situacija zaista loša.
Jedina opcija očajnim roditeljima je da dijete odvedu u bolnicu, jer mu hladnim oblozima kod kuće ne uspijevaju spustiti temperaturu. No zbog velikog broja slučajeva respiratornog sincicijskog virusa (RSV), dječja odjeljenja su sada toliko preopterećena da čak i životno ugroženi mali pacijenti moraju satima čekati na prijam. Budući da su ambulante pune, djeca se šalju kući.
A i bolnice muku muče s nabavom ljekova. U mnogim bolničkim apotekama su zato ponovo počeli sami da spravljaju sirupe za spuštanje temperature. I mnoge druge apoteke to rade. Ali ako bi se uzeli u obzir troškovi za sirovine, osoblje i rad, bočica bi morala koštati dvadeset eura. Upravo je cijena uzrokovala ovakvu situaciju na njemačkom tržištu. Proizvodnja pojedinih preparata u Njemačkoj i Evropi farmaceutskoj industriji se jednostavno ne isplati. Na primjer, zdravstveno osiguranje plaća farmaceutskim kompanijama 1,36 eura za bočicu sirupa paracetamola. Taj iznos nije povećan već deset godina, a u međuvremenu je cijena aktivnog sastojka paracetamola samo ove godine porasla za 70 posto.
– Eksplozija cijene ljekova i proizvodnje, uz zamrznute prodajne cijene, dovela je do toga da se ljekovi poput sirupa proizvode s gubitkom. Nijedna firma to dugoročno ne može izdržati – kazao je Andreas Burkhardt, generalni direktor farmaceutske kompanije Teva.
Stručnjaci se zalažu i za državnu proizvodnju esencijalnih ljekova u Njemačkoj. Vrijeme je, kažu, da se proizvodnja vrati iz Azije. Farmaceutska industrija pak traži povećanje naknada za ljekove. Kaže da bi se morali ukinuti ugovori po kojima zdravstvena osiguranja plaćaju samo fiksne iznose – barem dok više kompanija ponovo ne pokrene proizvodnju. Odluka o tome, bar prema onome što se može čuti iz saveznog ministarstva zdravlja, još nije na vidiku. Danas.hr
Add comment