Doktorka porodične medicine svoju pacijentkinji je uspjela da zakaže ultrazvuk dojke tek u septembru.
– Ukazujemo na problem svakodnevni širom cijele Hrvatske, da se pacijenti sa šaltera bolnice vraćaju bez termina za svoj pregled za dijagnostičku pretragu da bismo im mi zakazali taj pregled – kazala je dr Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije hrvatske porodične medicine za RTL.
U Ministarstvu zdravlja su pristigle brojne pritužbe pacijenata, pa je ministar poslao dopis svim direktorima: pacijentu kom se zakaže pregled treba dsti potvrdu.
– Na taj način se potstiče odgovornost pacijenata prema zdravstvenom sistemu ako ne mogu doći na taj pregled da ga na vrijeme otkažu. Isto tako potstiču zadovoljstvo pacijenata jer znaju kad su im pregledi zakazani, jer pacijent ne smije biti samo objekat u zdravstvenom sistemu – kazala je dr Jasna Karačić Zanetti, predsjednica Hrvatskog udruženja za promociju prava pacijenata.
Iz KBC-a Sestre milosrdnice za RTL poručuju da starijim pacijentima potvrdu šalju SMS-om ili telefonskim pozivom. Ministar zdravlja naglašava važnost upisivanja termina u informativni sistem.
– Ne želimo zatvarati oči pred nepravilnostima koje se događaju u procesu dodjeljivanja termina za određene preglede i postupke. Liječenje je nužan element svake terapije, no jednako je važna i komunikacija – naglasila je dr Zanetti.
Iz Hrvatskog udruženja bolničkih ljekara podržavaju zahtjeve pacijenata i čude se što već ne funkcioniše.
– Ministar Vili Beroš je osoba koja upravlja državnim ustanovama, dakle s bar 10-ak bolnica, a i više zdravstvenih institucija i ovu objavu mogao je mirne duše podijeliti direktorima koje je spomenuo jer ih je on i postavio na te pozicije – rekao je Ivan Bekavac iz Hrvatskog udruženja bolničkih ljekara.
Dopis je iznenadio i ljekare porodične medicine – kažu da ono što ministar piše trebalo bi se podrazumijevati.
– Ovdje još jednom ponavljam našu inicijativu i predlog da svaki bolnički ljekar koji neku pretragu indicira, na licu mjesta odmah pacijentu osigura termin za tu pretragu, odnosno administrator u toj zdravstvenoj ustanovi – kazala je dr Ban Toskić.
– Bolnički ljekari nijesu u poziciji da znaju informacije o raspoloživim terminima svih specijalističkih pregleda, dijagnostike i drugih postupaka u zdravstvu, niti im je to u opisu radnog mjesta. Budemo li to radili – još ćemo manje vremena imati na raspolaganju za brigu pacijenata – dodaje Bekavac.
U dopisu poslatom svim bolnicama ministarstvo traži od bolnica prikazivanje realnog stanja broja dana čekanja, ali i pozivaju pacijente koji ne dobiju potvrdu o terminu pregleda da prijave direktno direktoru bolnice. Danas.hr