Na Prvom kongresu neurologa Crne Gore sa međunarodnim učešćem u Budvi
Svečanom ceremonijom u Budvi 22-og februara otvoren je Prvi kongres neurologa Crne Gore s međunarodnim učešćem. Organizatori Kongresa pod nazivom „Izazovi savremene neurologije” bili su Udruženje neurologa Crne Gore i Crnogorsko udruženje za moždani udar, a ovaj događaj je okončan 25-og februara i ugostio je 216 stručnih učesnika. Teme Kongresa bile su: multipla skleroza, neurodegenerativne bolesti, glavobolje i druga bolna stanja, epilepsije i rijetke neurološke bolesti, periferni nervni sistem i cerebrovaskularne bolesti. Kongres je otvorio ministar zdravlja Crne Gore dr Vojislav Šimun.
Kao u bilo kojoj razvijenoj evropskoj zemlji
Ističući da je doprinos utemeljivača i autoriteta crnogorske neurologije prepoznatljiv i u realizaciji Prvog kongresa neurologa, predsjednik Udruženja neurologa Crne Gore dr Jevto Eraković izrazio je posebno poštovanje prema naučnom doprinosu prof. dr Slavice Vujisić, dr Zorice Dautović, dr Željka Milovića, dr Mirjane Čukić, dr Ljiljane Radulović, dr Balše Vujovića, prof. Dragana Vukčevića, koji su, nerijetko u sadejstvu sa dr Erakovićem lično, ostvari(va)li nesporno vrijedne rezultate i na taj način profilisali crnogorsku neurologiju. On je ovom prilikom izrazio i uvjerenost u blistavu budućnost naše neurologije sudeći po aktivnostima novije generacije neurologa. — Želim da kažem, zaista da je crnogorska neurologija u protekom periodu napravila velike iskorake i kroz ono što smo uveli i kroz listu ljekova, koja nam je takođe dostupna, napravili smo da danas možemo sa uspjehom da liječimo svoje neurološke pacijente na način kako se to radi u bilo kojoj razvijenoj evropskoj zemlji — istakao je dr Eraković, uvjeren da će zajednički rad doprinijeti daljem uspjehu i unapređenju naše neurologije.
Predsjednica Crnogorskog udruženja za moždani udar dr Sandra Vujović zahvalila je svim učesnicima skupa na ukazanom povjerenju i časti pruženoj kroz ulogu domaćina skupa. Ona je podsjetila da je Crnogorsko udruženje za moždani udar osnovano krajem prošle godine s idejom da okupi zdravstvene profesionalce fokusirane na ovu oblast, a jedan od ciljeva je i rad na ustanovljenju strateških dokumenata u oblasti prevencije moždanog udara, ali i liječenja kako prevencije tako i posttraumatskog toka bolesti kod pacijenata u našoj populaciji. Izražavajući posebnu zahvalnost dr Erakoviću i mladom kolegi dr Milovanu Roganoviću zbog angažmana u realizaciji ovog značajnog skupa, ona je poželjela srdačnu dobrodošlicu učesnicima Kongresa.
Uspješna saradnja sa CANU-om
Jedan od aspekata koji je naročito naglašen u okviru Prvog kongresa neurologa bila je plodna stručna saradnja CANU-a i Klinike za neurologiju. Govoreći na ceremoniji otvaranja skupa, član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti akademik Vaso Antunović podsjetio je da u značajne projekte koji su bili plod takve saradnje spadaju: rad na unapređenju trombolitičke terapije kod ishemijskog moždanog udara, uvođenje mehaničke ekstrakcije tromba u proceduru liječenja, kao i aktuelno istraživanje kvaliteta života pacijenata oboljelih od multiple skleroze u Crnoj Gori. Izrazivši uvjerenje da će uvođenje telemedicine u zdravstveni sistem Crne Gore biti realizovano kao sljedeći značajan pomak u kvalitetu zdravstvene službe u ovom području, akademik Antunović je istakao da je Akademija otvorena i za dalju saradnju.
Širom otvorena vrata Ministarstva
Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun izrazio je zadovoljstvo zbog učešća u otvaranju Kongresa i rekao da ovaj projekat vidi kao izuzetnu priliku za razmjenu znanja, iskustava i najnovijih dostignuća u oblasti neurologije, što će svakako doprinijeti unapređenju neurološke prakse i kvaliteta zdravstvene zaštite u Crnoj Gori. — Sa ponosom ističem da crnogorska neurološka zajednica postiže značajne uspjehe kako u dijagnostici, tako i u liječenju. Kroz primjenu najsavremenijih metoda i tehnologija neurolozi u Crnoj Gori danas dijagnostifikuju i liječe pacijente u skladu sa evropskim i svjetskim protokolima, čime se podiže standard kvaliteta života u našoj zajednici — rekao je ministar Šimun. — Nove metode liječenja akutnih neuroloških bolesti, kao što je primjena nekliničke tehnologije, primjena inovativnih ljekova u liječenju inflamatornih bolesti centralnog i perifernog nervnog sistema, te dostupnost ljekova za rijetke neurološke bolesti, samo su neka od dostignuća koji Crnu Goru danas pozicioniraju na visokoj lestvici kada je neurološka zdravstvena zaštita u pitanju. Kroz kontinuirano ulaganje u zdravstveni sistem mi ćemo obezbijediti resurse, opremu i edukaciju za naše stručnjake kako bi mogli da pruže najbolju moguću zdravstvenu zaštitu svojim pacijentima — naveo je dalje on.
Ističući da su, ne samo deklarativno, vrata Ministarstva širom otvorena za podršku u pružanju zdravstvene zaštite, ministar Šimun je naveo da su novi projekti koji imaju za cilj bolju prevenciju, dijagnostiku, liječenje i rehabilitaciju neuroloških bolesnika jasan prioritet naše države.
Zapažen učinak stručnih predavača
Prvi kongres neurologa, osim međunarodnog učešća, podrazumijevao je i slojevit, veoma sadržajan koncept koji je, pored plenarnih predavanja, stručnih i satelitskih simpozijuma farmaceutske industrije, obuhvatio i Simpozijum mladih neurologa i Simpozijum medicinskih sestara / tehničara. Predviđeno je da se ovom prilikom, pored realizacije neophodnih kontakta predstavnika struke, predstave aktuelnosti i najnovije smjernice za dijagnostiku i liječenje brojnih neuroloških oboljenja.
Već prvog radnog dana Kongresa realizovana je sesija o multiploj sklerozi čije su moderatorke bile asist. dr Ljiljana Radulović (CG) i asist. dr Vesna Suknjaja (SRB), a učestvovali su i dr Zilha Idrizović (CG), dr Lorand Sakalaš (SRB), asist. dr Vesna Suknjaja (SRB). O mogućnostima savremenog liječenja multiple skleroze govorili su kasnije i dr Mladen Debeljević (CG) i asist. dr Balša Vujović (CG), a Registar pacijenata u Crnoj Gori prezentovao je dr Jevto Eraković (CG).
U prezentaciji iskustava liječenja inovativnim terapeuticima namijenjenim za liječenje oboljenja mozga predavači su bili: dr Slaviša Peruničić (CG), dr Sandra Vujović (CG) i dr Dragica Milikić (CG). Sesiju o neurodegenerativnim bolestima moderirali su asist. dr Balša Vujović (CG) i prof. dr Marina Svetel (SRB), a о terapijskim pristupima Parkinsonovoj bolesti govorili su doc. dr Igor Petrović (SRB), prof. dr Marina Svetel (SRB) i doc. dr Vladana Marković (SRB). Primjenu botulinskog toksina u neurologiji opisao je asist. dr Balša Vujović (CG), a o esencijalnom tremoru govorila je dr Milica Dajević (CG).
Glavobolje i druga bolna stanja razmatrani su u okviru sesije u kojoj su učestvovali dr Jevto Eraković (CG), prof. dr Svetlana Simić (SRB), doc. dr Elvir Zvrko (CG), doc. dr Merdin Markišić (CG) i prof. dr Aleksandar Kopitović (SRB), nakon čega je o prevenciji migrene monoklonskim antitijelima govorio i dr Aleksandar Stanić (SRB).
Da se čuje i glas mladih neurologa, ali i srednje stručnog kadra
Jednu od interesantnih osobenosti Prvog kongresa neurologa predstavlja mogućnost da se u okviru posebnog dijela stručnog programa oglase mladi profesionalci neurološke nauke. Simpozijum mladih neurologa započet je nizom prikaza kliničih slučajeva koje su prezentovali: dr Arbnor Gucci (CG), dr Jelena Milunović (SRB), dr Aleksandra Radulović (SRB), dr Sreten Kalinić (SRB), dr Maša Marojević (CG), dr Irina Stojanac (SRB) i dr Mina Stojanović (SRB), a dr Kristina Iklozan (SRB) ukazala je na značaj biomarkera inflamatornog odgovora kod bolesnika sa akutnim ishemijskim moždanim udarom. Moderatori su bili: dr Slaviša Peruničić (CG) i prof. dr Ksenija Gebauer Bukurov (SRB).
Simpozijumom medicinskih sestara / tehničara zaključen je stručni dio Kongresa. Ovaj dio programa započet je sesijom koju su vodile mr sci. Slađana Bogavac (CG) i Đurđa Vignjević (SRB), a stručna predavanja prezentovale su i: mr sci. Nevena Dedeić (CG), Jovana Jovančević (CG), Milica Trivković (SRB) i Sanja Tarbuk (SRB). Sljedeću stručnu sesiju moderirali su: mr sci. Denis Škrijelj (CG) i mr sci. Tatjana Perić (HRV), a, pored njih, stručne prezentacije imale su i Martina Lipović (HRV), mr sci. Biljana Dragaš (CG) i mr sci. Vera Popović (CG). Ulogu medicinskog tehničara u prevenciji nastanka dekubitusa kod kritično oboljelih neuroloških pacijenata prezentovao je Marko Popović (CG).
Sudeći po brojnosti i raznovrsnosti prikazanih tema, kao i zavidnom uspjehu organizatora u realizaciji ovakvog događaja, Prvi kongres neurologa ostvario je svoje promovisane ciljeve.
Anita Đurović