Zbog vožnje pod dejstvom narkotika, na magistralnom putu Ulcinj – Bar, u mjestu Bratice, prekjuče je uhapšen četrdesetogodišnji E. M. Njemu je sudija za prekršaje izrekao maksimalnu kaznu zatvora u trajanju od 60 dana. Ovo je, nažalost, samo jedan od brojnih slučajeva evidentiranih na crnogorskim drumovima. Sudeći po izvještajima Uprave policije, pod dejstvom narkotika se u Crnoj Gori svakodnevno sjeda za volan, čime se ugrožava i sopstveni i život drugih učesnika u saobraćaju.
Zavisnost od opojnih supstanci može dovesti ne samo do ličnih i porodičnih tragedija, a u određenim slučajevima može biti uzrok i društvenih nesreća. U poslednje vrijeme, nerijetko iz Uprave policije saopštavaju da su vozači zatečeni u vožnji pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Psihijatrica dr Branka Purlija ukazuje da vožnja pod dejstvom droga nosi sobom brojne rizike.
„Psihoaktivne supstance utiču na neurotransmiterske puteve u mozgu, što rezultira izmjenjenim radom različitih moždanih regija, uključujući frontalni korteks (odgovoran za planiranje i donošenje odluka), hipokampus (za memoriju) i bazalne ganglije (motoričku kontrolu)„, jasna je dr Purlija.
Iako se efekti droge na ponašanje razlikuju, može se zaključiti da svi narkotici negativno utiču na našu sposobnost upravljanja motornim vozilom.
„Smanjuje se sposobnost vozača da se koncentriše, može se promijeniti njegova percepcija vremena ili udaljenost od drugih vozila ili objekata na putu, kompromituje se koordinacija i umanjuje vrijeme reakcije. Takođe, psihoaktivne supstance usporavaju reflekse, smanjuju sposobnost rasuđivanja, mogu izazvati nagle promjene raspoloženja, pa čak i dovesti do vizuelnih i auditivnih halucinacija. Na kraju, mnoge droge mogu izazvati i pospanost, što je posebno opasno prilikom vožnje„, zaključuje dr Purlija.
Saobraćajne patrole u Crnoj Gori su od oktobra prošle godine počele da koriste droga-testove. U Strategiji poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju Ministarstva unutrašnjih poslova stoji da je „zastupljenost vožnje pod uticajem alkohola dvostruko veća u odnosu na evropski prosjek, što ukazuje na alarmantnu situaciju u Crnoj Gori u pogledu ovog rizičnog ponašanja u saobraćaju, dok što se tiče vožnje pod uticajem droga, situacija je nešto povoljnija u odnosu na prosjek EU“.
Primorski portal