Vjeruje se da postoje višestruke koristi od sporog, kontrolisanog disanja. Naučnici su možda otkrili još jednu, zapanjujuću, mjeru zaštite protiv Alchajmera.
Koristi od vježbi disanja poznate su milenijumima. Naučne studije rađene u posljednjih nekoliko decenija potvrđuju ono što ljudi u mnogim kulturama, naročito u Aziji, već dugo znaju i primjenjuju. Svjesno disanje može da pomogne u rješavanju raznih zdravstvenih problema, kao što su hipertenzija, uznemirenost, stres, pa čak i hronični bol.
Tokom najnovijeg ispitivanja, ustanovljeno je da duboko, sporo disanje povećava oscilacije srčanog ritma, usljed čega raste varijabilnost razmaka između otkucaja srca (dakle, veća „varijabilnost
srčanog ritma”).
– Obje grupe su radile ove vježbe 20 do 40 minuta dva puta dnevno tokom pet nedjelja. Kada su poslije četiri nedjelje vježbanja istraživači uzeli uzorke krvi pacijenata, rezultati su bili „zapanjujući” – kazala je dr Mara Mater, profesorka gerontologije, psihologije i biomedicine na Univerzitetu južne Kalifornije, koja je i ko-autorka studije.
Vježbe disanja koje su povećale varijabilnost srčanog ritma smanjile su nivoe beta-amiloida. Vježbe svjesnog disanja koje su smanjile varijabilnost srčanog ritma su povecale nivoe beta-amiloida. Iako nije utvrđen nedvosmislen pojedinacni uzrok Alchajmerove bolesti, ustanovljeno je da su naslage proteina betaamiloida, poznate kao plake, jedan od ključnih pokazatelja bolesti.
Pojedine vrste ovog proteina mogu da budu narocito otrovne, nagomilaju se u moždanim ćelijama, jer uzrokuju njihova oštećenja, uticu na normalni rad i dovode do njihovog izumiranja. Mater i njen tim nijesu ocekivali da ce vježbe disanja imati toliko „snažan uticaj” na nivoe beta-amilioda. I to ne samo kod starijih pacijenata koji su bili podložniji povišenim nivoima beta-amiloida.
– Uticaj je bio znacajan i kod mlađih i kod starijih ispitanika. Ovo saznanje je veoma zagonetno, jer kod zdravih odraslih ljudi, niži nivoi beta-amiloida u plazmi pokazatelj su manjeg rizika od Alchajmerove bolesti. Sporo disanje ne poboljšava samo emotivno zdravlje, vec i one biomarkere koji su pokazatelji Alchajmerove bolesti – kazala je dr Mater.
Vježbe disanja se više ne rade samo na casovima joge i meditacije, vec se polako uvode tokom radnih druženja, pa cak i u školi. Gradonacelnik Njujorka Erik Adams je izjavio da ce sve državne škole morati da uvedu svakodnevne vježbe svjesnog disanja.
BBC
(Objavljeno u Medical CD br. 176)
Add comment