Obraćajući se naučnom skupu, prof. dr Mirjana Vukčević, prorektor za međunarodnu saradnju Univerziteta Crne Gore, izrazila je uvjerenost u značaj kadrova Univerziteta Crne Gore kada je u pitanju edukativni uticaj na polju jačanja akcije obezbjeđivanja donatorstva i transplantacije tjelesnih organa. – Univerzitet Crne Gore znaće da nosi svoju društvenu odgovornost u ovom slučaju, znati da pobudi empatiju ovom društvu i znati da se pokaže odgovornim učiteljem mladim ljekarima koji vidim da su se uključili u promociju ovog programa i koji će vjerovatno doživjeti da u svom punom radnom kapacitetu vide rezultate ovih inicijativa – navela je, pored ostalog, dr Vukčević. Direktorica Kliničkog centra Crne Gore prim. dr Olivera Miljanović istakla je značaj doprinosa u ovoj oblasti koji ostvaruju udruženja nefrologa i urologa Crne Gore, NVO „Donor” i Udruženja studenata Podgoričkog medicinskog fakulteta. Ona je naglasila da je poseban zadatak Kliničkog centra Crne Gore da mnogo brže nego do sada razvija donatorsku mrežu i rješava dužinu čekanja na donaciju. Ističući zadovoljstvo do sada realizovanim osposobljavanjem timova ljekara za sve faze rada u transplantaciji, ona je navela i da je neophodno ostvariti još veća ulaganja u tehnologiju ovog programa, ali i istakla značaj ustanovljenja strategije i nacionalnog programa zaštite zdravlja hroničnih bolesnika.
Obraćajući se u svojstvu organizatora skupa, prof. dr Marina Mugoša Ratković izrazila je veliko zadovoljstvo zbog činjenice da se Podgorica pridružila porodici evropskih gradova u obilježavanju Evropskog dana donacije organa.
Posebno pozdravljajući goste iz inostranstva, naglasila je značaj pronalaženja načina obezbjeđivanja većeg broja raspoloživih tjelesnih organa. U tom smislu je značajno animirati javnost, ne samo crnogorsku, za davanje doprinosa u obezbjeđivanju kadaverske transplantacije, a jedan od poželjnih načina djelovanja, kako je navela prof. dr Mugoša Ratković, bilo bi i pružanje mogućnosti opredjeljivanja za donatorstvo u vidu ispunjavanja formulara dobijenih uz lična dokumenta (vozačka dozvola, pasoš i sl.) od strane osoba starijih od 18 godina koje bi pravno regulisanim aktom potvrđivale svoju odluku.
Poseban doprinos značaju ovog događaja za razvoj crnogorske transplantacijske medicine dalo je učešće uglednih profesionalnih autoriteta Italije, Albanije, Slovenije, Srbije i Hrvatske. Prof. dr Gvido Belingijeri iz Mesine, koji je u Crnu Goru došao kao predstavnik Crnogorsko-italijanskog društva prijateljstva, ponudio je mogućnost podrške crnogorskog zdravstvenog sistema u smislu obezbjeđivanja edukacije jednog ljekara i jedne medicinske sestre. Ljekaru će biti omogućeno besplatno šestogodišnje školovanje u Mesini. Dugogodišnju uspješnu saradnju sa Centrom za transplantaciju iz Kliničkog centra Srbije u Beograda potvrdilo je i prisustvo dr Radmile Blagojević i prof. dr Sanje Simić. Doprinos u uspostavljanju saradnje predstavljanjem sopst-venih iskustava dali su prof. dr Josip Pazini i dr Jasna Brezak, ljekari Kliničko-bolničkog centra u Zagrebu koji su po svojim zaduženjima visoko rangirani u Eurotransplantu, dr Goran Paunović, prof. dr Halima Resić, prof. dr Enisa Mesić, prof. dr Nestor Tereska, prof. dr Igor Mitić, dr Darko Golić i dr Gregor Poglajen.
U okviru akcije Dar za život završena je još jedna od kampanja Crnogorskog komitete za međunarodnu saradnju studenta medicine (MoMSIC) u smislu sprovođenja edukacije građana Crne Gore o medicinskim, pravnim, teološkim i psihološkim aspektima procesa i eliminacije predrasuda i nejasnoća u vezi sa njim. Dijeljenjem flajera sa porukom DONESITE ODLUKU, BUDITE HEROJ! ovom prilikom je ponuđen značajan broj odgovora na najvažnija pitanja vezana za spro-vođenje procesa transplantacije, čime se pokušalo uticati na podsticanje razmišljanja o ovoj temi kod građana Crne Gore.
Add comment