ŠTA SU TJELESNI DEFORMITETI?
Pod terminom „tjelesni deformiteti” podrazumijevamo promjenu u morfologiji lokomotornog aparata koja dovodi do većih ili manjih funkcionalnih smetnji.
KAKO SE DIJELE TJELESNI DEFORMITETI?
U zavisnosti od toga kada se javljaju, tjelesni deformiteti se dijele na:
– Urođene (hereditarni razlozi, toksični faktori, endokrini faktori, infekcija ploda, dejstvo ljekova i sl.)
– Stečene (rahitis, mišićne distrofije, tumori koštanog tkiva, tuberkuloza zglobova i kostiju, traumatski uzrok i sl.).
DEFORMITETI GRUDNOG KOŠA
Oblik grudnog koša može biti različit. Međutim, samo neke oblike grudnog koša možemo da smatramo iziološkim: cilindrični, kupasti i sl.
Pectus infundibuliforme (exavatum) – IZDUBLJENE GRUDI
Ovdje se radi o relativno čestom deformitetu grudnog koša kod kojeg dolazi do promjene u položaju grudne kosti (sternuma). Pomenute promjene zahvataju donji dio grudne kosti, a ako se radi o težem obliku deformiteta, onda one budu udružene i sa promjenama položaja rebara koja pripadaju toj regiji. Kada govorimo o samom nastanku ovog poremećaja, onda govorimo i o etiopatogenezi koja je korespondentna većini tjelesnih deformiteta. Dakle, radi se o urođenim deformitetima (u poređenju sa ostalim vrstama, mnogo rjeđe se sreću), i stečenim, koji se mnogo češće javljaju kod djece školskog uzrasta. Postoji i pretpostavka da se kod pojave ovakve deformacije grudnog koša može naći i određena veza sa pojedinim vrstama zanimanja. Pored pomenutog, vrlo često se pojava ovakvog poremećaja vezuje i za rahitis, kao i određene respiratorne bolesti praćene specifičnom simptomatologijom. Pomenuti deformitet grudnog koša vrlo često je vezan za kifotično tjelesno držanje.
Klinička slika izdubljenih grudi vezana je za promjenu oblika grudnog koša i položaja rebarnih hrskavica i samih rebara. Nerijetko se susrećemo i sa težim oblicima ovog deformiteta, gdje se grudna kost nalazi na svega nekoliko centimetara udaljenosti od položaja kičmenog stuba.
Dijagnostikovanje ovog deformiteta moguće je izvršiti na više načina. Postoje mogućnosti konzervativnog dijagnostikovanja koje mogu biti direktne i indirektne. Od direktnih metoda navodim mogućnost primjene pelvimetra, gdje se mjeri prednje-zadnji promjer grudnog koša (antero-posteriorni prečnik). Indirektan način podrazumijeva mjerenje respiratornog kapaciteta grudnog koša. Pored pomenutih načina, dijagnostikovanje je moguće sprovesti uz pomoć rendgenskog snimka (profilni prikaz).
Kod jače izraženih deformiteta, pored samog estetskog faktora, može doći i do narušavanja funkcionisanja organa u grudnoj duplji: pluća, srca i sl. Jače izraženi deformiteti mogu biti uzrok dislokacije srca u lijevu stranu i pomjeranja dijafragme nadolje. U pitanje se dovodi i samo funkcionisanje pluća: otežano disanje (dispnea) često je kombinovano sa limitiranim vitalnim kapacitetom pluća. Posljedica pomenutog jesu blaža zamaranja djece sa težim oblikom ovog deformiteta i pojava bljedila. Prekomjerna zamaranja ovakve djece treba izbjegavati, sa oprezno doziranim opterećenjem.
Liječenje ove vrste deformiteta grudnog koša podrazumijeva primjenu korektivnog kineziterapijskog programa vježbi sa sprovođenjem respiratorne gimnastike. Sam program se sastoji iz vježbi koje se sprovode u cilju jačanja muskulature sa prednje (ventralne) strane grudnog koša, mišića ramenog pojasa i ekstenzora leđa. Često se respiratorna gimnastika kombinuje sa sprovođenjem laganog pritiska na abdomen ili donje rebarne partije, kako bi se spriječila pretjerana ekskurzija dijafragme. Pored pomenutog, veliki značaj imaju i pojedini sportovi – poput leđnog ili prsnog plivanja. Pri ovom, mora se voditi računa o izbjegavanju prekomjernog opterećenja, posebno kod jače izraženih deformiteta.
Na kraju, sa velikim značajem naglašavam i važnost pravilnog dršanja tijela, jer kifotičan položaj kičme (povijenost gornjeg dijela leđa) mogao bi da utiče na eventualnu progresiju deformiteta.
Blagovremeno dijagnostikovanje i adekvatno, kontinuirano liječenje predstavljaju dobar put ka korekciji ovakvog deformiteta.
Piše: Bojan Kraljević
Spec. primijenjene fizioterapije (BApp, Spec. App)
Add comment