Mamografski se manifestuje intezivnom stelatnom sjenkom, najčešće ekscentrično lokalizovanom, najčešće u gornjem lateralnom kvadrantu.
Ultrazvučno se prikazuje kao spikulirana hipoehogena promjena, vertikalno orijentisana, sa neparvilnim hiperehogenim haloom i posteriornom akustičnom sjenkom, često sa invazijom pektoralne fascije.
Liječenje je kao i kod žena, prvenstveno hirurško. Kod uznapredovalih slučajeva sa metastazama primjenjuje se adjuvantna hemio i/ili radio terapija, a često i hormonoterapija, s obzrom da tumori dojki muškaraca sadrže estrogenske receptore.
Sekundarni maligni tumori dojke muškarca su rijetki i opisani su kod malignog melanima, karcinoma pluća i prostate.
Zbog činjenice da se karcinom dojke nejčešće povezuje sa ženskim polom, većina muškaraca se kasno obraća za pomoć, u fazi kada je bolest već metastazirala i uzela maha, a glavni razlog tome je stid koji oboljeli muškarci osjećaju kada je ova bolest u pitanju.
Prognoza karcinoma dojke kod muškaraca je lošija nego kod žena jer se većina muškaraca kasno obraća za pomoć, u fazi kad je bolest već metastazirala. Od ukupnoga broja bolesnika bez obzira na stadijum bolesti 5 godina preživi 36% a 10 godina 17% pacijenta.
S obzirom na činjenicu da se karcinom dojke može pojaviti i kod muškaraca, onda bi važila ista preporuka za samopregled i za muškarce, ne tako često kao kod žena, ali bar povremeno.
Dr Zorica Bajović, radiolog
Centar za radiološku dijagnostiku, Opšta bolnica Nikšić
Add comment