Uvelike svesti sva industrijska ispuštanja gasova snizilo bi opasnost po zdravlje za udio od malog značaja. Umjesto toga, čak i jedno skromno smanjenje količine duvanskog dima između četri zida umanjilo bi uvelike vjerovatnoću pojave benzenom izazvanih oboljenja.
Ovim problemom se bavila čak i Međunarodna agencija za istraživanja o raku (IARC) procjenjujući veliki broj studija obavljenih u različitim zemljama. Po istraživačima IARC-a podaci na raspolaganju dovoljni su da se potvrdi kako je pasivno pušenje uzrok raka na plućima kod osoba koje nikad nisu bili pušači. Na osnovu tih podataka 2004-e godine IARC je izvršio svrstavanje pasivnog pušenja u karcenogenog agensa grupe 1 za čovjeka i uključio je taj faktor rizika u grupu agenasa za koje postoji sigurnost kancerogenih dejstva.
U dejstva pasivnog pušenja uključena je promjena učestalosti srčanog ritma, porast arterijskog krvnog pritiska i stepen prisustva ugljen dioksida u krvi, smanjena sposobnost upotrebe kiseonika i smanjena sposobnost kretanja osobe.
Čak i kratkotrajno izlaganje duvanskom dimu, posebno mikročesticama (“sitna pršina”), dovodi do važnih izmjena ćelija endotelijuma (tanki sloj koji iznutra oblaže krvne i linfne sudove i u dodiru je sa protokom, op. prev.) srčanih arterija, izmjene sposobnosti vezivanja trombocita i povećanje trenja krvi, doprinoseći pojavi ateroskleroze (oboljenje velikih i srednjih mišićnih arterija, op. prev) i kliničkoj slici smanjenog protoka u različitim oblastima krvotoka. Po novijim procjenama, uzrokovano pasivnim pušenjem, u Italiji se među nepušačima svake godine zabilježi 500 umrlih usled tumora na plućima i preko 2000 smrtnih slučajeva od oboljenja srca i disajnih puteva.
Dokazano je da u zatvorenom prostoru gdje su prisutni pušači, bude očitan nivo onečišćenja finim i ultrafinim česticama (PM10, PM1) daleko iznad vrijednosti u vazduhu spoljne sredine.
Istraživanje koje je sproveo Institut za tumore iz Milana pokazalo je kako, kada se zapali jedna cigareta u zatvorenom prostoru (npr. kancelarija, restoran, vozilo) stepen prisustva različitih zagađivača značajno raste. Ultrafine čestice (PM2.5, PM1) dostižu visok nivo, povećan za nekoliko redova veličina u odnosu na zakonom određene granične vrijednosti za spoljnu sredinu.
Gradonačelnici različitih gradova u Italiji preduzimaju drastične mjere (zabrana saobraćanja motornih vozila, ograničenja grijanja u domaćinstvima itd.) kada koncentracija praškastih čestica (PM10) prelazi 50 Hg/m3. U zatvorenom prostoru za koji je rađeno istraživanje (kancelarija i restoran) koncentracija fine prašine, u odnosu na broj popušenih cigareta i na izmjene vazduha, može dostići prosječne vrijednosti od 500 do 1000 n g/m3.
Uređaji za provjetravanje i filtriranje vazduha, čak i kada su dobrog kvaliteta nisu u stanju da pročiste finu i ultrafinu prašinu proizvedenu dimom cigarete. Fizičko odvajanje prostora za nepušače uz nezavisni uređaj za provjetravanje, naprotiv, izgleda dovoljno uspješan u očuvanju prostora dodjeljenog nepušačima od onečišćenja pasivnim pušenjem.
Istraživanja koja je sprovela Epidemiloška služba Regiona Lacio (“Osservatorio Epidemiologico della Regione Lazio”, kasnije preimenovan u “Dipartimento di Epidemiologia”, op. prev.) istakla su kako, osim što predstavlja povećan rizik na tumor pluća i akutne poremećaje u radu srca i krvnih sudova, zaposleni izloženi pasivnom pušenju su podložni sa većom učestalošću kašlju i bronhitisima, u većoj mjeri odsustvuju sa posla i uzimaju više ljekova od svojih saradnika koji nisu izloženi.
U jednoj studiji bolničkih prijema zbog srčanog udara sprovedenoj u Sjedinjenim Državama, upoređena je učestalost prijema prije primjene mjesnog zakona koji je zabranio pušenje u barovima i restoranima, sa učestalošću prijema za vrijeme trajanja zabrane i, na kraju, sa učestalošću nakon što je uklonjena zabrana. Pokazalo se kako je tokom vremena primjene zabrane pušenja postojala smanjena učestalost prijema zbog srčanog udara u odnosu na vrijeme prije, kao i da je nakon skidanja zabrane učestalost prijema nanovo porasla.
Jedno nedavno istraživanje, koje je sproveo Nacionalni institut za istraživanje raka iz Đenove (IST- Istituto Nazionale per la Ricerca sul Cancro-Genova, op. prev.) pokazalo je kako zakon Sirkja štiti ne samo nepušače, već i pušače.
Analizirajući kakvoću vazduha i količinu kancerogenih materija prisutnih u prostoru između četri zida istraživanje je pokazalo da osoba koja popuši 14 cigareta dnevno u zatvorenom prostoru, kao da popuši barem 2,6 više usled izlaganja pasivnom pušenju koje je sama proizvela.
U narednom broju: poteškoće koje stvara duvanski dim u radnim okruženjima & ciljevi i svrha politike kuće u pre-duzetničkim organizacijama
Zahvaljujemo se autorima ove studije na odobrenju da objavimo prevod.
(Il fumo nei luoghi di lavoro: problemi e proposte per una corretta politica aziendale
http://old.enea.it/produzione_scientifica/pdf_EAI/2010/4/Fumo Lavoro. pdf)
Add comment