U normalnom mišiću pri mirovanju vlada “električna tišina”, a potencijali se registruju samo pri aktivnosti. Primjenom elektromioneurografije mogu se pouzdano dijagnostifikovati sljedeće bolesti: mišićne distrofije, polimiozitis, miopatije, miotonije, poremećaj neuromišićmih sinapsi (miastenija gravis, miastenični sindromi), lezije korjenova kičmene moždine i lezije perifernih motornih i senzitivnih nerava (polineuropatija, povrede), kao i amitrofična lateralna skleroza.
Elektromioneurografski pregled sam za sebe daje veliki broj podataka koji često nisu dovoljno jednoznačni da bi se postavila ispravna dijagnoza, i zato se kaže da je ova metoda produžetak neurološkog pregleda u ispitivanju perifernog nervnog sistema. Elektromiografer se u planiranju efikasnog pregleda oslanja na precizan neurološki izvještaj, ili još bolje, na svoj neurološki nalaz, sa ciljem da pregled bude optimalno usmjeren. Tako se postiže pregled optimalnog obima i trajanja i ne previše zahtjevan za pacijenta.
EMNG je nastavak neurološkog pregleda kod sumnje na bolesti perifernog nervnog sistema. Indikacije za EMNG pregled su: naglo ili postepeno nastale slabosti ruku i nogu (sumnja na poliradikuloneuritis), osjećaj trnjenja ili bolovi u stopalima i šakama (sumnja na polineuropatiju), oštećenje pojedinačnih nerava, radikularni bolovi (oštećenje korjena nerva) – što su ujedno i najčešće indikacije za EMNG.
Dr Ilija Stolić, neurolog
PZU Hipokrat, Podgorica
Add comment