[heading size=”5”]U prijatnom ambijentu Skadarskog jezera poznata farmaceutska kuća Evropa lek, u saradnji sa kompanijama Engelhard arcnajmitelom i Štajgervaldom, 9.10.2010, sa početkom u 18.00 časova, upriličila je naučni skup na kom su izlagači bili prof. dr Branimir Nestorović, sa Univerzitetske dječje klinike u Beogradu, i doc. dr Srđan Đuranović, iz Kliničkog centra Srbije[/heading]
Bolesti digestivnog trakta predstavljaju jedan od brojnijih sektora u obolijevanju opšte populacije. Trećina ukupnog broja pacijenata koji dođu u gastroenterološku ambulantu pati od funkcionalne dispepsije i sindroma iritabilnog crijeva, a ostali funkcionalni poremećaji javljalju se kod još 15% te populacije. Objašnjavajući da se oko polovine ukupnog broja pacijenata koji dođu u gastroenterološku ambulantu obrati ljekaru zbog funkcionalnog poremećaja, doc. dr Srđan Đuranović ukazao je na činjenicu da je primarni zadatak gastroenterologa da kod ovih pacijenata isključi prisustvo ostalih organskih bolesti: inflamatorne bolesti crijeva, ulkusnu bolest, bolest jetre, 60%; organska dispepsija, kod bolesnika sa dispeptičnim tegobama nastalim zbog gastroezofagnog reluksa, ulkusne bolesti, bolesti pankreasa itd.; i dispeptičkih tegoba nastalih zbog simptoma uzrokovanih dešavanjima izvan gastrointestinalnog trakta: bolesti srca, mišića i dr. organa. Funkcionalna dispepsija označava prisustvo simptoma za koje se pretpostavlja da potiču iz gastroduodenalne regije, pri čemu su isključeni drugi, organski uzroci tegoba. – Vrlo je važno da naglasimo da za pacijenta koji ima te tegobe u trajanju od nekoliko dana, ne možemo da kažemo da ima funkcionalnu dispepsiju. Ukoliko tegobe traju 3 mjeseca tokom posljednjih 6 mjeseci, a ta 3 mjeseca ne moraju biti u kontinuitetu, onkološke probleme itd. kako bi otpočeli tretman suzbijanja funkcionalnih bolesti pacijenta.
Kao veoma prisutan gastrointestinalni entitet koji se javlja zbog tri različite grupe razloga: funkcionalna dispepsija, gotovo polovina ukupnog broja pacijenata, ili čak onda za takve pacijente možemo da kažemo da imaju funkcionalnu dispepsiju. Vrlo je bitno razumjeti da se simptomi funkcionalne dispepsije ne mogu objasniti samo poremećenim motilitetom odnosno pokretljivošću digestivnog trakta, već se oni definišu, sa jedne strane motilitetom, s druge strane visceralnom hipersenzitivnošću, inlamacijom i disfunkcijom sluzokože i, naravno, disfunkcijom između centralnog nervnog sistema i gastrointestinalnog trakta – objašnjavajući simptomatologiju istakao je doc. dr Srđan Đuranović. Postprandijalna nadutost, rana sitost, pojava bola koji „struže” u sredini stomaka i osjećaj žarenja sredinom stomaka redovne su pojave kod pacijenata sa funkcionalnom dispepsijom. Odsustvo organskog bola dokazuje se, kako je napomenuto ovom prilikom, nekom dijagnostičkom procedurom, npr. gastroskopijom.
U opisivanju funkcionalne dispepsije u medicinskoj nauci postoji terminološki problem. On je nastao zbog nepodudarnosti viđenja savremenih kliničkih škola i onih koje su im prethodile. Rad ekspertskih grupa u Rimu 1999. i 2006. godine i donošenje klasifkacija ovih poremećaja, doprinijeli su boljem uspostavljanju univerzalnosti u terminologiji. – Danas dispepsiju sličnu ulkusu nazivamo sindrom bola u epigastrijumu. S druge strane, dispepsija slična dismotilitetu je sindrom postprandijalne nelagodnosti. Interesantno je da su 2006. godine, po prvi put, preživanje, hronična idiopatska mučnina i sindrom ponavljanog povraćanja dobili “pravo glasa”, odnosno, uvršćeni su u klasifikaciju – pojasnio je neke od termina doc. dr Srđan Đuranović. – Dispepsija slična ulkusu se klinički manifestuje bolom u epigastrijumu, noćnim tegobama i tipičnim poboljšanjem poslije jela. Ovaj vid poremećaja nije povezan sa uzimanjem obroka. Kod dispepsije slične dismotilitetu javljaju se mučnina, nadutost, rana sitost i tipično pogoršanje stanja poslije uzimanja hrane. Ako pacijent ima neku od ovih grupa tegoba, a uzgred ima i gorušicu i osećaj vraćanja hrane u jednjak, govorimo o tzv overlap sindromu.
Dispepsija je najčešće polisimptomatska bolest. Preko 90% tih pacijenata ima dva ili više simptoma, a čak 80% pacijenata ima pet ili više simptoma. Pacijentima sa nekomplikovanom dispepsijom, koji ne uzimaju ne-steroidne antiinflamatorne lijekove, kako je naveo dr Đuranović, treba savjetovati promjenu životnih navika i promjenu dijetetskog režima. Ukoliko tegobe i dalje traju, treba izvršiti testiranje nekom od neinvazivnih metoda, na Helikobakter pilori, serološkim ili urea izdisajnim testom i si. Medikamentoznom liječenju treba pristupiti ako pacijent osjeća tegobe i nakon izlječenja Helikobakter pilori infekcije.
Postoji čitav niz različitih grupa lijekova koji se koriste u liječenju dispepsije: lijekovi koji smanjuju kisjelinsku selekciju, lijekovi koji smanjuju nadutost i oblažu sluzokožu digestivnog trakta, herbalna terapija, koja u posljednje vrijeme dolazi i na naše tržište, prokinetici ili motilitetni lijekovi, lijekovi protiv Helikobakter pilori, antidepresivi ali i placebo.
Objašnjavajući dejstvo veoma popularnih inhibitora protonske pumpe koje se bazira na blokiranju vodonično-kalijumske pumpe, čime se postiže dugovre-mena inhibicija kisjelinske sekrecije, doc. dr Srđan Đuranović predstavio je neke od rezultata istraživanja koja pokazuju daje, uopšte uzevši, ova grupa lijekova efekasnija u liječenju funkcionalne dispepsije od placeba, posebno kada je riječ o liječenju dispepsije slične ulkusu, ali da nije efikasnija od placeba u liječenju dispepsija tipa dismotiliteta. Prokinetici, značajna grupa ljekova u ovoj oblasti, kako je objašnjeno ovom prilikom, djeluju na način što inhibiraju dopaminske D-2 i serotoninske 5HT3 receptore i stimulišu serotoninske 5HT4 receptore. Prokinetici dovode do povećanje pritiska u donjem ezofagijalnom sfinkteru i povećavaju propuluzivnost želuca, ubrzavaju pasažu sadržaja kroz gornji dio gastrointestinalnog trakta i poboljšavaju akomodaciju fundusa želuca. Na taj način ova grupa lijekova utiče na smanjenje nadutosti poslije uzimanja uobičajenog obroka.
Biljni lijek Iberoga poboljšava dvije vrlo važne reakcije: relaksira fundus želuca i poboljšava akomodaciju, povećava tonus antruma i poboljšava propulzivnost želuca, ali i smanju sekreciju kiselina u želucu. To je biljni preparat sačinjen od 9 različitih biljnih komponenti. Doc. dr Srđan Đuranović naglasio je da nije riječ o pomoćnom ljekovitom sredstvu, već o lijeku koji je registrovan na našem farmaceutskom tržištu i koristi se u terapiji pacijenata koji imaju funkcionalnu dispepsiju i sindrom iritabilnog (nervoznog) crijeva.
Sindrom iritabilnog crijeva jedan je od veoma čestih poremećaja srednjeg i donjeg dijela digestivnog trakta i često se preklapa sa simptomatologijom funkcionalne dispepsije. Abdominalni bol i nelagodnost koji su povezani sa defekacijom ili promjenom ritma crijevnog pražnjenja, olakšanje nakon defekacije, promjena učestalosti defekacije, promjena konzistencije stolice (zatvor / proliv), osnovni su simptomi sindroma iritabilnog crijeva, poremećaja od kog, kako je naveo doc. dr Đuranović, pati oko polovina od ukupnog broja pacijenata sa funkcionalnim digestivnim promjenama. Za dijagnostikovanje ovog poremećaja neophodno je da pacijent ima tegobe tokom 3 dana mjesečno u posljednjih 3 mjeseca.
Laboratorijske pretrage, testovi na mikroskopski vidljivu krv u stolici, brojne metode uvida u stanje pacijentovog debelog crijeva (kolona) čine osnovni pristup u dijagnostici. Kolonoskopija, međutim, preporuka je doc. dr Đuranovića, u ovim slučajevima nije uvijek indikovana na početku dijagnostike. On je naveo da je za izvodjenje popularnog hemofec testa (test na mikroskopski vidljivu krv u stolici), ali i ostalih slično koncipiranih uobičajenih testova, bitno shvatiti značaj primjene „bijele dijete” u trajanju od makar 3 dana prije davanja uzorka stolice koji se testira. Pored toga, hemofec test nije uputno vršiti kod pacijenata koji su uočili pojavu svježe krvi u stolici. Napretkom tehnologije, danas se polako prelazi na primjenu tzv. imunohemijskih testova prije kojih nije neophodno da pacijent bude na dijeti, a kako je test vrlo precizan, dovoljno je samo jednom dati uzorak stolice za testiranje. Ova metoda se u Crnoj Gori primjenjuje u DZ Danilovgrad, u sklopu Pilot projekta prevencije i ranog otkrivanja kolorektalnog karcinoma.
Funcionalna dispepsija i sindrom iritabilnog crijeva su polisimptomatske bolesti koje zahtijevaju individualizovani pristup u liječenju. Terapija ove bolesti još nije do kraja standardizovana. Bez obzira na terapijski modalitet primjenjivan kako kod funkcionalne dispepsije, tako i kod sindroma iritabilnog crijeva, moramo biti svjesni da će oko polovina pacijenata biti potpuno izliječena i zadovoljna. Ona druga polovina će s vremena na vrijeme dolaziti u gastroenterološku ambulantu i na taj način popunjavati gotovo polovinu broja naših pacijenata u svakodnevnoj praksi – saopštio je na kraju doc. dr Srđan Đuranović.
Add comment