[heading]GDJE SE NALAZIMO, KAKVI SU CILJEVI?[/heading] AIDS je krajnji i najteži stadij infekcije HlV-om uzrokovan teškim oštećenjem imunoga sustava.
AIDS je zapravo naziv za skupinu bolesti koje se javljaju kao posljedica slabljenja imuniteta čovjeka koji je inficiran HlV-om. Brojni mikroorganizmi s kojima se čovjek svakodnevno suočava i uspješno ih savladava, kod oboljelih AIDS-om dovode do nastanka široka spektra upalnih bolesti pa bolesnik na koncu umire od infekcije uzrokovane mikroorganizmom (bakterije, virusi, gljivice, rikecije itd.) što za zdrave ljude ne predstavlja znatnu opasnost. HIV također izravno oštećuje stanice živčanog sustava čime uzrokuje teške neurološke bolesti (HIV encefalopatija). Osoba koja je inficirana HIV-om ne mora ujedno imati i AIDS. Dijagnoza AIDS-a se postavlja na temelju broja T-limfocita (CD4 stanica) te prisustva oportunističkih infekcija i malignih bolesti koje se pojavljuju tijekom infekcije HIV-om.
HIV/ AIDS, stigma i diskriminacija: Pojmovnik HIV/AIDS-a, Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar”, Zagreb, 2004, 5.
Ovogodišnja poruka koja se tiče ocjene prisustva HIV/AIDS-a na globalnoj sceni bila je da je procenat širenja zaraze sveden na do sada najnižu zabilježenu mjeru, ali da i dalje postoje regije u kojima bolest nije stavljena pod kontrolu. Naj ednom od njih učesnici Konferencije za štampu upriličene posljednjeg dana novembra u Vladi Crne Gore: doc. dr Miodrag Radunović, ministar zdravlja, doc. dr Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje i Mina Brajović, u ime Tematske grupe Ujedinjenih nacija za HIV/AIDS, obratili su se javnosti Crne Gore iznoseći relevantne i aktuelne podatke o stanju ove bolesti u Crnoj Gori. Pod pokroviteljstvom Globalnog fonda i UNDP-a, na Miločeru je, u Hotelu „Maestral”, realizovan i međunarodni skup o mogućnostima medijskog djelovanja u oblasti borbe protiv prisustva HIV/AIDS-a u populaciji.
Na trodnevnom seminaru započetom 7-og decembra svoja iskustva u ovoj oblasti predstavili su Tea Vukušić-Rukavina i Mario Harapin. Stigma i mogućnosti njenog prevazilaženja, etički i naučno osnovan rad medija i smjernice za korektno medijsko izvještavanje bile su osnovne postavke izlaganja na ovom skupu. U okviru ocjene o stanju u crnogorskim medijima, kada je u pitanju korektnost izvještavanja o HIV/AIDS-u, na skupu je navedeno da je poželjno zaživljavanje stručnog i objektivnog odnosa. U cilju prevazilaženja predrasuda i adekvatne edukacije populacije, na seminaru su dijeljeni pojmovnici HIVAIDS-a. Upotreba predstavljene terminologije, sugerisano je, dobar je osnov za prevazilaženje prepreka u borbi protiv ove svjetske epidemije – u prvom redu neinformisanosti.
HIV/AIDS – stanje u Crnoj Gori
Suzbijanje sindroma stečene imunodeicijencije, što je puni naziv za AIDS, razlog je za pokretanje borbe na globalnom nivou. U tom smislu je, naravno, aktivno i zdravstvo Crne Gore.
– Prije deset godina u Ujedinjenim nacijama su se ujedinili državnici svih zemalja i donijeli odluku da se pokrene globalna borba protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije, kao i da se osnuje fond koji će tu globalnu borbu finansijski podržati. Efekti ovog ujedinjenja, zajedničke volje i podrške, već su se pokazali i bilježi se, evo drugu godinu za redom od početka epidemije HIV-a, usporavanje širenja infekcije i smanjenje smrtnosti – naveo je na Konferenciji upriličenoj povodom 1-og decembra ministar zdravlja Crne Gore doc. dr Miodrag Radunović. Usporavanje epidemije i posvećenost suzbijanju stigme i diskriminacije oboljelih važne su odrednice efekata te borbe. Prvi program borbe protiv HIV/AIDS-a u Crnoj Gori ustanovljen je 1985. godine, četiri godine prije nego što je registrovan prvi slučaj HIV infekcije. Posebna pažnja posvećuje se obezbjeđivanju sigurne krvi i krvnih produkata, a u odnosu na smjernice Zajedničkog programa za AIDS Ujedinjenih nacija usklađuje se državni odgovor. Nacionalna multisektorska komisija za AIDS formirana je 2001. godine, a prva strategija za HIV/AIDS Crne Gore dizajnirana je kao petogodišnji okvir za razvoj, implementaciju, monitoring i evaluaciju HIV/ AIDS programa. – Nova Nacionalna strategija za borbu protiv HIV/AIDS-a u Crnoj Gori za period 2010-2014. razvijena je na poseban način, sa ključnim učesnicima iz Vladinog i nevladinog sektora i Tematskom grupom za AIDS UN. Strategija se temelji na rezultatima i uspjesima prethodne strategije (20052009) i kontinuirani rad na njenoj realizaciji je nastavljen, uz dalju podršku Global fonda, što uliva nadu da ćemo postići zacrtane ciljeve – objasnio je ministar Radunović. Izrada nacionalnih vodiča, protokola za prevenciju HlV-a i liječenje AIDS-a, uspjeh u informisanju ciljnih grupa o prevenciji HlV-a, obezbjeđivanje materijala i usluga liječenja, aktivacija vršnjačkih edukatora, mladih i nevladinog sektora, samo su neki od učinaka efikasnog rada u oblasti suzbijanja obolijevanja.
Add comment