Ishrana ima veliku i važnu ulogu prema Ajurvedi. Bitan je izbor namirnica i njihova kombinacija. Kada se namirnice izaberu tako da utiču na Doshu i digestivnu “vatru”, a time i na konstituciju, organizam može da stvori dovoljno energije potrebne za tijelo, duh i dušu. Odnosno, izbor namirnica ima uticaj i doprinosi nastanku optimalnog stanja čovjeka. Jelo nije samo sredstvo kojim se utoljuje glad već lijek koji doprinosi tome da život prolazi u ravnoteži.
Prema Ajurvedi nema hrane koja je dobra ili loša. Način ishrane i određene namirnice za jednu osobu mogu biti korisne, čak idealne, dok na drugu, mogu uticati negativno. Zdrava ishrana ne podrazumjeva samo određene količine ugljenih hidrata, masti i proteina, već u Ajurvedi postoje drugačija pravila.
Ajuverdski način ishrane posebno naglašava sljedeće preporuke:
- Uz obrok pijte tečnost sobne temperature, jer hladno piće (voda) usporava dobro varenje.
- Prije doručka se preporučuje uzimanje mlake vode koja će potpomoći proces varenja.
- Izbjegavajte konzervisanu hranu, brzu hranu, crveno meso, bijelo brašno i bijeli šećer.
- Namirnice moraju da budu sviježe i što je moguće boljeg kvaliteta.
- Neka ručak bude najobilniji obrok i najbolje ga je imati u podne. Prema Maharishi ajurvedi varenje dostiže vrhunac u podne, kada je sunce u zenitu.
- Ograničite unos kafe i čaja i smanjite alkohol, sodu i energetska pića.
- Večera treba da bude lako svarljiva, na primjer, čorba od povrća, mliječno jelo kao što je sutlijaš, a treba jesti prije 19 sati. Za večeru treba izbjegavati kobasice, žuti i bijeli sir, salatu, voće, masna i pržena jela. Nikada ne treba da jedete neposredno prije odlaska na spavanje.
- Pauze između obroka treba da budu tri do šest sati.
- Uz obrok možete da pijete lasi, jer odlično podstiče varenje: napitak od jogurta i vode u razmjeri 1:2. U lasi možete da dodate kim, đumbir ili so, ili đumbir, kardamom i žuti šećer, ili ispasirano voće, u cilju da oplemenite ukusu lasija. Jedite stalno u isto vreme i ne prejedajte se.
- Ne jedite ni suviše brzo ni suviše sporo, a hranu treba dobro da sažvaćete. Na kraju obroka, polovina želuca treba da bude ispunjena čvrstom hranom, četvrtina tečnom a četvrtina bi trebalo da ostane prazna.
Ono što ajuverdska ishrana posebno naglašava jeste sezonalitet. Neka vam uvijek prioritet u izboru namirnica bude ona hrana (voće i povrće) kojem je sezona u toku.
Tokom svakog godišnjeg doba vlada jedan od pet elemenata, vatra, zemlja, metal, voda ili drvo. Ukoliko slijedite prirodan ritam promjene elemenata u prirodi, uspostavićete unutrašnju ravnotežu i ostaćete zdravi u bilo koje godišnje doba. Konzumiranje sezonskih namirnica odličan je način održavanja zdravlja i vitalnosti organizma, ali i uspostavljanju ravnoteže s prirodom.
Ljeti Sunce punom snagom sija na zemlju, isparava nakupljenu vlagu i stvara obilje toplote koja nas isušuje. Tokom ljeta dominira pitta Dosha. Pittu karakteriše toplota, energija, svijetlo i promjena.
Ono što je posebno zanimljivo prema gledištu ajuverde jeste da ljetnja vrućina suzbija našu digestivnu vatru I samim tim se usporava varenje, iako se sama Pitta dovodi u vezu sa snažnim varenjem. S’toga je ljeti najbolje jesti laganu hranu koja se lako vari.
Najbolja hrana za vruće ljetnje dane * Ljeti birajte slatku, vlažnu, hladnu i tekuću hranu, poput mliječnih napitaka, pirinča, voća i tofua. Sok od aloe vere je odličan biljni tonik za ljeto koji pomaže jetri i hladi organizam.
* Budite umjereni s alkoholom. Alkohol u ljetnjim vrućinama može snažno pojačati Pittu.
* Na isti način može djelovati previše začinjena, ljuta, vruća, paprena, kisela, masna i slana hrana. I ona će jako uznemiriti vašu Pittu Doshu.
* Preporučuje se da jedemo sezonsko voće i povrće koje raste u našim krajevima, pijemo vodu i jedemo ohlađenu salatu od voća i povrća.
Namirnice koje imaju prednost
Slatko voće – jabuke, marelice, smokve, trešnje, grožđe, lubenice, dinje, šljive. Slatko i gorko povrće – tikvice, špargla, paprike, mlad kukuruz, krastavci, klice.
Žitarice – ječam, bijeli pirinač, proizvodi od integralne pšenice. Pasuljaste biljke – treba ih povremeno jesti zbog njihove vlažne prirode. Proizvodi od soje – tofu, sojino mlijeko.
Sjemenke bundeve, suncokreta
Domaći mliječni proizvodi – svježi sir, kravlje mlijeko, kozje mlijeko. Začini – svježi bosiljak, korijander, kumin, kopar, komorač, nana, šafran. Ulja (umjereno) – maslinovo, suncokretovo.
Piće – voda, svježi voćni sokovi od slatkog voća, sokovi od povrća (slatkog i gorkog). Ohlađeni mliječni napici i procijeđene supe od povrća. Biljni ohlađeni čajevi – od kamilice, komorača, hibiskusa, koprive, nane. Namirnice koje je najbolje izbjegavati jer zagrijavaju
Kisjelo voće – kisele jabuke, nedozrelo (kiselo) voće, ribizle, višnje, zeleno grožđe, limun. Povrće – cveklu, šargarepu, paradajz, beli luk, masline, kelerabu, sirovi luk, ljute papričice. Žitarice – kukuruz, heljdu, raž, proso, zob. Bademe, brazilske oraščiće, indijske oraščiće, orah, kikiriki. Susamove sjemenke. Bosiljak, lovor, klinčić, đumbir, mažuran, origano, crvenu papriku, ruzmarin, žalfiju. Tvrdi sir, feta sir, kiselu pavlaku, jogurt (možete ga piti samo razređenog vodom 1:1). Alkoholna pića, gazirana pića, kafu, čaj, kisele voćne sokove. Biljne čajeve od žalfije, đumbira i cimeta.
Hipokrat je jednom rekao “ Neka vaša hrana bude lijek, a vaš lijek vaša hrana”.
Budite otvoreni da oprobate nove načine ishrane. Možda otkrijete da upravo tu i leži vaša magična formula za zdrav život.
Mr sci ph Ivana Gojković
Add comment