HPV TEST – otkriva virus koji može uzrokovati promjene na cerviksu. Može se koristiti kao dopuna Papa testu.
LIJEČENJE
Ne postoji antivirusni lijek za suzbijanje humanog papiloma virusa, ali postoje metode liječenja stanja koje on uzrokuje.
Liječenje kožnih i polnih bradavica u domenu je dermatologa. Liječenjem ostalih kliničkih slika HPV infekcije bave se specijalisti pripadajućih specijalnosti (ginekolozi, otorinolaringolozi i sl.)
Kožne bradavice – terapija, bilo da je riječ o fizičkim metodama, bilo o primjeni određenih preparata, tj. hemijskih supstanci, uklanja bradavice s površine kože, ali ne eradikuje virus. U fizičke metode uklanjanja bradavica spadaju:
– Radiohirurško uklanjanje (radiotalasna hirurgija)
– Krioterapija
– Lasersko uklanjanje
– Elektrokoagulacija.
Sem krioterapije, koju pacijenti mogu i samostalno primjenjivati kod kuće, sve ostale metode primjenjuje ljekar.
Od hemijskih supstanci koriste se keratolitici: salicilna, mliječna ili trihlorsirćetna kisjelina, u različitim farmaceutskim oblicima (rastvor, gel, krem).
Fitoterapija pokazuje određenu efikasnost u tretmanu bradavica. Tako je, na primjer, bijeli luk poznati narodni lijek za bradavice. Sem toga, u preparatima spravljenim na osnovu principa tradicionalne medicine koriste se i ekstrakti kore Betula pendula i Salix alba, rizoma Sanguinaria canadensis, kao i etarsko ulje biljke Thuya occidentalis. Poznata je i upotreba čistog soka, ali i tinkture biljke Chelidonium majus. Keratolitička smola Collodium keratolyticum takođe može efikasno otklanjati bradavice.)
Genitalne bradavice – postoje različite metode liječenja, bolesnici se u većini slučajeva liječe ambulantno. Kondilomi se mogu liječiti na razne načine:
– Radiohirurško uklanjanje (radiotalasna hirurgija)
– Topijski preparati (različite hemikalije)
– Krioterapija
– Elektrokoagulacija
– Ubrizgavanje interferona
– Laserski tretmani.
Radiotalasno uklanjanje polnih (ali i kožnih) bradavica danas se smatra najuspješnijim, najbržim (jednokratno), najefikasnijim i gotovo bezbolnim metodom1, sa minimalnim nuspojavama (u većini slučajeva nema posljedičnih ožiljavanja) i najbržim postoperativnim tokom, te ga preporučujem kao metod izbora ove medicinske indikacije!
Kako svi navedeni terapeutski metodi uklanjaju već postojeće promjene, ali ne eradikuju i virus, moguće kliničko pojavljivanje novih promjena ubrzo nakon terapijske procedure u većini slučajeva ne znači recidiviranje starih, već stvaranje novih klinički manifestnih promjena (ne treba zaboraviti podatak da kod polnih bradavica samo 20% inficiranih ćelija daje klinički manifestne promjene!)
PREVENCIJA OPŠTA
Pravilna upotreba kondoma može smanjiti rizik od polnog prenošenja HPV infekcije. Za najbolju efikasnost potrebno ih je koristiti prilikom svakog odnosa. Kondomi mogu smanjiti rizik od razvoja bolesti povezanih s HPV infekcijom – genitalnih bradavica i karcinoma grlića materice. Međutim, ovaj virus može inficirati područja koja nisu pokrivena kondomom, pa on ne pruža potpunu zaštitu. Odgovorno seksualno ponašanje može sniziti mogućnost zaraze HPV-om.
Veoma je važno stimulisati opšte imunološko stanje organizma što će dovesti do lakšeg „prevladavanja” postojeće bolesti!
VAKCINACIJA
Vakcinacijom spriječavamo infekciju određenim tipovima virusa, čime spriječavamo da se razvije sama bolest, odnosno, maligna promjena. Zato se vakcinacija ujedno zove i PRIMARNA VAKCINACIJA.
Dvije vakcine su sada dostupne na tržištu za zaštitu žena protiv HPV tipova koji uzrokuju rak grlića maternice. Jedna od njih istovremeno štiti i protiv većine HPV tipova koji uzrokuju genitalne bradavice.
Kvadrivalentna HPV vakcina-HPV4 štiti protiv HPV tipa 6,11,16 i 18 i protiv nekih tipova genitalnih bradavica. Njena sigurnost je ispitana u velikim kliničkim studijama koje su uključile više od 29000 žena i muškaraca.
Bivalentna vakcina-HPV2 štiti protiv HPV tipa 16 i 18, a njegova klinička sigurnost je ispitana na 30000 ispitanika! Oba cjepiva su prošla velike kliničke studije, te se smatraju izrazito sigurnima.
Preporučuje se vakcinacija djevojčica uzrasta od 11 do 13 godina, odnosno žena do 25 godine, koje nisu stupile u seksualne odnose. Vakcinacija koja štiti i od genitalnih bradavica preporučuje se i za dječake i muškarce, uzrasta od 9 do 26 godina. Vakcinacija je slabe koristi kod žena koje su prethodno zaražene HPV-om tipa 16 i 18. Smatra se da ona nema terapijskog efekta na postojeću infekciju ili cervikalne promjene. Potrebno je naglasiti i da vakcinisane žene treba da nastave s redovnim ginekološkim pregledima i Papa testovima.
SEKUNDARNA PREVENCIJA
Sekundarna prevencija je rano otkrivanje premalignih promjena.
Uz vakcinaciju, najbolja prevencija su redovni ginekološki pregledi i skrining na cervikalni karcinom. Papa test može otkriti prekanceroze, odnosno abnormalne ćelije koje se mogu ukloniti prije nego se razvije karcinom.
Piše: dr Olivera Simić-Kovačević, Spec. dermatovenerolog
Add comment