Klinički se bitno ne razlikuje bolest koju uzrokuje virus influence A i B. Budući da virus influence A uzrokuje češće i veće epidemije praćene brojnim komplikacijama, stekao se utisak da je to mnogo teža bolest. Virus influence C uzrokuje blažu bolest, najčešće samo običnu prehladu.
Obično su jasno istaknute razlike između kliničke pojave influence, osobito pri težem obliku bolesti i drugih prehlada (tablica 1). Bolesnici s influencom imaju mnogo teže simptome. Bolesnik koji pati od influence, u pravilu, liježe u krevet zbog umora i iscrpljenosti, dok kod drugih respiratornih infekcija obično nije tako.
liko godina. Bolest koju uzrokuje pandemijski virus A(H1N1) klinički se bitno ne razlikuje od sezonske inluence. Najvažnija je razlika češće obolijevanje, s većim brojem komplikacija i smrtnih ishoda kod mlađih od 55 godina, a u sezonskoj influenci većina se komplikacija i smrtnih slučajeva registruje kod starijih od 65 godina. Najčešća je komplikacija pandemijske influence primarna virusna pneumonija, nerijetko s razvojem akutnog respiratornog distres sindroma (ARDS), a sekundarne bakterijske infekcije pojavljuju se rijetko.
Influenca se neizostavno pojavljuje svake godine u zimskim mjesecima, u obliku manjih ili većih epidemija. Mogu da je prate komplikacije koje mogu biti uzrokovane samim virusom influence ili sekundarnim bakterijskim infekcijama. Komplikacije su najčešće u disajnom sistemu, naročito upale pluća, ali mogu biti zahvaćeni i drugi organski sistemi. To je primarna virusna pneumonija uzrokovana samim virusom inluence, a pojavljuje se u početku bolesti i sekundarna bakterijska pneumonija, koja se obično pojavljuje u drugoj sedmici bolesti. Kod djece se pneumonija pojavljuje mnogo rjeđe nego kod odraslih, a relativno često dijagnostifikuju se laringitis, krup i bronhiolitis, zatim pogoršanje astme te česte bakterijske superinfekcije s upalom uha i sinusa. Zahvaćenost nervnog sistema u toku influence češća je u djece nego u odraslih. Neurološke komplikacije inluence
Komplikacije
Na površini virusne ovojnice nalaze se dva osnovna antigena – hemaglutinin (H) i neuraminidaza (N). Oni su nestabilni, neprestano mijenjaju svoja antigenska svojstva, pa tako nastaju mutacije virusa koje su naročito karakteristične za virus influence A. Manje se promjene (antigensko skretanje, engl. drift) događaju češće, svake 2 do 3 godine, a veće rjeđe (antigenski otklon, engl. shift), u prosjeku svakih 10 do 50 godina. Zato samo virus inluence A, zbog krupnih promjena, može prouzrokovati velike epidemije i pandemije te pojavu teških kliničkih oblika bolesti s brojnim komplikacijama. Virusi inluence neprestano se mijenjaju, a antigenske promjene virusa influence A odgovorne su za epidemije koje se pojavljuju svake godine u zimskim mjesecima te za pandemijsko pojavljivanje influence svakih nekouključuju konvulzije, encefalopatiju, meningitis i encefalitis, Gijen-Bareov sindrom, transverzalni mijelitis, te Rejeov sindrom. Relativno često registruje se oštećenje jetre, a rjeđe miositis, miokarditis i perikarditis. Kod nekih se bolesnika razvija rabdomi-oliza, s akutnim zatajenjem bubrega. Ove komplikacije su znatno rjeđe nego respiratorne i zato je veoma važna imunizacija svih uzrasnih grupa koje su pod nadležnošću izabranog ljekara, u skladu sa medicinskim indikacijama i zakonskim propisima.
Piše: dr Milica Šofranac
Add comment