Ulcinj, 23-26. jun: aktuelnosti u zdravstvu, medicini i farmaciji
Deveta godišnja Medikalova konferencija i ove godine je animirala za učešće veliki broj profesionalaca iz oblasti zdravstva, medicine i farmacije. Cilj je bio da se ukaže na aktuelnosti u ovim oblastima, a organizovan je veoma obiman program koji je uključivao stručne prezentacije u okviru sesija, okruglih stolova, diskusije i sl. Već prvog dana, 23-eg juna, realizovane su početne sesije, a Konferenciju je otvorila dr Žanka Cerović, predsjednica Ljekarske komore Crne Gore.
Konferencija prepoznata kao jedna od vodećih u Crnoj Gori i regionu
Srdačnu dobrodošlicu na Devetu Medikal konferenciju učesnicima je poželjela direktorica časopisa Medikal Slavica Pantelić. Posebnu zahvalnost uputila je predavačima i učesnicima skupa, zdravstvenim institucijama i ustanovama, strukovnim komorama, kao i farmaceutskim kompanijama i veledrogerijama koje su podržale skup, uz naglasak na kompaniju Farmegra, koja je zlatni sponzor IX konferencije. — Radujemo se što su se u značajnom broju odazvali i farmaceuti, što dokazuje da je ovo stručni skup koji gotovo deceniju okuplja stručnu javnost različitih profila — kazala je Pantelić.
Dr Žanka Cerović, predsjednica Ljekarske komore Crne Gore, pozdravila je učesnike u ime svoje organizacije. — Prisustvo svih nas danas na ovoj konferenciji je potvrda prije svega kontinuiranog kvaliteta u naučnom, saznajnom i praktičnom smislu, koji dugi niz godina Medikal konferencija pruža učesnicima. Afirmacijom i promocijom aktuelnih tema, kao i razmjenom iskustava i praksi, između eminentnih stručnjaka iz oblasti medicine i farmacije, nesumnjivo se doprinosi kvalitetu zdravstvene politike uopšte, zbog čega je ova konferencija prepoznata kao jedna od vodećih u Crnoj Gori i regionu — navela je dr Cerović.
Naglašavajući da vodeće bogatstvo društva čine zdravi ljudi, dr Cerović je ukazala i na počasno mjesto koje u tome ima medicinski kadar, u prvom redu ljekari. — Zdravstveni izazovi sa kojima se suočava ne samo naše društvo ukazali su, kao nikada do sada, na značaj koji ima ljekar na značaj zdravstvene zaštite, kao i na veliki deficit doktora medicine u svim specijalističkim i subspecijalističkim oblastima — navela je ona. Ocjenjujući da aktuelni trenutak ukazuje na raskorak između potencijalnog odliva ljekara, zbog nezadovoljavajućeg statusa koji su imali, i više nego jasne potražnje za istima, dr Cerović je podsjetila da je aktuelan trend alarmiranja političkih subjekata na preduzimanje konkretnih mjera u cilju zaštite i poboljšanja statusa ljekara u crnogorskom društvu. — Zadovoljstvo mi je da i sa ove govornice istaknem da su učinjeni bitni pomaci po ovom pitanju, i to obezbjeđivanjem pravne zaštite u toku pružanja medicinske pomoći i u vezi sa pružanjem ljekarske pomoći, te realizacijom mjera socioekonomskog karaktera — kazala je ona.
— Izgradanja održivog integrisanog sistema zdravstvene zaštite, zasnovanog na principima zdravstvene solidarnosti, jednakosti, dostupnosti i kvalitetu kom svi težimo — podsjetila je dr Cerović — zahtijeva postojanje jasne nacionalne strategije razvoja ljudskih resursa u zdravstvu i neprestano stručno usavršavanje doktora medicine. — Kroz uslov za neprekidno stručno usavršavanje, involviranje stečenih znanja i vještina i usvajanje novih u ime i zarad bezbjednijeg i efikasnijeg liječenja pacijenata, objasnila je dalje ona, doktori medicine rado uzimaju učešće u konferencijama kao što je Medikal konferencija. Zahvaljujući organizatorima za organizaciju ovakvog događaja, dr Cerović je svečano proglasila Konferenciju otvorenom.
Raznovrsne, aktuelne teme
Aktuelni izazovi u liječenju HIV infekcije u Crnoj Gori bili su tema prve sesije na Konferenciji. Na značaj ranog otkrivanja HIV infekcije ovom prilikom je ukazala dr Brankica Dupanović. Dr Marija Nikolić govorila je o otkrivanju HIV infekcije u fazi AIDS-a, a o problemu rezistencije kod HIV inficiranih govorila je dr Snežana Dragaš.
Druga sesija bila je posvećena ekstraintestinalnim manifestacijama upalnih bolesti crijeva, o čemu je prezentaciju imala prof. dr Brigita Smolović. Prikaz kliničkog slučaja fistulozne forme prezentovao je dr Damir Muhović, a slučaj mukokutane ekstraintestinalne manifestacije sa prikazom slučaja opisala je dr Marija Đurović.
Pitanjem: koliko je vitamina D potrebno ? dr Valentina Kalinić zaključila je prvi dan Konferencije, a drugi radni dan započet je okruglim stolom na temu: Kako obezbijediti uštede kroz revidirane liste ljekova. Moderatorka je bila dr Slađana Ćorić, direktorica Direktorata za javno zdravlje Ministarstva zdravlja Crne Gore, a učestvovali su i doc. dr med. spec. Snežana Mugoša, mr Mira Kontić i mr pharm. spec. Lidija Čizmović, sa Instituta za ljekove i medicinska sredstva, prof. dr Milica Bajčetić, sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, mr pharm. spec. Dušanka Praščević, dipl. pravnica Sandra Peštrović i dipl. pravnik Radovan Nikolić, iz Ministarstva zdravlja Crne Gore.
U nastavku programa govoreno je o aktuelnim terapijskim metodima u tretmanu HER pozitivnog i HER2 negativnog metastatskog raka dojke. Sesiju su realizovale prim. dr Nada Cicmil Sarić i dr Bojana Šćekić, doktorke Kliničkog centra Crne Gore. Ljekar Opšte bolnice u Kotoru dr Aleksandar Zekić govorio je o liječenju Covid-19 infekcija.
U okviru sesije o izboru adekvatne terapijske opcije u liječenju hroničnih oboljenja i stanja dr Aleksandar Đogo govorio je o osteporozi. Dr Enisa Žarić prezentovala je savremenu terapiju anemija, a dr Elvir Mucić opisao je izazove u vezi s hroničnom bubrežnom insuficijencijom. Dr Jelena Borovinić Bojović prikazala je uporednu analizu perzistence u tretmanu astme i HOBP-a, a teškim oblicima astme govorili su dr Vladimir Jovanović i dr Mirko Šebek (Opšta bolnica — Bijelo Polje).
Na pitanje o tome kako postići terapijske ciljeve kod dijabetesa tipa 2 odgovor su ponudili dr Ivan Božović, iz Opšte bolnice Bijelog Polja, dr Emir Muzurović i dr Olivera Bošković, ljekari Kliničkog centra Crne Gore. Prof. dr Snežana Vujošević opisala je aktuelni terapijski modalitet ovog stanja, a polineuropatije kod pacijenata sa dijabetes melitusom opisala je dr Olivera Bošković.
Rijetke bolesti i registrativa
Opsežan segment Devete konferencije bio je posvećen pitanju rijetkih bolesti. Moderatorka sesije o strategijama rijetkih bolesti bila je dr Slađana Ćorić, direktorica Direktorata za javno zdravlje Ministarstva zdravlja Crne Gore, koja je ovom prilikom prezentovala značaj Nacionalnog registra i ulogu Nacionalne komisije. Nove terapijske mogućnosti rijetkih bolesti u neurologiji opisali su dr Sandra Vujović, dr Mladen Debeljević i dr Milovan Roganović, ljekari Kliničkog centra Crne Gore, a stručnu prezentaciju o terapijskom rješenju imala je prof. dr Mira Samardžić. Put od postavljanja dijagnoze do savremene terapije hereditarnog angioedema opisala je dr Katarina Mitrović. Dodatno, upriličena je i diskusija na ovu temu.
Kardiovaskularna protekcija
Dr Nebojša Bulatović i doc. dr Mihailo Vukmirović, ljekari Kliničkog centra Crne Gore, prezentovali su elemente primjene NOAK terapijskog pristupa u prevenciji moždanog udara kod pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom, kao i u terapiji posebnih grupa pacijenata. Kardioprotektivna svostva acetil-salicilne kiseline prezentovali su dr Milan Popivoda i mr sc. med. Maja Miročević Rotolo. Na izazove u liječenju i dijagnostici srčane slabosti u nastavku programa ukazali su dr Nikola Pavlović, dr Nebojša Bulatović, doc. dr Mihailo Vukmirović i dr Igor Dragović, ljekari Kliničkog centra Crne Gore. Dodatno, sugestije za antikoagulantnu terapiju ponudio je doc. dr Mihailo Vukmirović, a mr sc. med. Nebojša Bulatović govorio je o inovativnom pristupu liječenju i prevenciji rekurentne plućne embolije.
Regulatorni postupci iz nove perspektive
Istaknuto mjesto na Devetoj Medikalovoj konferenciji pripalo je prezentaciji regulatornih postupaka. Moderatorka sesije bila je doc. dr med. spec. Snežana Mugoša. Ovom prilikom dr stom. Uroš Labudović, sa Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore, prezentovao je status medicinskih sredstava i opisao perspektivu u korak sa standardima EU. Mr David Kočević ( Institut za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore) opisao je značaj detekcije falsifikovanih i substandardnih ljekova, a izvještaj o potrošnji ljekova za 2021. godinu prezentovala je mr pharm. spec. Lidija Čizmović, sa Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore. Nakon stručnih prezentacija upriličena je diskusija na ove teme.
Mediteranske teme
Predstavnica Farmaceutske komore Crne Gore mr Mehridžana Derviši Lazorja ponudila je preporuke farmaceuta u vezi s procjenom deficita i suficita vitamina D.
Onkološkim temama zaključen skup
Metastatski kolorektalni karcinom i primjena biološke terapije u ovom domenu bile su teme kojima je završena Deveta konferencija. Dr Milan Sorat opisao je iskustva i praksu u borbi sa ovom bolešću, a dr Nikola Milašević ukazao je na inovativni terpijski pristup i njegove efekte u terapiji ovih pacijenata. Skup je završen diskusijom na ovu temu.
Ponosni zbog odličnog odziva učesnika i saradnika, kao i velikog broja aktuelizovanih medicinskih, farmaceutskih i zdravstvenih tema, organizatori Konferencije ocijenili su događaj kao veoma uspješan i značajan za crnogorsku stručnu i laičku javnost. Deveta Medikalova konferencija zvanično je zaključena 26-og juna.
Anita Đurović
Add comment