III Podaci o ljekovima u istovremenoj primjeni:
Ovdje je potrebno upisati podatke o ljekovima (uključujući tradicionalne biljne ili homeopatske preparate) koje je pacijent uzimao istovremeno sa suspektnim, a za koje ne sumnjateda su izazvali neželjena dejstva koja prijavljujete.
IV Ostali važniji anamnestički podaci:
Potrebno je upisati podatke važne za procjenu prijave – alergija, pušenje, alkohol, bolesti jetre, bubrega i sl;
Poželjno je (ali nije obavezno) da izvještač da svoju procjenu uzročno-posljedične povezanosti lijeka i prijavljenog neželjenog dejstva, koja može biti: sigurna, vjerovatna, moguća i nije vjerovatna.
V Podaci o izvještaču:
Važno je navesti ime i prezime izvještača, specijalnost, naziv ustanove u kojoj radi, adresu, tel/fax, e-mail (kako bi se izvještaču poslao odgovor od strane CALIMS, koji predstavlja procjenu prijave, kao i da bi se od izvještača mogli zatražiti dodatni podaci. Takođe izvještača sleduju i bodovi od strane strukovnih udruženja), kao i datum prijave.
Kako poslati popunjeni obrazac?
Popunjeni obrazac se CALIMS može dostaviti na jedan odsljedećih načina:
Poštom (ili lično) na adresu:
Agencija za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore Bulevar Ivana Crnojevića 64a 81 000 Podgorica
Telefaksom:
020 310 581
Elektronskom poštom na e-mail:
Novost u 2013. godini je mogućnost prijavljivanja neželjenih dejstava ljekova putem informacionog sistema iz primarne zdravstvene zaštite i opštih bolnica. Očekuje se da ovaj način prijavljivanja bude dominantan jer predstavlja jednostavan, brz i efikasan način prijavljivanja neželjenih dejstava.
Piše: Dr pharm Nemanja Turković,
Agencija za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore
Odjeljenje za farmakovigilancu
Add comment