Rezultat. Vaginalni konusi nisu baš pogodni za žene koje imaju menstruaciju, prolaps, vaginalnu infekciju itd.
PROMJENE U PONAŠANJU
1. Trening bešike pomaže pacijentu da drži kontrolu nad svojom bešikom, učeći ga da kontroliše potrebu za mokrenjem. Ovo pomaže u povećanju kapaciteta bešike i smanjuje broj epizoda inkontinencije. Ova tehnika zahtijeva pacijentovo aktivno učešće i bazirana je na 3 koncepta:
a. Edukacija
b. Evidencija učestalosti mokrenja
c. Motivacija.
a) Edukacija pacijenta obavlja se uz korišćenje ometanja, relaksacije i vježbi mišića poda karlice.
b) Evidencija učestalosti mokrenja.
– Pacijent treba da mokri svakih sat vremena tokom dana. Ne smije to vršiti u međuvremenu.
– Kad je postignut interval od sat vremena, produžava se po 15-30 minuta dok ne bude postignut interval mokrenja na dva do tri časa.
c) Motivacija.
– Samokontrola uz korišćenje dnevnika mokrenja, da bi se pratio napredak i da bi se odredilo kad interval mokrenja treba da bude promijenjen.
– Kliničari treba da prate napredak, da motivišu pacijenta najmanje jednom sedmično tokom perioda treninga. Ako nakon 3 sedmice ne postoji poboljšanje, pacijent treba da bude ponovo podvrgnut treningu i poželjno bi bilo uzeti u obzir i neke druge opcije treninga.
Rezultat. Kod žena koje su imale inkontinenciju, trening bešike je doveo do poboljšanja inkontinencije, za razliku od onih koje nisu podvrgnute ovom tretmanu.
2. Mokrenje u određenim intervalima
Ova metoda je preporučljiva za pacijente koji ne mogu samostalno da idu u toalet. Osoba koja brine o pacijentu odvodi pacijenta u toalet svakih 1-4 časa, uključujući i vrijeme preko noći.
Rezultat. Mokrenje na 2-4 časa može biti dobro za žene sa blagom inkontinencijom i sa neredovnim mokrenjem. Poboljšanje je primijećeno u čak 79% slučajeva.
3. Usklađivanje navika
Usklađivanje navika vrši se po istom principu kao i prethodni metod, samo što mokrenje treba da se uskladi sa ostalim navikama.
Rezultat. Redukcija inkontinencije je primijećena u čak 85% slučajeva. Ovo je teško ostvariti u staračkim domovima. Najpogodnije je ukoliko pacijent ima individualnu njegu.
ELEKTROSTIMULACIJA
Elektrostimulacija ima uticaja na aktivnost detrusora tako što inhibitorno djeluje na detruzor preko perineo-detruzorskog refleksnog luka. Ona utiče i na jačanje i uspostavljanje medularnih i supramedularnih kontrolnih centara. Pored navedenog, manifestuje se i u jačanju snage mišića karličnog dna i povećanju mišićnih kontrakcija uretralne muskulature. Po pravilu, jedna terapijska kura traje 20-tak minuta, pri čemu se aplikuje najjači intenzitet koji pacijent može da izdrži. Primjena elektrostimulacije još uvijek je u fazi razvoja i primjenjuje se u slučaju neuspjeha drugih terapijskih modaliteta. Pozitivni terapijski efekti i uspjeh zabilježeni su u oko 50% slučajeva.
SPOLJAŠNJI UREĐAJI U TRETMANU STRES INKONTINENCIJE
Cilj ovih metoda liječenja jeste mehanička okluzija uretre. Postoje 3 grupe:
1. Uređaji koji okludiraju spoljašnji otvor uretre
2. Uređaji koji okludiraju uretru (intrauretralni ulošci)
3. Uređaji koji okludiraju preko vagine (intravaginalni uređaji).
1. Uređaji koji okludiraju spoljašnji otvor uretre. Više uređaja koristi ili sposobnost adhezije ili aspiracije da spriječe gubitak urina preko spoljašnjeg otvora uretre. Ovi uređaji više nisu u upotrebi.
2. Uređaji koji okludiraju uretru (intrauretralni ulošci). Ovaj uređaj se sastoji od elastičnog uretralnog uloška sa balonom na vrhu, koji osigurava tačnu poziciju u uretri. Ovi ulošci su se pokazali veoma korisnim u liječenju stres inkontinencije, ali su praćeni čestim urinarnim infekcijama, hematurijom i nelagodnošću. Mogu se koristiti za liječenje stres inkontinencije, ali su skupi i to su invazivni uređaji. Mnogo su pogodniji za intermitentnu upotrebu i upotrebu u određenim situacijama (dok traje naporan trening).
3. Uređaji koji okludiraju preko vagine (intravaginalni uređaji). Potpora vrata bešike u korekciji SUI upotrebljava se sa velikim uspjehom pri korišćenju tampona, pesoara i dijafragme, ali najuspješnije se to obavlja upotrebom intravaginalnih uređaja koji daju potporu vratu mokraćne bešike.
• Introlproteze odpolitena, za višekratnu upotrebu, sastoje se od prstena sa dva tupa zupca upravljena nagore.
• Conveen čuvari kontinencije su uređaji oblika proširene kapice, sa plastičnim aplikatorom. Oblik im omogućava da dobro stanu u vaginu i da pružaju potporu vratu mokraćne bešike.
Autor: dr Miruna Jovanović
Mentor: prof. dr Bogdan Pajović
Članovi Komisije: doc. dr Miodrag Radunović
Prof. dr Bogdan Ašanin
Add comment