Prof. dr Ljilja Musić, predsjednica Etičkog komiteta Kliničkog centra Crne Gore, kazala je da je to tijelo osnovano 2005. godine, te da od završenih 18 studija Komitet nije odobrio 5, a četiri su prekinute. Etički komitet KCCG-a izdao je, kazala je ona, uputstvo za aplikaciju za studije kliničkog ispitivanja ljekova i medicinskih sredstava koji se obavljaju u najvećoj crnogorskoj zdravstvenoj ustanovi.
Dr Petar Turčinović, programski direktor CRA Akademije i asistent Stomatološkog fakulteta u Beogradu, kazao je da klinička istraživanja imaju korist za društvo u celini, zdravstveni sistem i pacijente, te korist za nauku i razvoj. – Sve veći broj CRO kompanija posluju u regionima Istočne Evrope, Kine, Indije, ostalim djelovima Azije i Latinskoj Americi kako bi bili konkurentniji. Prema nekim procjenama, troškovi vođenja studija u ovim područjima su za 30 do 60 odsto manji od troškova komparabilnih istraživanja u SAD-u i EU. Procjenjuje se da je u 2010. godini prihod CRO kompanija iz regiona u razvoju iznosio 6,6 biliona dolara, što predstavlja 29,6 odsto ukupnih prihoda CRO kompanija, koji iznose 23,2 biliona dolara. Očekuje se da će do 2016. cijelo CRO tržište Istočne Evrope rasti 11,4 odsto godišnje – kazao je Turčinović.
Prema njegovim riječima, važni uslovi za privlačenje kliničkih istraživanja u region jesu državna strategija, dobra regulativa, percepcija društva i javnosti, obuka i edukacija svih učesnika, organizacija centara i obuka istraživača, edukacija pacijenata i uključivanje organizacije pacijenata u procese kliničkih istraživanja.
Add comment