Govoreći o bolovanjima dr Šegrt je kazao da su i na tom polju preduzete aktivnosti i da je počela analiza svakog dugotrajnog bolovanja u Crnoj Gori.
„Biće pojačana profesionalna odgovornost za nepravilnosti koje budu utvrđene. To je isključiva nadležnost za kontrolu rada komisija za dodjeljivanje bolovanja Fonda zdravstva. Mene pomalo čudi što već nije bilo reakcija u vidu personalnih promjena u strukturi svih tih komisija,“ rekao je dr Šegrt.
„Završen je projekat i počela je implementacija da i Klinički centar Crne Gore uđe u informacioni sistem, i da se adekvatmo i u toj ustanovi mogu pratiti liste čekanja, kvalitet usluge, troškovi po svakom osnovu,“ rekao je dr Šegrt.
Ipak, kako je naglasio dr Šegrt najveća aktivnost je preduzeta u oblasti utvrđivanja troškova zdravstva u Crnoj Gori za 2014. godinu.
„Pored opredjeljenog budžeta od 172 milion eura Crna Gora je za zdravstvo prošle godine platila 223 miliona eura. To je enormno probijanje budžeta. Politika i projekcija Vlade za ovu godinu jesu da se budžet projektuje u realnim okvirima i iznosima koje projektuje Mninistarstvo finansija i sa namjerom da se plati sve što treba,“ rekao je dr Šegrt.
Cijeli iznos naknade za trudnice, ukoliko se usvoji novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju, plaćaće i dalje Fond za zdravstveno osiguranje, kazao je dr Šegrt.
„Mi smo izašli sa načelnim principom da se sva bolovanja definišu na isti način. Imali smo namjeru da se kroz princip bolovanja definiše i pitanje bolovanja u odnosu na patološku trudnoću. Ali, zbog senzibilnosti, zbog podrške natalitetu i svega ostalog, ministarstvo je ostalo pri predlogu kakav je ranije bio, da to bolovanje od prvog dana plaća Fond za zdravstvo“, rekao je dr Šegrt. Dr Šegrt je najavio da će u januaru 2016. godine, u saradnji sa ekspertima koje će angažovati Unicef, biti obavljena nova kontrola uslova i kvaliteta rada u svim porodilištima. Prethodnu studiju Unicef je uradio 2012. godine. Javnost će biti upoznata sa nalazima te analize.
Sandra Kavarić
Add comment