– Skinite rukavice i bacite ih u nepropustljivu plastičnu kesu za otpatke. Bacite otpatke u skladu sa pravilima odlaganja medicinskog otpada vaše ustanove i operite ruke.
– Mijenjajte hidrokoloidni zavoj na svakih 2 do 7 dana ako je neophodno (na primjer, ako se pacijent žali na bolove, ako se zavoj odlijepi ili ako dođe do curenja). Skinite ga ako postoje znaci infekcije.
Stavljanje propustljivog zavoja
– Isperite dekubitus fiziološkim rastvorom. Osušite okolnu kožu upijajući sterilnim tupferom od gaze veličine 10 X 10 cm.
– Izaberite zavoj da prekrije ulceraciju za oko 5 cm.
– Nježno položite zavoj preko ulceracije. Ne zatežite zavoj da biste spriječili silu istezanja. Pritisnite čvrsto na ivice zavoja da biste pospješili prianjanje. Iako je ovaj tip zavoja samoljepljiv, nekada morate da zalijepite ivice da biste spriječili njihovo izvijanje.
– Ako je neophodno, aspirirajte nagomilanu tečnost pomoću igle od 21G i šprica. Nakon aspiracije džepa sa tečnošću, očistite mjesto aspiracije tupferom sa alkoholom i pokrijte ga drugom trakom propustljivog zavoja.
– Mijenjajte zavoj na svakih 3 do 7 dana, zavisno od količine drenaže.
Stavljanje zavoja sa alginatom
– Isperite dekubitus fiziološkim rastvorom. Osušite okolnu kožu upijajući sterilnim tupferom od gaze veličine 10 X 10 cm.
– Stavite zavoj sa alginatom na površinu dekubitusa. Pokrijte površinu drugim zavojem (kao što su tupferi od gaze) kako je propisano. Učvrstite zavoj flasterom ili elastičnom.
– Ako se rana obilno drenira, mijenjajte zavoj jedanput ili dvaput dnevno tokom prvih 3 do 5 dana. Kako se drenaža smanjuje, mijenjajte zavoj rjeđe (svaka 2 do 4 dana). Kada drenaža prestane ili dno rane izgleda suvo, prekinite sa upotrebom zavoja sa alginatom.
Stavljanje pjenastog zavoja.
– lsperite ulceraciju koja je nastala usled pritiska fiziološkim rastvorom. Osušite okolnu kožu upijajući sterilnim tupferom od gaze veličine 10 x 10 cm.
– Nježno položite pjenasti zavoj preko dekubitusa.
– Koristite flaster, elastičnu mrežu ili gazu da zadržite zavoj na mjestu.
– Promijenite zavoj kada pjena više ne upija eksudat.
Stavljanje zavoja sa vodenim gelom
– Isperite dekubitus fiziološkim rastvorom. Osušite okolnu kožu upijajući sterilnim tupferom od gaze veličine 10x 10 cm.
– Stavite gel na dno rane.
– Pokrijte površinu drugim zavojem.
– Mijenjajte zavoj dnevno ili koliko je potrebno da bi dno rane bilo vlažno.
– Ako je zavoj koji ste odabrali u obliku čaršava, isijecite zavoj da odgovara dnu rane; inače, intaktna okolna koža može postati macerirana.
– Zavoji sa vodenim gelom prethodno su spakovani kao impregnirane gaze za rane koje su namijenjene popunjavanju „mrtvog prostora”. Slijedite uputstva proizvođača za upotrebu.
Upotreba hidrofiber zavoja
– Isperite dekubitus fiziološkim rastvorom, a okolnu kožu osušite upijajući sterilnim tupferom od gaze veličine 10X10 cm.
– Stavite zavoj na dno rane.
– Pokrijte površinu drugim zavojem (kao što su tupferi od gaze), kako je propisano. Učvrstite zavoj flasterom ili elastičnom mrežom.
– Mijenjajte zavoj kako je propisano, kada je natopljen eksudatom rane, ako je sekundarni zavoj procureo ili su ivice zavoja naborane.
DEBRIDMAN DEKUBITUSA
S obzirom na to da vlažno nekrotično tkivo pogoduje rastu patogenih mikroorganizama, uklanjanje takvog tkiva pomaže iscjeljenju dekubitusa. Debridman dekubitusa može biti obavljen na nekoliko načina. Stanje pacijenta i ciljevi njege određuju metod koji ćete da primijenite. Oštar debridman je indikovan kod pacijenata kojima je potreban hitan debridman, kao što su oni sa sepsom ili celulitisom. Inače, mogu biti primijenjene i druge metode, kao što su mehanički, enzimatski ili autolitički debridman. Ponekad se kombinuje nekoliko metoda. Debridman nije indikovan za ulceracije na kojima se formira normalno granulaciono tkivo.
Oštar debridman
Oštar debridman je najbrži metod kojim se uklanja debela prilijepljena skrama i devitalizovano tkivo korišćenjem skalpela, zakrivljenih makaza sa tupim vrhom ili drugog oštrog instrumenta. Debridman malih količina nekrotičnog tkiva može biti obavljen pored kreveta, debridman velikih količina mora biti obavljen u operacionoj sali.
Mehanički debridman
Mehanički debridman obično se vrši vlažnim ili suvim tupferima. Gaza nakvašena fiziološkim rastvorom stavlja se na ranu i zatim uklanja nakon što se osuši i prione na dno rane. Cilj je da se uklonjenim zavojem ostvari debridman rane. Mehanički debridman ima izvjesne mane, na primjer, često je bolan i može biti potrebno dugo vrijeme za kompletan debridman ulceracije.
Enzimski debridman
Add comment