Enzimskim debridmanom se uklanja nekrotično tkivo uništavanjem tkivnih elemenata. Lokalna sredstva za enzimski debridman stavljaju se na nekrotično tkivo. Ako postoji skrama, ona mora biti ispresijecana da bi omogućila prodiranje enzima u tkivo.
Autolitički debridman
Autolitički debridman se vrši zavojima koji zadržavaju vlagu za pokrivanje dna rane. Nekrotično tkivo se zatim uklanja samodigestijom enzima u tečnosti rane. Iako je za autolitički debridman potrebno duže vrijeme nego za druge metode debridmana, on je pogodan za pacijente koji ne mogu da podnesu nijedan drugi metod. Ako je ulceracija inficirana, autolitički debridman nije metod izbora.
IZBOR ZAVOJA ZA TRETIRANJE DEKUBITUSA
Na osnovu potreba pacijenta i osobina ulceracija određuje se tip zavoja koji će se koristiti u tretmanu ulceracija koje su nastale usljed pritiska.
Zavoji od gaze
Načinjeni od upijajućeg pamuka ili sintetičke tkanine, zavoji od gaze su propustljivi za vodu, vodenu paru i kiseonik i mogu biti impregnirani petrolejskim želeom ili drugim sredstvom. Kada niste sigurni koji zavoj da upotrijebite, možete staviti zavoj od gaze nakvašen fiziološkim rastvorom dok specijalista za rane ne preporuči definitivni postupak. Izbjegavajte stavljanje vlažnog zavoja na kožu oko rane da biste spriječili maceraciju kože i njeno dalje oštećenje.
Hidrokoloidni zavoji
Ovi adhezivni oblagači koji se mogu oblikovati načinjeni su od materijala na bazi ugljenih hidrata i obično imaju vodootporne prevlake. Oni su nepropustljivi za kiseonik, vodu i vodenu paru i većina ima neke apsorptivne osobine.
Providni film-zavoji
Providni, adherentni i neapsorptivni, ovi zavoji na bazi polimera su propustljivi za kiseonik i vodenu paru, ali ne i za vodu. Njihova providnost omogućava vizuelni pregled. S obzirom na to da ne mogu da apsorbuju drenažu, providni film-zavoji se koriste za rane koje zahvataju dio kože sa minimalnim eksudatom.
Zavoji sa alginatom
Načinjeni od algi, ovi netkani apsorptivni zavoji su meki bijeli sterilni tupfer. Oni apsorbuju prekomjerni eksudat i mogu se upotrebiti za inficirane rane. Kako ovi zavoji upijaju eksudat, oni se pretvaraju u gel koji drži dno rane vlažnim i pomažu iscjeljenje. Kada eksudat više nije preobilan, koristite drugi tip zavoja.
Pjenasti zavoji
Ovi polimerni zavoji nalik sunđeru mogu biti impregnirani ili obloženi drugim materijalima. Imaju slabu sposobnost upijanja. Mogu biti ljepljivi. Pjenasti zavoji potpomažu iscjeljenje vlažnih rana i korisni su kada se želi neadherentna površina.
Zavoji sa vodenim gelom
Napravljeni su na bazi vode i polimera. Ne mogu da se lijepe, a delimično mogu da apsorbuju sekret. Nalaze se u vidu gela u tubi ili savitljivih ploča ili kao spakovane trake od gaze. Imaju efekat hladenja, što umanjuje bol.
Zavoji sa hidrofilnim vlaknima
Ovo su meki, sterilni, netkani tupferi ili trake zavoja načinjene od vlakana natrijum karboksimetilceluloze. Zavoji sa hidrofilnim vlaknima apsorbuju eksudat i ne bi trebalo da se koriste za suve rane. Zavoj stupa u interakciju sa eksudatom rane i stvara meki gel koji se lako uklanja.
Ranko Raketić, dipl. medicinar zdravstvene njege
JZU Dom zdravlja „Dr Nika Labović“ Berane
Add comment