On je rekao da se ne moze negirati postojanje korupcije u zdravstvu, jer su u nekoliko slucajeva izrecene pravosnazne presude.
– Korupcija je prisutna u zdravstvu, ali nije vise nego sto je kod drugim profesija. Nadlezne institucije su revnosne u sankcionisanju korupcije u zdravstvu, policiji i carini i za iznos od nekoliko desetina ili stotinu eura, a sto nije slucaj kada je u pitanju korupcija na vecem nivou, koja podriva ekonomski sistem. Mi kao profesija osudujemo svakog kolegu koji stavi ruku u tudi dzep, pa bio to i jedan euro. Ta pojava baca sjenku na nasu profesiju i te osobe zasluzuju prezir i osudu-rekao je Jocic.
Nepovjerenje u zdravstveni sistem kulminiralo kada su se inficirale bebe u Bijelom Polju
Dr Jocic naglasio je da je nepovjerenje u struku u Crnoj Gori kulminiralo kada su se inficirale bebe u Opstoj bolnici u Bjelom Polju.
– Iz relevantnih institucja saopsteno je da su se u toj bolnici desili propusti, neprimjereni nasoj profesji i danasnjem vremenu. Njesu ispostovani ni najosnovniji higijensko-epidemioloski standardi, sto je imalo za posjjedicu tragicni ishod po jednu bebu i oboljevanje jos nekoliko. Intrahospitalne infekcje se desavaju svuda u svijetu, ali se u tim slucajevima preduzimaju hitne mjere da se sirenje infekcije sprijeci, sto nije bio slucaj u bjelopo|skoj bolnici. Nemar, nepostovanje zakonskih propisa i neodgovornost svih zaposlenih, posebno celnika, imalo je tragicne posjedice. Komora daje punu podrsku relevantnim institucijama koje vode istragu i ocekujemo da nam kada to zavrse dostave dokumentacju, poslije cega ce nasa ustanova zauzeti stav o tome jesu li ispostovana nacela medicinske etike i standardi medicine – istakao je dr Jocic.
Podizanje kvaliteta usluga i unapredenje struke osnovni programski zadaci
Dr Jocic kaze da su unapredenje medicinske struke i podizanje kvaliteta usluga prioritetno programsko opredeljenje Komore, te da se radi toga organizuju strucni edukativni skupovi kako bi se ljekari u kontinuitetu edukovali o najnovijim dostignucima u medicini.
– U ovoj godini odrzano je 65 strucnih i edukativnih skupova. Na taj nacin dajemo doktorima mogucnost da ispune uslove za dobijanje licence iz prakse, koja je uslov za dobijanje zvanja mentora specijalizantima i dobijanje zvanja primarijusa. Do sada je izdato ukupno 370 licenci, a posljednjih mjeseci je broj zahtjeva bio veliki, jer je Medicinski fakultet ispostovao medicinske norme i licence iz prakse uvrstio kao uslov za izbor u zvanje mentora – kazao je Jocic, isticuci da je aktuelno pitanje kojim se u Komori bave i status profesije, koja i u ovim, kao i u proteklim jos tezim vremenima, dijeli sa gradanima teret nemastine, strpljivo i dostojanstveno.
– Teret nije ravnomjerno raspodijeljen na sve subjekte drustva. Sredstva iz budzeta za zdravstvo nedovoljna su i iz godine u godinu se smanjuju, sto je neprihvatljivo jer se prava pacijenata stalno povecavaju. Mi smo u obavezi da u terpiju uvodimo nove djelotvorne ljekove koji su skupi. Posljedice su teskoce u poslovanju zdravstvenih ustanova i neprihvatljiv status profesije – zakljucio je dr Jocic.
Add comment