Ukoliko limfni sistem ne funkcioniše po zadatom principu, tj. u međućelijskom prostoru dođe do povećanja koncentracije proteina i vode, nastaće otok (edem). To će usloviti
INDIKACIJE ZA PRIMJENU MLD-A
Postoji vrlo širok spektar za primjenu manuelne limfne drenaže a osnovna je limfni edem. Vrste edema (otoka) su: limfostatički edemi nastaju zbog mehaničkog sužavanja koje može biti organskog ili funkcionalnog porijekla. Limfodinamički edemi nastaju zbog velikog limfnog opterećenja u tkivu (oboljenja bubrega, proširene vene). Idiopatski edemi nastaju zbog slabosti limfnih sudova. Edemi mogu nastati i kao posljedica slabosti sigurnosnih ventila (zalistaka).
Najčešće indikacijsko područje za primjenu MLD-a su limfostatički edemi velikog volumena i lokalnog karaktera. Tu spadaju: edemi ruke poslije amputacije dojke i edemi nogu poslije operacija i zračenja. Lokalni edemi traumatskog porijekla, hematomi, edemi nakon fraktura, luksacija i subluksacija, Morbus Sudek, lokalni edemi poslije operacija u ortopedskoj i estetskoj hirurgiji kao i hirurgija usta i ožiljci. Lokalni edemi kod reumatskih oboljenja, respiratorna i vaskularna oboljenja, neurološka oboljenja, opstipacija, celulit, nervoza, stres, napetost, bolovi u mišićima, miogeloze, fibromialgije, glavobolje, problematična koža.
Kontraindikacije za primjenu MLD-a: maligni procesi, metastaze, akutni upalni procesi, povišena temperatura, tuberkuloza, tromboze, krvarenja, madeži nepoznate etiologije poremećaj u transportu limfe i zastoj u funkcionisanju limfnog sistema. Dr Voder je proučavajući ove specifičnosti limfnog sistema došao do novih naučno priznatih tehnika koje se primjenjuju u sklopu manuelne limfne drenaže. Samim tim MLD je našao široku primjenu u izikalnoj medicini i pokazala se kao vrlo efikasno sredstvo u širokom spektru medicinskih tretmana, i ne samo njih već je našla primjenu i u kozmetičkim i velnes centrima.
Manuelna limfna drenaža djeluje na limfni sistem.
Pospješuje funkcionisanje limfnih sudova kapilara i zalistaka koji zbog nekog uzroka nijesu bili u mogućnosti za rad i odvod bjelančevina i vode iz međućelijskog prostora. Na taj način MLD sprečava nastanak limfnog edema. Limfni edem uzrokuje zastoj limfe koji je osnovna indikacija za primjenu manuelne limfne drenaže (MLD). Do zastoja limfe može doći zbog nedostatka kretanja, neujednačene aktivnosti, preopterećenosti (uopšteno) hladnoće, mehaničke prepreke (operacije, povrede, zračenja) slabosti limfnih sudova. Osim drenirajućeg djelovanja ovaj metod ima važan uticaj na vegetativni (autonomni) nervni sistem simpatikus i parasimpatikus, tako što smanjuje tonus poprečnoprugastih mišića i dovodi do relaksacije i opuštenosti.
IZVOĐENJE MANUELNE LIMFNE DRENAŽE
Postoje stroga pravila kojih se treba pridržavati kod primjene MLD-a. To su: pritisak, smjer pokreta, broj ponavljanja i redosljed pokreta, dužina trajanja tretmana kao i položaj šake prilikom izvođenja pokreta, tj. šaka mora biti potpuno položena uz dio tijela koji se drenira. Sve ovo je važno zbog speciičnosti limfnog sistema. Osnovni pokreti u MLD-u su: glađenje, pokret pumpanja, pokret davanja, zaokretni i stojeći kružni pokreti. Pritisak je strogo doziran, tj. ne smije se javiti crvenilo kože. Svaka serija pokreta izvodi se po strogo određenom redosljedu i sa određenim brojem ponavljanja istih pokreta. Smjer njihovog izvođenja prati tok limfe, odnosno ide ka srcu.
Prvo se drenira proksimalni dio (kod ruke prvo nadlaktica pa podlaktica, kod noge prvo nadkoljenica pa potkoljenica). Zatim se drenira distalni dio odnosno periferni dio drenirane zone. Ovo zapravo znači da se prvo prazne limfni čvorovi koji se nalaze bliže centru – srcu, zatim periferni dio limfnog sistema, da bi se oslobodio put za drenažu (istiskivanje) limfe ka terminusu. Kad se drenira bilo koji dio tijela prvo treba drenirati zonu terminusa (prednja strana vrata), mjesto gdje se centralno limfno stablo uliva u venu subklaviju, zatim područje zahvaćeno limfnim edemom. Ovo je poželjno raditi i kod kozmetičkih tretmana. Kod prvog tretmana poželjno je dozirati i vrijeme rada kako se srce ne bi opteretilo naglim prilivom venske krvi. Ukoliko se pacijent preznojava, ubrzano diše ili se pojavi crvenilo, tretman se mora prekinuti.
Manuelna limfna drenaža se po pravilu izvodi bez bilo kakvog kontaktnog sredstva jer su, suštini, pokreti izuzetno spori i dozirani a crvenilo kože se ne smije pojaviti. To je jedan od parametara adekvatnog pritiska koji se koristi u primjeni MLD-a. Vrijeme trajanja drenaže zavisi od površine koja se drenira i iznosi od 10 minuta pri tretmanu stomaka do 60 minuta kod većih regija za drenažu. Područje stomaka se mora izuzetno oprezno i dozirano drenirati, zbog moguće reakcije drenirane osobe, jer se ovim tretmanom ubrzava peristaltika crijeva.
Poslije svake limfne drenaže može se javiti pojačano izmokravnje, što je znak uspješno odrađenog tretmana. To znači da je višak tečnosti eliminisan iz organizma. U nekim slučajevma ovaj efekat se može javiti tek poslije određenog broja tretmana, zavisno od obima limfnog zastoja.
Add comment