Glavna sestra odjeljenja je jedna od spona između članova tima. Ona dobrim ličnim ugledom i stručnim i organizacionim sposobnostima stvara dobni radnu atmosferu, radi na izgrađivanju uzajamnog poštovanja i povjerenja i na izgrađivanju dobre komunikativnosti, učestvuje u objedinjavanju stavova i mišljenja, uspostavlja atmosferu opuštenosti u ovim odnosima tako da se svaki član tima osjeća slobodan, izražava poštovanje prema sposobnostima svih radnika, ali uvodi i ograničenja kako bi svak postao svjestan svoje odgovornosti u cilju što uspješnijeg rada cijelog tima. Glavna sestra mora biti spremna da prihvata novine u radu i da podstiče saradnike. a posebno svoje kolege, medicinske sestre-tehničare na stalno učenje i usavršavanje. Ona će dobre rezultate postići svojom demokratičnošću i maksimalno korektnim odnosom, kako prema svojim nadređenim, tako i prema, uslovno rečeno, podređenim saradnicima, dozvoljavajući im slobodu izražavanja i odlučivanja u domenu struke i posla kojim se bave, vodeći pri tome računa da to ne pređe u anarhističko ponašanje.
Radnik kao pojedinac je neodvojivi dio kolektiva kao cjeline. Svaka sestra svojim radom i ponašanjem doprinosi ili šteti svome ugledu i ugledu svojih kolega, odnosno njeno ponašanje i rad se odražavaju na cjelokupne rezultate rada. Sestira uvijek mora znati šta treba da radi i kako će određenu radnju da izvede. Sve radnje mora izvoditi sa tačnošću, promišljeno i smireno, bez panike i kolebanja, kako bolesniku ne bi dala povoda za sumnju u svoje sposobnosti. Bolesnik od sestre očekuje da mu pomogne u izlječenju, zato njeno držanje i samopouzdan stav kod njega stvaraju povjerenje i sigurnost da će mu pomoći u izlječenju. Sestra na radnom mjestu mora izbjegavati grube riječi, galamu, preglasno navijanje muzike, topkanje neprikladnom obućom, posebno noću i sumnjivo šaputanje pred pacijentom. Od velikog je značaja sačuvati mir bolesniku i izbjeći sve ono što bi ga moglo uznemiriti.
Sigurno je da će prikladna, udobna, čista i opeglana uniforma imati pozitivan efekat na onoga ko je nosi, pa i na bolesnika ali i na ostale saradnike u okruženju. Suvišno je govoriti o tome da je nedopustivo da radnik koji radi u ustanovi zatvorenog tipa kao što je to bolnica, u radnoj uniformi izlazi van bolničkog kruga, ide u trgovinu, banku i obavlja razne lične poslove. Ovdje treba napomenuti da i radne prostorije utiču na radne rezultate i kvalitet rada. Urednost radnih prostorija i jednog odjeljenja ne zavisi samo od radnika koji su zaduženi za higijenu, nego od svih koji rade na tom odjeljenju.
Smjenski rad je najodgovornija dužnost medicinske sestre, posebno u toku noći, jer tada sve obaveze oko njege, liječenja i kontrolisanja bolesnika padaju na nju. Bolesnici su tada povjereni smjenskoj medicinskoj sestri-tehničaru. Smjenska sestra naročitu pažnju posvećuje teškim bolesnicima i prati njihovo psihičko stanje ako se radi o mentalnom bolesniku, ili vitalne funkcije, ako je u pitanju organsko oboljenje, i rezultate pažljivo bilježi u knjigu pojačanog nadzora nad pacijentima, kako bi ih vjerodostojno prenijela narednoj smjeni i ljekaru. Zatim, blagovremeno preduzima sve neophodne mjere za ukazivanje medicinske pomoći bolesniku i o eventualnom pogoršanju i napredovanju bolesti obavještava dežurnog ljekara. Ona izvršava sve neophodne mjere koje odredi ljekar u cilju liječenja bolesnika i sprovodi stalnu kontrolu higijenskih mjera. Vrlo važan momenat u postizanju dobrih rezultata rada ostvaruje se prilikom primopredaje smjene. Uputno je da kolege koji predaju i oni koji primaju smjenu ostanu nekoliko minuta zajedno, kako bi ovi iz prethodne smjene, pored pismenog i usmeno referisali o stanju bolesnika na odjeljenju, o onome što je urađeno u toku smjene da se pomogne i olakša ođređenom pacijentu i ujedno da savjet koleginici kako da nastavi sa radom. Posebno se referiše o stanju najtežih bolesnika, zavisno od vrste bolesti. Ako se radi o mentalnom oboljenju, narednu smjenu će upoznati da li se radi o agitiranom, agresivnom, suicidalnom, paranoidnom, stuporoznom, ili nekom drugom bolesniku, a ako se radi o organskom oboljenju: da li je bolesnik dekompezovan, febrilan, hipertoničan, hipotoničan, kolika mu je diureza, puls, krvni pritisak i ostali parametri od vitalnog značaja. Potrebno je da sestra iz noćne smjene, pored pismenog i usmeno informiše načelnika odjeljenja i glavnu sestru o najbitnijim promjenama koje je uočila kod pacijenata u toku rada. Nakon prijema smjene sestra treba da posjeti bolesnike u svojim sobama i sama se uvjeri u njihovo zdravstveno stanje i procijeni kome je njena pomoć najneophodnija.
Vukosav Delibašić, med. tehničar
Add comment