[heading]Započet program obuke zdravstvenih radnika o upravljanju medicinskim otpadom [/heading] Posebnu kategoriju otpadnih materija koje ugrožavaju životnu sredinu, pored komunalnog i industrijskog, čini manje poznati – medicinski otpad. Uvidjevši značaj njegovog pravilnog uklanjanja, danas su i najuticajnije svjetske organizacije jasno opredijeljene za širenje informacija i obezbjeđivanje mogućnosti zaštite javnog zdravlja suzbijanjem štetnog uticaja ovih materija. Krunski dokument kojim se na nivou Evropske unije reguliše njihovo skladištenje jeste Rezolucija vijeća Evrope o strategiji upravljanja otpadom, ustanovljena. Ministarstvo zdravlja Crne Gore opredijeljeno je za implementaciju programa jačanja ovog sistema borbe za zdraviju životnu sredinu. U Podgorici je, 2-og decembra, organizovan prvi u nizu takvih projekata.
U suorganizaciji Ministarstva zdravlja i Organizacije za bezbjednost (OSCE) u Institutu za javno zdravlje, u Podgorici, 2-og decembra o. g. započeta je realizacija programa Jačanje sistema upravljanja medicinskim otpadom u zdravstvenim ustanovama Crne Gore. Zakon o upravljanju otpadom, ustanovljen krajem 2005, i Nacionalna strategija o upravljanju otpadom, čine osnove zakonske regulative ove oblasti. Okupivši značajan broj zdravstvenih poslenika, skup je bio način da se ukaže na pretpostavke klasifikacije, štetnosti, zakonske regulative, načina uklanjanja i brojnih drugih pitanja od značaja za upravljanje otpadom. Između ostalog, objašnjeno je da medicinski otpad ne zauzima veliki dio, ali je potencijalno najopasnija vrsta zagađenja – zbog visokog rizika od razvoja influence i zaraza. U sklopu programa realizovan je prvi u nizu treninga za čiju su organizaciju zaslužni mr Nada Mališić, sa Instituta za javno zdravlje, dr Ljiljana Jovićević, iz Doma zdravlja u Baru, i gospodin Fabricio Prelat, predstavnik italijanske kompanije koja se bavi medicinskim otpadom.
MOGUĆNOSTI ZBRINJAVANJA OTPADA
Skladištenje infektivnog otpada i oštrih predmeta bez obrade smije trajati najduže osam dana. Ove dvije vrste medicinskog otpada se moraju obraditi postupkom sterilizacije, prevesti u stanje kada nisu opasni za zdravlje u uređajima za sterilizaciju, i nakon toga drobljenjem redukovati zapreminu za min. 75%, i učiniti ga neprepoznatljivim.
Takav mehanički, higijenski neškodljiv otpad se smije odlagati kao inertni – komunalni otpad.
Anatomski patološki otpad iz etičkih razloga sakuplja se, skladišti i zbrinjava posebno. Zbrinjava se spaljivanjem u krematoriju ili zakopavanjem na groblju na posebnim parcelama.
Krv koja preostane nakon laboratorijske analize, zbrinjava se kao infektivni otpad, skupa sa vacutainerima.
Krv i krvni derivati koji su pomiješani sa hemikalijama usljed dijagnostičke pretrage, zbrinjavaju se kao hemijski otpad.
Farmaceutski i citotoksični otpad – vratiti proizvođaču.
Hemijski otpad: male količine u kanalizaciju, veće sakupiti i predati ovlašćenoj ustanovi na dalji postupak (obavezno držati odvojeno različite vrste hemikalija).
Ambalažni se otpad u velikoj mjeri može reciklirati i znatno smanjiti količinu komunalnog otpada. Ova vrsta otpada je veliki problem ne samo zbog zapremine nego i zbog sastava materijala od kojeg je izrađena. Za ovu vrstu otpada Njemačka je kao rješenje ovog problema uvela sistem „zelene tačke”. Sistem se temelji na principu da onaj koji proizvodi ambalažu i distibuira je na tržište mora platiti za njeno zbrinjavanje.
(„Jačanje sistema upravljanja medicinskim otpadom u zdravstvenim ustanovama Crne Gore”, brošura, OSCE/ Ministarstvo zdravlja, Podgorica 2011)
Add comment