Samo vakcinaciji možemo zahvaliti na smanjivanju globalnog obolijevanja i unapređenju zdravlja djece, samo vakcinaciji možemo zahvaliti na eradikaciji bolesti sa obećanjem da će i druge bolesti biti eliminisane. Činjenice su nesporne – vakcinacija je jednostavno najbolja od svih intervencija koje danas imamo na raspolaganju. Svi znamo da imunizacijom spašavamo živote i zato nam je cilj da dopremo do svakog pojedinca kako bismo ostvarili što veći obuhvat vakcinacije.
Zdravstveni sistem ima kontinuirani zadatak da roditeljima predoči koliko ja važna redovna vakcinacija njihove djece i kolikom se riziku izlažu ukoliko ih ne vakcinišu. Dakle, odgovornost je na roditeljima, ali je velika odgovornost i na zdravstvenim radnicima, jer upravo oni treba da motivišu roditelje, da ih edukuju i daju im relevante i na dokazima zasnovane informacije, jer će bolest naći put do populacije koja nije zaštićena vakcinom.
Crna Gora ima dobro razvijen imunizacioni program, te je u datim okolnostima veliki izazov zadržati dostignuti uspjeh, posebno naglašavajući eliminaciju boginja i rubele tri godine u kontinuitetu. Naše društvo je imalo izuzetno visok obuhvat vakcinacije, sve do 2014.godine, kada se u cijelom region intenzivirala kampanja protiv zaštite zdravlja djece.
Na žalost, od tada su antivakcinalne poruke počele da utiču i naše roditelje i često bezrazložno odlažu i izbjegavaju vakcinaciju, nesvjesni da će upravo na taj način biti oni ti koji će ugroziti zdravlje svoje, ali i druge djece. Sa posljedicama takvih postupaka sa kakvim se svi danas suočavamo. Tako je 2014. godine obuhvat od 87% već 2015. značajno pao i iznosio 65%, a pad se nastavlja i sledeće, 2016. godine, kada iznosi svega 46,58% vakcinisane djece.
Suočeni sa ovako zabrinjavajućom statistikom, preduzili smo niz konkretnih koraka kako bismo preduprijedili fatalne posledice sa kojim se susreće cijela Evropa. U cilju povećanja obuhvata vakcinacije do 95%, sredinom prošle godine organizovali smo jedan od najvećih sastanaka vodećih svjetskih zdravstvenih stručnjaka u oblasti imunizacijskih programa, na kojem je učestvovalo 180 učesnika iz 53 zemlje.
U borbi za zdravlje naše nacije, pozivali smo da nam partneri budu svi koji utiču na formiranje javnog mnjenja- medije, nevladine organizacije, javne ličnosti, kao i sve institucije, koji svojim primjerom i ličnim stavom mogu dati jaču i otvorenu podršku imunizaciji. Organizovali smo jaku medijsku kampanju, intezivirali smo razgovore sa roditeljima i organizovali vanredne aktivnosti, pa je tako od oktobra prošle godine, kada je obuhvat vakcinisane djece iznosio 56,69 posto, porastao za 14 procenata i na današnji dan iznosi 70.49 posto.
S obzirom da se region i Evropa trenutno suočavaju sa epidemijom zaraznih bolesti, koje su praktično decenijama bile iskorijenjene, važno je da se sa ovog mjesta pošalju jasne poruke o našoj riješenosti da se poveća obuhvat vakcinisane djece i vrati na period od prije nekoliko godina. Vjerujem da ćemo danas razmjenom informacija i konkretnim zaključcima doprinijeti da imunizacija bude izbor, a ne mjera prinude u borbi za zdravu naciju. Zato očekujem da ćemo zajedničkim naporima danas odobriti početak izrade regionalne mape puta u kojoj će se određivati strateške težnje i ciljevi radi unapređenja uticaja programa imunizacije u narednim godinama. Imunizacija će biti regionalni prioritet u narednih nekoliko godina, a na to su se obavezale, pored naše države, još 11 zemalja Jugoistočne Evrope potpisivanjem izjave o namjerama, na Ministarskoj konferenciji, koju je organizovalo Ministarstvo zdravlja u saradnji sa regionalnom kancelarijom Svjetske zdravstvene organizacije.
Ministar zdravlja dr Kenan Hrapović kazao je da je izjava o namjerama zeleno svjetlo za izradu regionalne mape puta, kojom će biti utvrđene strateške težnje i ciljevi za unapređenje programa imunizacije u narednim godinama.
– Riješeni smo da sarađujemo u realizaciji Evropskog akcionog plana za vakcinaciju 2015 – 2020. Zajedno ćemo definisati pravce razvoja i realizaciju petogodišnjeg regionalnog plana za Jugoistočnu Evropu, uzimajući u obzir potrebe i izazove svake države posebno. Plan predviđa obezbjeđivanje visoko kvalitetnih vakcina, reviziju kalendara vakcinacije uvođenjem, kako je rekao Hrapović, vakcina isključivo na osnovu praktičnih dokaza, jednaku dostupnost vakcinama kroz kreiranje nediskriminatorskih politika imunizacije.
Pitanje imunizacije nije pitanje sankcija, već kulturološko, obrazovno i svako drugo. Sankcije i mjere kažnjavanja nijesu cilj, već dodatno sredstvo, ako bude trebalo da na taj način zaštitimo svu djecu, ali i odrasle – rekao je Hrapović.
Regionalna direktorica SZO za Evropu Žužana Jakab je, osvrćući se na akcioni plan za imunizaciju za Evropu, koji je usvojen 2014. godine, a treba da se primijeni do 2020. godine, kazala da je sada jasno da se skrenulo s puta.
– Pokrivenost imunizacijom pada u cjelini i opasno je niska u nekim djelovima regiona. Neprihvatljivo je da su male boginje uspjele da zaraze 21.315 osoba i da nas koštaju 35 života u prošloj godini – naglasila je Jakab.
Prema njenim riječima, fokus u budućem radu zemalja regiona Jugoistočne Evrope biće, između ostalog, jačanje zajedničkih postupaka nabavki vakcina, da bi se smanjila cijena.
– Dogovorili smo da elaboriramo platformu koja će omogućiti da zajednički ulazimo u procese nabavki, a odluku o ovome ćemo donijeti na narednom ministarskom sastanku. Za ovaj cilj biće uskoro osnovana radna grupa – najavila je Jakab.
Verica Pantelić
Add comment