*Svaka popušena cigareta skraćuje život pušača za 8 minuta.
*25% svih pušača umire od bolesti prouzrokovanih pušenjem.
*Pušenje cigareta je odgovorno za oko 30% smrtnih slučajeva prouzrokovanih rakom. *Pušenje je glavni uzrok približno 85% smrtnih slučajeva raka pluća.
*Pušenje je odgovorno za približno 30% svih oboljenja srčanih krvnih sudova.
*Muškarci koji puše su u dva puta većoj prilici da obole od čira nego muškarci koji ne puše. *Pušenje usporava proces izlječenja čira. *Pušenjem u trudnoći povećava se rizik od rađanja novorođenčadi male tjelesne težine, prijevremenog porođaja, spontanog pobačaja.
*Neke od posljedica pušenja su: bore, neprijatan dah, obojeni zubi, odjeća i kosa neprijatnog mirisa.
Predstavnik Nacionalne komisije za kontrolu upotrebe duvana, dr Elvir Zvrko, naveo je problem pasivnog pušenja kao jedan od predmeta pojačane pažnje ovog tijela. -Raspolažemo podacima Svjetske zdravstvene organizacije koja procjenjuje da godišnje u svijetu oko 600.000 osoba umire zbog posljedica pušenja, a oko 700 miliona djece u svijetu izloženo je pasivnom pušenju. Procjene, po različitim istraživanjima, ukazuju da je između 60 i 80% stanovništva izloženo pasivnom pušenju. Po našem istraživanju, oko 70% djece izloženo je pasivnom pušenju – saopštio je u obrazloženju dr Zvrko. Priprema kampanja u cilju podizanja svijesti o štetnosti pasivnog pušenja, te organizovanja Nacionalne konferencije o kontroli pušenja neki su od projekata planiranih za naredni period rada Nacionalne komisije.
U ime zdravstvenih radnika Crne Gore, prisutnima se ovom prilikom obratio dr Nebojša Crnogorac, ljekar Kliničkog centra Crne Gore. Skrećući pažnju na to da je borba protiv pušenja civilizacijska tekovina, dr Crnogorac je naglasio značaj angažovanosti zdravstvenih radnika na planu edukacije i suzbijanja ove štetne pojave. U borbi protiv ove neprihvatljive „ne navike nego bolesti”, trenutno nijesu dovoljno angažovani ljekari koji, između ostalog, treba da nadležnima pruže na uvid povratne informacije o tome kako se u ambulantama primarne zdravstvene njege sprovode programi savjetovanja. Počev od pasivnog (posteri, promotivni materijal) do aktivnog sugerisanja građanima da se u cilju odvikavanja od navike pušenja duvana obrate savjetovalištima za mlade, koja će kasnije, kako je naveo dr Crnogorac, „nadamo se prerasti u savjetovališta za sve one koji osjećaju potrebu da ostave cigarete”.
Rezultati rada u savjetovalištima
Poseban segment programa organizovanog povodom obilježavanja Nacionalnog dana kontrole pušenja predstavljalo je prezentovanje izvještaja o ostvarenim rezultatima u sprovođenju Programa odvikavanja od pušenja koji je 2009. godine postao dio obavezne prakse u savjetovalištima za mlade u domovima zdravlja u Crnoj Gori. Institut za javno zdravlje Crne Gore dao je smjernice za organizovanje rada ove namjene, kao i edukativni materijal i edukativna sredstva neophodna za rad u savjetovalištima. Ciljnu populacionu grupu činile su osobe starosti 10-25 godina, što je u stvari inicirano činjenicom da ukoliko se u tom periodu, tačnije do 30. godine, pušenje duvana otkloni kao navika, izbjegava se mogućnost ozbiljnijeg zadržavanja njegovih posljedica. Petodnevni program odvikavanja od pušenja koji je primjenjivan u savjetovalištima podrazumijevao je rad sa grupama od oko 10 članova koji bi tokom pet dana bili uključeni u dvočasovni program organizovan u savjetovalištima. Savjetovališta su primjenjivala različite strategije za animaciju mladih, a veoma često se pribjegavalo angažovanju osnovnoškolaca i srednjoškolaca, bilo po dogovoru sa članovima školske uprave, bilo posrednim animiranjem putem predavanja ili radom volontera iz nevladinih organizacija koji su npr. u Rožajama postigli zavidne rezultate rada.
Dvosmjeran rad – na održavanju predavanja, organizovanju kampanja, dijeljenju flajera i sličnog promotivnog materijala, medijskoj propagandi, ali i radu u radionicama savjetovališta i sprovođenje posebnih programa u njima, što je po ocjeni nekoliko izlagača ključno u sprovođenju Programa, obilježii je način rada u domovima zdravlja u Beranama, Tivtu, Herceg Novom, Danilovgradu, Baru, Cetinju, Rožajama, Pljevljima i Podgorici, čiji predstavnici su izvršili prezentaciju dobijenih podataka. Želja za produženjem sprovođenja ovog projekta, ali i za obezbjeđivanjem stručnjaka koji bi bili posebno posvećeni radu u savjetovalištima, predstavljaju neke od zaključaka ovog skupa.
(Pušenje / Koliko je ono ozbiljan problem ?, Pušenje i zdravlje, Republička komisija za kontrolu pušenja, „Monte Vita”, 2010)
Add comment