Studija objavljena u Scientific Reports, ne pojašnjava da li viša temperature uzrokuje depresiju ali sugeriše da bi smanjenje temperature kod osoba s tim poremećajem moglo imati koristi za mentalno zdravlje.
Istraživači iz San Diega i San Francisca su proučavali podatke više od 20.000 međunarodnih učesnika koji su mjerili tjelesnu temperaturu. Utvrdili su da je s povecanjem simptoma depresije rasla i tjelesna temperatura ucesnika.
Podaci su takođe pokazali trend u kojem su oni lija je temperatura manje varirala u 24 sata imali više elemenata za depresiju, ali ovo otkriće nije imalo nikakvog značaja. Takođe nije poznato je li visoka tjelesna temperatura kod osoba s depresijom rezultat nemogucnosti održavanja uobicajene temperature tijela ili povecanog stvaranja topline zbog metabolickih procesa.
Ucesnici studije su svaki dan sami prijavljivali svoju tjelesnu temperaturu i simptome depresije. Studija je trajala sedam mjeseci, pocevši od pocetka 2020. godine, a ukljucivala je podatke iz 106 zemalja. Koliko znamo, ovo je najveca studija do sada koja ispituje povezanost izmeu tjelesne temperature – procijenjene korištenjem metoda samoprocjene i nosivih senzora i simptoma depresije u geografski širokom uzorku. S obzirom na rastucu stopu depresije u Sjedinjenim Državama, uzbueni smo zbog mogucnosti novog nacina lijecenja, rekla je dr Ashley Mason, glavna autorica studije i vanredni profesor psihijatrije na Institutu za neuronauku UCSF Weill.
Dr Mason, koja je i klinički psiholog u Centru za integrativno zdravlje UCSF Osher, istakla je kako rezultati mogu pomoći u nalaženju načina liječenja depresije koje bi moglo djelovati.
Bilo je nekoliko studija koje su otkrile da korištenje sauna može pomoci u smanjenju simptoma depresije, što može biti posljedica pokretanja tijela da se samo hladi kada se znoji, navodi se u saopštenju za javnost.
Medical časopis br. 180